Strona główna Recenzje Książki dla dzieci (4-6 lat) Mały atlas psów (i szczeniaków)

Mały atlas psów (i szczeniaków)

0
496

„Mały atlas psów (i szczeniaków)”
tekst: Ewa Kozyra Pawlak
il. Ewa Kozyra-Pawlak, Paweł Pawlak
Nasza Księgarnia, 2023

Pisałam o atlasach Pawlaków nie raz –  „Ryms” był patronem pierwszych z nich. Ukazały się do tej pory cztery książki – „Atlas zwierzaków”, „Atlas ptaków”, „Atlas motyli”, „Atlas kotów”.

Kiedy zobaczyłam w zapowiedziach, że kolejny będzie poświęcony psom, bardzo się ucieszyłam i byłam  ciekawa, czy znajdzie się w nim whippet, czyli chart angielski (średni). Potem na profilu Pawła zobaczyłam oryginalne prace a wśród nich dwa whippety umaszczone niemal jak moje! Przypadek? 

Atlasy są napisane przez Ewę Kozyrę-Pawlak lekko i z humorem. Krótkie historie o poszczególnych zwierzętach tworzą albumy pełne miłości do naszych braci mniejszych. Czasami pojawiają się krótkie teksty i rysunki dzieci. Bardzo lubię ich radosną twórczość, która wprowadza dodatkową wartość – dzieci rysują totalnie.

Oprócz zabawnych, ciepłych opowiastek o psach rasowych i kundelkach w książce jest dużo ilustracji przedstawiających psy w różnych ujęciach. Paweł namalował je akwarelą, akrylem i kredkami na papierze. Są też papierowe rzeźby zrobione z pianki montażowej i patyków, oklejane papierem, a na końcu tkaninami. Bardzo pracochłonne techniki, ale Paweł, będąc perfekcjonistą zawsze szuka idealnej formy. Sylwetki psów są dopieszczone, widać pewną rękę artysty. Atlas jest też utkany pracami Ewy Kozyry-Pawlak, a Ewa słynie z tego, że ze skrawków materiałów, koronek, guzików tworzy cudowne ilustracje.

Nasza Maja bardzo lubi atlasy. Wracamy do nich co jakiś czas. Czytam jej o motylach, kotach, ptakach z przyjemnością. A teraz w atlasowych whippetach córka zobaczyła podobieństwo do naszych psów. Co to była za radość! Bo te książki dają właśnie radość, której wszystkim życzę.

Marta Lipczyńska-Gil

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj