Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

0
562

Pierwsze polskie wydanie kultowego przewodnika, który zyskał status międzynarodowego bestsellera i od lat wspomaga rodziców i nauczycieli na drodze do rozkochania dzieci w czytaniu. 

„Czytanie na głos, które rozwija dzieci i buduje relacje”, pierwotnie opublikowane w 1979 r. miało już siedem wydań amerykańskich, ukazało się także w Wielkiej Brytanii, Australii, Japonii, Chinach, Indonezji i Hiszpanii. W 2010 r. wydawnictwo Penguin Books nazwało Czytanie na głos, które rozwija dzieci i buduje relacje jedną z 75 najważniejszych książek opublikowanych w swojej 70-letniej historii.

W jaki sposób czytanie dzieciom na głos pomaga im stać się zapalonymi czytelnikami? Badania dowodzą, że głośne czytanie poprawia ich umiejętności czytania, pisania, mówienia i słuchania – a przede wszystkim ich nastawienie do czytania.

Książka oferuje:

– sprawdzone techniki i strategie

– sposoby na odkrywanie przyjemności z czytania

– pomysły na aktywności w domu, szkole i bibliotece

Przewodnik zawiera również nieocenioną pomoc przy doborze lektur dla dzieci – wykaz wartościowych i lubianych przez nie książek, po które można sięgać w zależności od ich potrzeb i wieku.


Jim Trelease odwiedził każdy zakątek USA, by tłumaczyć rodzicom i nauczycielom, że największym darem dla dzieci jest codzienne czytanie im dla przyjemności. Daje im ono najważniejsze kompetencje życiowe, których nie da się kupić – inteligencję emocjonalną, swobodę językową, samodzielność myślenia, rozległą wiedzę, wyobraźnię, wartości moralne. Dzięki temu czytelnik zajdzie w życiu wyżej i dalej. Będzie się dłużej uczyć i lepiej zarabiać, będzie żyć zdrowiej i dłużej, gdyż dokonuje mądrzejszych wyborów. Każdy rodzic i nauczyciel mogą wychować czytelnika. Nie potrzeba do tego majątku ani stopni naukowych, wystarczy decyzja i konsekwencja”.

Irena Koźmińska, założycielka i prezes Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”  

„Możesz nie wierzyć, że głośne czytanie z dzieckiem rozwija jego osobowość, poprawia nastawienie do czytania i daje dużo wspólnej radości. Myślę, że po przeczytaniu tej książki zmienisz zdanie. Ale zanim zaczniesz ją z niedowierzaniem studiować, po prostu usiądź z dzieckiem i coś mu przeczytaj (ale nie z obowiązku, tylko tak od serca), a zobaczysz, jak razem poczujecie magię świata liter i wyobraźni. Czytanie na głos ma swoją tajemnicę, którą odsłoni ten, kto choć raz spróbuje coś komuś przeczytać. Nosisz tę tajemnicę w sobie. Pora, by ją odkryć”.


Małgorzata Swędrowska, popularyzatorka czytania i autorka, twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego


James Joseph Trelease
  (zmarły 28 lipca 2022 r.) był amerykańskim pedagogiem i autorem książek, popularyzatorem głośnego czytania dzieciom.

Zanim w 2008 r. przeszedł na emeryturę spędził trzydzieści lat doradzając rodzicom, nauczycielom i bibliotekarzom na tematy związane z dziećmi, czytelnictwem i wyzwaniami, jakie przed publikacjami drukowanymi stawiają multimedia. Ukończył Uniwersytet Massachusetts, jako dziennikarz współpracował ze „Springfield Daily News” w latach 1963–1983, jest także wielokrotnie nagradzanym artystą.

Cyndi Giorgis od zawsze była entuzjastką czytania na głos. Obecnie jest profesorem literatury dla dzieci i młodzieży w Mary Lou Fulton Teachers College na Uniwersytecie Stanowym Arizony, gdzie zajmuje się promowaniem znaczenia i wpływu czytania na głos. Laureatka wielu nagród uniwersyteckich w dziedzinie nauczania, a także Arbuthnot Award International Literacy Association dla wybitnego profesora literatury dla dzieci i młodzieży. Przewodniczyła lub zasiadała w wielu komisjach przyznających nagrody literackie, takich jak medal Caldecotta, medal Nebery’ego, Theodor Seuss Geisel Award i Orbis Picture Award for Outstanding Nonfiction for Children.

(informacja nadesłana)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj