„Szkoła bohaterek i bohaterów 2, czyli jak radzić sobie z życiem”
Przemek Staroń
ilustr. Marta Ruszkowska
Agora, październik 2021
Życie nastolatka nie jest łatwe. Na szczęście młodzi mają po swojej stronie Przemka Staronia! Zaczynamy drugi rok nauki w SZKOLE BOHATEREK I BOHATERÓW!
Druga część bestsellerowego poradnika dla młodych ludzi, jak radzić sobie z życiem, emocjami i relacjami. Poradnika, który czyta się jak dobrą powieść.
Przemek Staroń, Nauczyciel Roku 2018, psycholog i ulubiony belfer od etyki i filozofii powraca z inspirującymi miniwykładami dla młodych czytelniczek i czytelników.
W swojej poprzedniej książce, nowatorskim poradniku „Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem”, korzystając z licznych przykładów ulubionych książek, filmów, gier, komiksów i seriali, pomagał współczesnym nastolatkom odnaleźć i zrozumieć siebie, niósł duchowe wsparcie oraz zachęcał do otwartości na drugiego człowieka.
W drugiej części „Szkoły bohaterek i bohaterów” Przemek Staroń proponuje wznieść się na wyższy poziom studiowania życia. Choć obie części można czytać niezależnie, książka została pomyślana w taki sposób, że stanowi rozwinięcie pierwszej części. Dotyka trudniejszych tematów, jak wstyd czy zazdrość, skupiając się na zagadnieniach związanych z budowaniem własnej wartości, rozpoznawaniem i obroną przed manipulacją, spełnianiem cudzych oczekiwań kosztem własnej autentyczności, ćwiczeniem się w asertywności.
W książce nie zabraknie nawiązań do współczesnego kanonu kultury. Pojawi się tu Alicja z „Alicji w Krainie Czarów”, Pippi, bohaterowie z „Władcy Pierścieni”, sagi o „Harrym Potterze”, Narnii. Wystąpią również Neo z „Matriksa”, Pan Kleks, Enola Holmes i postaci z „Fantastycznych zwierząt”. Nie zabraknie też osobistych historii z życia Przemka Staronia i jego uczniów.
Pamiętacie to uczucie, które wam towarzyszyło, kiedy po raz pierwszy jako dorośli przeczytaliście Małego Księcia? Dla mnie był to jeden z najprzyjemniejszych momentów, jakich kiedykolwiek doświadczyłem podczas lektury. Kiedy czytałem Szkołę bohaterek i bohaterów 2, podobne uczucie mnie nie opuszczało
Kamil Nowak, Blog Ojciec
Ten czarodziej polskiej szkoły, opowiadając o współczesnej kulturze, opiekuje się brakującymi ogniwami edukacji szkolnej: kreatywnością, zdrowiem psychicznym, pozytywną komunikacją. Myślę jednak, że jego misją nie jest czarowanie, a ODCZAROWANIE szkolnych absurdów. Staroń na nowo układa ważne klocki w naszych głowach, a na czym, jak na czym, ale na klockach to on się zna
Anna Jankowska, pedagożka, blog Aktywne Czytanie
Podobnie jak w pierwszej części, teksty dopełniają pełne fantazji i swobody ilustracje Marty Ruszkowskiej. Wszystko to sprawia, że młode czytelniczki i młodzi czytelnicy, ich rodzice i nauczyciele zyskują nie tylko przewodnik po współczesnej kulturze, ale ponownie znajdą u Przemka Staronia źródło inspiracji oraz