Mania czy Ania

0
1155

„Mania czy Ania”
Erich Kästner
przeł. Leonia Gradstein, Janina Gillowa
ilustr. Joanna Rusinek
Wydawnictwo Jung Off Ska, 2016

Książki Ericha Kästnera należą do kanonu literatury dziecięcej. Ten niemiecki pisarz, żyjący w latach 1899-1974, został uhonorowany najważniejszym laurem tj. Medalem im. H. Ch. Andersena, zwanym też „małym Noblem”. Można się zastanawiać, czy dzisiejsi młodzi czytelnicy doceniają literacki kunszt Kästnera, mając do wyboru autorów współczesnych i tak lubianą literaturę fantasy.

Wydawnictwo Jung Off Ska, które popularyzuje twórczość Astrid Lindgren i Ericha Kästnera w formie audiobooków, wierzy w moc klasyki i stąd kolejny krok – tym razem „Mania czy Ania” (pierwsze wydanie w Niemczech w 1949 r.) w postaci drukowanej z ilustracjami Joanny Rusinek (jest też książka z audiobookiem). Trudno nie zauważyć, iż formatem wydanie nawiązuje do serii wyd. Dwie Siostry „Mistrzowie ilustracji”.

Pamiętam ten tytuł z własnego dzieciństwa, byłam zachwycona pomysłem zamiany bliźniaczek i ich próbami przystosowania się do nowej rzeczywistości. Ale po kolei – podobne jak dwie krople dziewczynki spotykają się po raz pierwszy na letnich koloniach. Do tej pory były pewne, że są jedynaczkami. Tymczasem odkrywają rodzinną tajemnicę – ich rodzice rozstali się, gdy były małe i przestali utrzymywać ze sobą kontakt. Przebojowa Ania i rozważna Mania postanawiają połączyć z powrotem mamę i tatę, co jak nietrudno się domyślić, odbędzie się z przygodami.

Może to sentyment sprawia, że nie chce się zwracać zbytniej uwagi na cukierkowe zakończenie tej historii. A może to po prostu dobre literackie rzemiosło się broni, bo czyta się książkę z zainteresowaniem. Małego czytelnika zastanowić mogą realia odmalowane w powieści: jedna mała dziewczynka wciela się w rolę gospodyni domowej, by wyręczyć zapracowaną mamę, a drugiej usługuje prawdziwa gosposia, na którą stać jest majętnego tatę. No cóż, może te dwa modele życia nie należą dziś do standardowych czy też oczekiwanych, ale świat wciąż pełen jest nierówności społecznych, niestety.

Ewa Skibińska

Informacja wydawcy:

Letnie kolonie, tłum dzieci, a wśród nich Ania i Mania. Dwie obce sobie dziewczynki, podobne do siebie jak dwie krople wody. Jak to możliwe? Nikt tego nie wie. Na początku nic nie zapowiada przyjaźni, ale szybko okazuje się, że łączy je znacznie więcej, niż myślą. Wówczas wpadają na szalony pomysł. Jeżeli plan się powiedzie, ich życie całkowicie się zmieni, już na zawsze… 

Książka z kanonu lektur szkolnych.

Książka dostępna również w wersji limitowanej – z audiobookiem w mistrzowskim wykonaniu Edyty Jungowskiej i Piotra Fronczewskiego.

O autorze:

Erich Kästner – urodzony na przełomie XIX i XX wieku, a do dziś zajmuje ważne miejsce w światowej literaturze dla dzieci i młodzieży. Kto z dorosłych czytelników nie zna historii dwóch bliźniaczek Mani i Ani, kto nie pamięta przygód Michałka mieszczącego się w pudełku od zapałek, ilu z nas wzruszało się przy „Latającej klasie”? Erich Kästner zasłużenie odznaczony Medalem im. Hansa Christiana Andersena, udowodnił, że dobra literatura wygrywa z czasem, a pewne wartości nigdy się nie starzeją. Z życia Ericha Kastnera do jego powieści przedostała się ukochana mama fryzjerka, miłość do makaronu z szynką i zamiłowanie do pisania listów oraz kartek pocztowych – coś niby niedzisiejszego a jednak poruszającego.