Rasmus i włóczęga

0
1234

„Rasmus i włóczęga”
Astrid Lindgren
czyta: Edyta Jungowska
Wydawnictwo Jung-off-ska, 2016

Informacja wydawcy:

Dziewięcioletni Rasmus mieszka w domu dziecka. Ma jedno, proste marzenie, które wydaje się niemożliwe do zrealizowania: chce mieć dom i kogoś, kto go pokocha. Mieszkając w sierocińcu, wie, że przybrani rodzice zdecydowanie preferują dziewczynki z bujnymi lokami. Doświadczenie uczy go, że chłopcy z prostymi włosami nie mają na nowy dom żadnych szans. Dlatego pewnego szczególnie pechowego dnia Rasmus decyduje się na ucieczkę. Nieszczęśliwy i samotny znajduje schronienie w szopie, gdzie spędza pierwszą noc. Rankiem spotyka włóczęgę, Oskara, który dzieli się z nim tym, co ma; niewiele tego, ale na proste śniadanie musi wystarczyć. Razem ruszają w dalszą drogę, pełną niezwykłych, fascynujących przygód. Od tego momentu życie Rasmusa zmienia się radykalnie. Co najdziwniejsze: odkrywa, że aby mieć prawdziwy dom, nie potrzebuje wcale loków…

„Rasmus i włóczęga” jest trzynastą książką w bogatym dorobku wybitnej szwedzkiej pisarki, Astrid Lindgren. Po kilkunastu latach pisania, nagrodach dla najlepszej autorki książek dla dzieci, to właśnie za „Rasmusa i włóczęgę” otrzymała w 1958 roku Medal im. Hansa Christiana Andersena. Po książki Astrid Lindgren bardzo chętnie sięgało kino, również przygody Rasmusa doczekały się swojej adaptacji: w 1981 roku powstał w Szwecji film, pięć lat później – w 1986 roku – miniserial. Książka kilkakrotnie przenoszona była również na deski teatru. W Polsce pierwszy raz wystawili ją Halina i Jan Machulscy w warszawskim Teatrze Ochoty w 1979 roku. Niemal dwadzieścia lat później sama Halina Machulska ponownie sięgnęła po wybitną książkę Astrid Lindgren – w 1996 roku miała miejsce premiera w Teatrze w Częstochowie. Do tego przedstawienia teksty piosenek napisał Maciej Wojtyszko.

Z ciekawostek warto wspomnieć o fińskim piosenkarzu i kompozytorze Axelu Ehnströmie, który w 2011 roku reprezentował Finlandię podczas 56 Konkursu Piosenki Eurowizji. Publiczność zna go pod pseudonimem Paradise Oskar, który przybrał na cześć postaci z książki Astrid Lindgren: tajemniczego włóczęgi o złotym sercu, który nigdy nie rozstawał się ze swoim akordeonem…