Bajki dźwiękowe

0
1087

„Aladyn. Bajka dźwiękowa”
Aurélie Guillerrey
ilustr. Aurélie Guillerrey
przeł. Paweł Pawlak

„Kot w butach. Bajka dźwiękowa” 
Roland Garrigue
ilustr. Roland Garrigue 
przeł. Emilia Kiereś

„Trzy małe świnki. Bajka dźwiękowa”
Olivier Tallec
ilustr.Olivier Tallec 
przeł. Justyna Bednarek

„Księga dżungli. Bajka dźwiękowa”
Benjamin Chaud
ilustr. Benjamin Chaud 
przeł. Justyna Bednarek

„Czerwony kapturek. Bajka dźwiękowa”
Ronan Badel 
ilustr. Ronan Badel
przeł. Katarzyna Sroczyńska

Nakładem HarperCollins Polska do sprzedaży trafiła nowatorska seria książek – BAJKI DŹWIĘKOWE z klasycznymi, znanymi i lubianymi przez dzieci historiami – „Aladyn”; „Kot w butach”, „Księga dżungli”, „Trzy małe świnki” i „Czerwony Kapturek” w zupełnie nowej odsłonie. Pięć opowieści to nie tylko typowa bajka, to treści, które angażują wzrok i słuch małego czytelnika, umuzykalniają i zaskakują na każdej stronie.

MUZYKA ŁAGODZI OBYCZAJE

Już Arystoteles zauważył, a później parafrazował Jerzy Waldorff, że muzyka wpływa pozytywnie na nasze życie. Dziś, w świecie wielu bodźców, kolorowych ekranów, wymyślnych zabawek, trudno konkurować i zainteresować dzieci zwykłą książką. Książką, która ma ogromny wpływ na rozwój najmłodszych: poznawczy, emocjonalny i społeczny. Czytanie to fundament prawidłowego rozwoju według wielu badań. Jak zatem przyciągnąć dzieci do książek? 

Bajki dźwiękowe – „Aladyn”; „Kot w butach”, „Księga dżungli”, „Trzy małe świnki” i „Czerwony Kapturek” to zestaw publikacji, który sprosta oczekiwaniom współczesnych małych czytelników. Każdy z tytułów łączy klasyczną książkę i słuchowisko, jakiego na rynku dotąd nie było. Efekty dźwiękowe, wstawki muzyczne, czy zabawne odgłosy wykorzystane w bajkach zostały skomponowane i nagrane z udziałem prawdziwych instrumentów, oddając charakter poszczególnych scen. Dzięki nowej technologii w książce są tradycyjne cienkie strony, które skrywają bogactwo kompozycji muzycznych. Wystarczy nacisnąć ukryty na ilustracjach znaczek głośnika i … gotowe. Dzieci same je uaktywniają i świetnie się przy tym bawią, a przyciskając ikony, ćwiczą przy okazji spostrzegawczość i motorykę małą.

Melodie oraz dźwięki wzbogacają każdą opowieść, tworzą trzeci wymiar i przenoszą maluchy do świata wyobraźni, na gwarny orientalny targ, w zakamarki zamku, do lasu czy chatki babci Czerwonego Kapturka. Czytelnik może usłyszeć bohaterów poszczególnych historii i z łatwością wczuje się w panujący w nich nastrój. Każda opowieść od razu staje się bardziej pasjonująca. Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale też poprawia humor, wprowadza dobry nastrój i daje dziecku szansę na pozbycie się nadmiaru emocji, relaksuje.

NIE TYLKO OBRAZ WART TYSIĄCA SŁÓW 

Bajki zostały przygotowane z troską nie tylko o sferę dźwiękową, ale też wizualną, gdzie  na poszczególnych stronach dominują zabawne, czasem wywołujące dreszczyk emocji, ale przede wszystkim urocze ilustracje. Każda z bajek dźwiękowych została zilustrowana i napisana przez znanych francuskich autorów. Polski przekład bajek uświetniła śmietanka rodzimych twórców: Justyna Bednarek, Emilia Kiereś, Paweł Pawlak, Katarzyna Sroczyńska. Atrakcyjna, nowoczesna formuła książek zachęca do czytania i sprawia, że mogą śmiało konkurować z telewizją, a rodzice i opiekunowie będą mieli poczucie, że dobrze wybrali, sięgając po bajki dźwiękowe wydane przez HarperKids.

Przeprowadzone badania jasno wskazują, że dzieci do siódmego roku życia są bardziej podatne na docierające do nich bodźce dźwiękowe, żywo reagują na muzykę i mają niebywałe poczucie rytmu. To wynik szybszego rozwoju prawej półkuli mózgowej odpowiedzialnej za zdolności artystyczne. Kształcenie dziecięcego słuchu najlepiej rozpocząć jak najwcześniej, muzyka niesie ze sobą szereg korzyści. Ma pozytywny wpływ na rozwój mózgu, stymuluje słuch, wspiera rozwój motoryczny, jest okazją do wyrażania siebie, relaksuje, kształtuje wyobraźnię, czy rozwija wrażliwość. Muzyka jest jedną z najlepszych metod wychowawczych. Bajki dźwiękowe są zatem doskonałym narzędziem wspierającym.

KSIĄŻKI XXI WIEKU

Dawno, dawno temu dzieci spokojnie i cicho słuchały bajek… dziś potrzebują czegoś więcej! Pragną bawić się razem z bohaterami, tańczyć, mruczeć i śpiewać. Od zawsze klasyczne bajki przybliżały dzieciom świat i uczyły prostych prawd, pozwalały przeżywać niesamowite przygody i mrożące krew w żyłach spotkania w zaufanych ramionach rodziców i dziadków. Tradycyjne historie o Kocie w butach, Aladynie, Czerwonym Kapturku czy Trzech małych świnkach były powtarzane kolejnym pokoleniom dzieci. Dziś możemy znów wrócić do tych opowieści za sprawą bajek dźwiękowych. To prawdziwa multisensoryczna zabawa, która zachęci do wspólnego czytania każdego brzdąca, zwłaszcza tego, któremu trudno skupić się na tradycyjnej lekturze.                                                                                                                                                                                                                                                                                              

(informacja nadesłana)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj