„Ada i jej cztery przygody” dostępna bezpłatnie w sieci

0
1103

W ramach programu wspierającego czytelnictwo, który jest współfinansowany przez MKiDN, w sieci internetowej pojawiło się ogólnodostępne i bezpłatne wydawnictwo dla dzieci w wieku szkolnym pt. „Ada i jej cztery przygody” autorstwa Jana Kerdena. Książka składa się z opowiadań o niezwykłych przygodach bohaterki w świecie wyobraźni, która rodzi się w kontaktach ze sztuką i literaturą. Jest udostępniana jako e-book (formaty mobi, epub, pdf) oraz audiobook czytany przez Olgę Bończyk (format mp3). Pliki znajdują się na stronie wydawcy, Fundacji „Arka” im. Józefa Wilkonia:
https://fundacjawilkonia.pl/index.php/2020/11/17/ada-i-jej-cztery-przygody/

Fundacja, której partneruje Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Okręg w Warszawie w ramach programu udostępniła pliki również bibliotekom – mogą one je pobierać, oferować czytelnikom bez żadnych zobowiązań (w celach niekomercyjnych).

Od strony literackiej książka operuje subtelnym klasycznym językiem, ale jednocześnie o współczesnym brzmieniu. Tak zrecenzował ją Marek Bieńczyk: „Ada i jej cztery przygody” to bardzo pomysłowa i bardzo delikatna proza dla dzieci w wieku około dziesięciu lat. Podkreślam słowo „delikatna”, gdyż jest pisana językiem, który nie chce się nikomu przypodobać, być na siłę nowoczesny, nie chce sięgać po figury stylistyczne i wyrażenia kumplowskie, jakie dzisiejszej młodzieży mogłyby się wydać swojskie; w zamian proponuje własny język, nie staroświecki, lecz pełen elegancji, lekkości i właśnie „delikatności”. Świetnie on służy przedstawieniu przygód tytułowej bohaterki, oscylujących między konkretem realnym a lekkim nastrojem baśniowości; bardzo dobrze pomyślanych i przedstawionych. To dobra lektura dla dzieci, myślę, że wciągającą i zarazem mądra.”

Proza Jana Kerdena powstała z myślą gdy dziecięca naturalna ciekawość i spontaniczna twórczość zderza się z zupełnie nowymi wymaganiami, rutyną dorosłego świata i wpływami komercji. Składające się na nią cztery opowieści mają być pomostem, dzięki któremu dziecięca wrażliwość i chęć kreacji odnajdzie się wśród nowych doznań i wyzwań. Dobrze temu celowi służy także szata graficzna w opracowanie której zaangażował się zespół: Piotr Fąfrowicz (ilustracje) i Grażka Lange (opracowanie graficzne).

(informacja nadesłana)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj