Jejku-Jejku chce coś zmienić

0
1098

„Jejku-Jejku chce coś zmienić”
Magali Le Huche
przeł. Joanna Rzyska
wiek: 2+
Dwie Siostry, 2015

W czasach tabletów, tradycyjna („analogowa”) książka dla dzieci, wydawać się może przeżytkiem. Kolejne strony zaczernione tekstem, miejscami przeplatanym ilustracjami, coraz częściej ustępują miejsca ruchomym obrazkom z Internetu.

Ale i na to wydawcy znaleźli sposób. Książka interaktywna! Zmuszająca do fizycznego wysiłku, współtworzenia historii, dopowiadania jej lub wręcz wymyślania na nowo. Dobrym przykładem może być pierwszy tom przygód sympatycznego dziobaka Jejku-Jejku i jego przyjaciół, która jest kartonową książką z otwieranymi okienkami. Pomysł stworzenia takiej publikacji z pewnością spodobałby się twórcom liberatury, dla których forma jest tak samo (o ile nie bardziej) istotna jak treść.

Nasz główny bohater, dziobak Jejku-Jejku, ma ochotę przemalować swój pokój. Nie jest to jednak znowu taka prosta sprawa. Problem pojawia się już przy wyborze koloru. Jak zawsze Jejku-Jejku może liczyć na przyjaciół – Bio, Gonia, Zibu i Papu – mają mnóstwo pomysłów, a mali czytelnicy mogą zaglądać do szaf, komód i nocnych szafek, podglądając jak zmienia się domek dziobaka.

Dwie Siostry, które odpowiadają za publikację tej małej książeczki, zapraszają do wspólnej zabawy najmłodszych czytelników (+2). Autorka Magali Le Huche postawiła na samodzielność tak, aby dzieci same mogły zaangażować się w opowieść o Jejku-Jejku. Książka pozwoli im także poznać nowe kolory i pozwoli zrozumieć, że każdy z nas, nawet niepozorny dziobak, ma swój ulubiony kolor.

Dariusz Szymanowski

****

Informacja wydawcy:

Pierwszy tom przygód sympatycznego dziobaka Jejku-Jejku i jego przyjaciół. Kartonowa książka z otwieranymi okienkami.

Jejku-Jejku ma ochotę przemalować swój pokój. Tylko na jaki kolor? Jego przyjaciele – Bio, Gonia, Zibu i Papu – mają mnóstwo pomysłów. Ale ulubiony kolor może być tylko jeden…

Dzięki otwieranym okienkom wy też możecie zajrzeć we wszystkie zakamarki pokoju Jejku-Jejku!

Magali Le Huche (ur. 1979) – francuska ilustratorka, autorka książek obrazkowych i rysowniczka prasowa. Ukończyła Wyższą Szkołę Sztuk Dekoracyjnych w Strasburgu. W swoim dorobku ma ponad 30 książek. Mieszka i pracuje w Paryżu.