Wróg

0
1508

„Wróg”
Davide Cali
ilustr. Serge Bloch
przeł. Katarzyna Skalska
Zakamarki, 2014
wiek: 6+

Jest wojna. Dwóch zwykłych żołnierzy siedzi przyczajonych w okopach. Każdy w swoim. Nie widzą się nawzajem, ale czują swoją obecność. Jeden z nich powtarza wytyczne o wrogu…

„On jest dziką bestią. Nie zna litości. Zabija kobiety i dzieci. Zabija bez powodu. To jego wina, że jest wojna. Wiem to wszystko, bo nie jestem głupi. Przeczytałem o tym w instrukcji”.

Książka napisana jest z perspektywy szeregowca. Właśnie ta pierwszoosobowa narracja zwykłego żołnierza porusza do głębi. Widząc jego samotność, strach przed wrogiem, chce się krzyknąć: nie wierz instrukcji, nie ma żadnego wroga! Wróg jest „tylko” w twojej głowie.

Cali sugestywną narracją, a Bloch za pomocą oszczędnej kreski mówią do nas, że wojna, niezależnie od miejsca i czasu niesie bezsensowne ofiary.

Książkę czytali i oglądali moich dwaj synowie lat osiem i dziesięć. Julek, młodszy syn, powiedział: To jest książka o nicości, tu jest nicość i dwóch żołnierzy…

Marta Lipczyńska

Informacja wydawcy:

Jest wojna. Widać jakieś pustkowie. W ziemi – dwie dziury. W dziurach – dwaj żołnierze. Są wrogami.

Towarzyszymy jednemu z nich. Dzieje się niewiele – ale jest strach, głód, samotność, tęsknota i poczucie beznadziei – bo może wojna dawno już się skończyła, a on o tym nie wie? Boi się jednak wyjść z okopu, bo w drugiej dziurze siedzi wróg i tylko czyha, by go zabić. Ale może wróg też ma już dość deszczu, skwaru i całej tej wojny? Może razem mogliby ją zakończyć? Gdyby tylko ten drugi chciał wyjść pierwszy…

Niezwykle mocna w swej genialnej konstrukcji, a zarazem prostocie książka ukazująca bezsens wojny i jej absurdalne mechanizmy. Mistrzowska para twórców książek obrazkowych skierowanych do czytelnika w każdym wieku – Davide Cali i Serge Bloch – używając bardzo oszczędnych środków wizualnych i językowych, potrafią w niebanalny i poruszający sposób wyrazić wciąż aktualny apel o pokój na świecie.

Książka z rekomendacją Amnesty International.