Słoń w autobusie?

0
903

„Słoń w autobusie?”
Patricia Cleveland-Peck
ilustr. David Tazzyman
przeł. Lucyna Wierzbowska
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2016

Czytanie i oglądanie tej książki sprawi małemu czytelnikowi dużą frajdę. Bo jak tu się nie śmiać na widok zwierząt, które próbują jeździć środkami lokomocji, służącymi gatunkowi ludzkiemu. Słoń w autobusie? Stonoga na rolkach? Wieloryb na rowerze? Nie może być!

A jednak w wyobraźni autorów zwierzaki stają się użytkownikami pojazdów niekoniecznie dla nich przeznaczonych. Wynika z tego mnóstwo komicznych sytuacji. Autorka opisała je wdzięcznie wierszem, zgrabnie przetłumaczyła teksty Lucyna Wierzbowska, a ilustrator pokazał, że rysowanie ołówkiem może być mistrzostwem – od bohaterów tej książki trudno oderwać oczy.

(E.S.)

Informacja wydawcy:

Ta książka – rekomendowana dla dzieci powyżej czterech lat – dzięki znakomitym ilustracjom i dowcipnym wierszykom – zaprasza do zabawy dzieci i dorosłych. To zbiór krótkich, śmiesznych historyjek o zwierzętach i różnych środkach transportu. Z przymrużeniem oka wyjaśniają, dlaczego np. słoń nie powinien jeździć autobusem, tygrys pociągiem, świnka na desce czy stonoga na rolkach i dlaczego żyrafa nie może latać samolotem. Jednocześnie prezentują one dzieciom różne środki transportu i zachęcają małych czytelników do kontunuowania zabawy zapoczątkowanej na kartach książki. Przykłady niesfornych zwierząt jakby mimochodem uczą też, czego nie powinno się robić (np. rozrzucać produktów w sklepie czy rozrabiać na sklepowych wózkach jak płatająca małpie figle małpka).

Krótkie rymowane teksty utrwalą się w głowach dzieci niczym wierszyki Brzechwy lub Tuwima, rozwijając przy tym nie tylko pamięć, ale i wyobraźnię maluchów. A znakomite ilustracje Davida Tazzymana już od najmłodszych lat będą kształtować gust młodego czytelnika.

Słoń w autobusie? Nie, nie ma mowy!
Gdy wsiądzie olbrzym, zamęt gotowy!
Bo szary kolos ma wielki zad –
Czy po siedzeniach zostanie ślad?

Przy aucie stoi niedźwiedź z lodami???
Tak! Bo on lody jada pasjami!
Gdy mu ktoś przerwie, to wpada w złość,
Taki już z niego… lodowy gość!

(fragment)

„Uczysz się, śmiejąc. Śmiejesz się, ucząc”.

Dorota Koman

Patricia Cleveland-Peck wydała czternaście publikacji dla dzieci. Jest również autorką książek dla dorosłych i scenariuszy. Obecnie pracuje jako dziennikarka, ale dla swojej małej wnuczki wróciła do świata książek dla dzieci – m.in. bardzo ciepło przyjętą publikacją „Słoń w autobusie?”.