„Bohater dzieci. Opowieść o Januszu Korczaku”

0
988

„Bohater dzieci. Opowieść o Januszu Korczaku”
Tomek Bogacki
Wydawnictwo Stapis, premiera 15 listopada 2021

Graficzna opowieść o Januszu Korczaku rozpoczyna historię naszego rodaka już od czasów jego dzieciństwa, stopniowo prowadząc czytelnika przez kolejne wydarzenia z życia polsko-żydowskiego lekarza. Charakterystyczna kreska Tomka Bogackiego, uzupełniona prostą, lecz dosadną narracją sprawia, że „Bohatera dzieci. Opowieść o Januszu Korczaku” docenią zarówno dzieci, jak i dorośli. Mocno poruszająca lektura, którą można odczytywać wielowymiarowo. 

Książka otrzymała następujące nagrody i wyróżnienia:

2009 The Champion of Children – Sydney Taylor Notable Book Award-

2009 The Champion of Children – Finalist of National Jewish Book Award

2009 The Champion of Children –  The Best Of Children’s Illustrations 2009 / Society of Illustrators – The Original Art Exhibition -New York, USA

2011 The Champion of Children – Yad Vashem Award for Children’s Holocoust Literature – Israel

(…) Pomimo że historia kończy się tragicznie i może wzbudzić poczucie głębokiej rozpaczy, autorowi w niezwykły sposób udało się stworzyć atmosferę podniosłą i budującą między innymi poprzez subtelną i delikatną tonację ilustracji (…)

Kirkus Reviews (cieszące się dużym zaufaniem źródło recenzji książkowych w Stanach Zjednoczonych od 1933 roku)

(…) Określenie „inspirujący” nieczęsto jest używane wobec książek o holokauście. Jest ono jednak bardzo prawdziwe w odniesieniu do tej biografii Korczaka, która unika sentymentalizmu w opowiadaniu o tragedii, odwadze i poświęceniu bohatera. Polskiemu autorowi i ilustratorowi udaje się to dzięki głębokiej prostocie tekstu oraz niezwykłej subtelności ilustracji przypominających stare europejskie portrety i słynne zdjęcia dzieci z holokaustu.

Booklist (publikacja Amerykańskiego Stowarzyszenia Bibliotek, źródło recenzji książkowych pisanych przez ekspertów z American Library Association)

Tomek Bogacki – ukończył malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ma w swoim dorobku ponad 60 książek skierowanych do młodych czytelników, w tym wiele autorskich, wydawanych na całym świecie. Wielokrotnie zdobywał prestiżowe nagrody zarówno w Europie, Stanach Zjednoczonych jak i w Wielkiej Brytanii,  i Izraelu. Jego ilustracje były prezentowane między innymi w Centre Georges Pompidou w Paryżu, Victoria and Albert Museum w Londynie, w muzeach w Japonii, we Włoszech, Francji, Izraelu, Nowym Jorku, a także w Polsce. Oprócz działalności artystycznej, wykładał na wydziale ilustracji w School of Visual Arts w Nowym Jorku. Od roku 1994 mieszka i pracuje w Nowym Jorku.

(informacja nadesłana)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj