Regulamin na lato

0
983

„Regulamin na lato”
Shaun Tan
ilustr. Shaun Tan
przeł. Jacek Drewnowski
Kultura Gniewu, 2014
wiek: 5+

Duszna industrialna atmosfera australijskiego miasteczka splata się ze światem fantazji w niewyobrażalnie mocnym uścisku. Shaun Tan zaprasza nas w podróż pełną obrazów, zmysłowych doznań, dziecięcych marzeń i niedopowiedzeń…

„Regulamin na lato” nie jest książką z gotową narracją. Tu może zdarzyć się wszystko, co podpowie nam fantazja, co wyczytamy z ilustracji i czego dowiemy się z towarzyszącego im skromnego tekstu. Świat w „Regulaminie” ma swój własny surrealistyczny wymiar, który tylko czasem ociera się o rzeczywistość.

W tej niecodziennej scenerii spotykamy zaledwie dwóch ludzkich bohaterów. Autor nie zdradza czy są rodzeństwem, czy przyjaciółmi, wiadomo natomiast, że inspiracją do ich stworzenia były osobiste doświadczenia z dzieciństwa, chwil spędzonych przez autora ze swoim starszym bratem. Relacja bohaterów stanowi sedno opowieści, w której niezdarność młodszego staje się przyczyną kłopotów, a bezkompromisowość starszego zapobiega rozwojowi nieszczęśliwych wypadków. Obok nich przewijają się postacie ze świata wyobraźni, czasem przerażające i groźne, niekiedy sympatyczne i przyjacielskie. Wymarłe miasto staje się areną wielkiej, choć niebezpiecznej przygody, którą Shaun Tan stara się uchwycić w dwóch dopełniających się planach. To co dzieje się między chłopcami pokazuje w zewnętrznej warstwie obrazu, zaś tło bywa sceną przedstawiającą emocje, odbijającą marzenia lub uwypuklającą ukryty sens wydarzeń.

Struktura książki odzwierciedla sposób pracy autora i jest zarazem świadectwem jego niebywałej wyobraźni. Powstanie książki wiązało się najpierw ze stworzeniem serii obrazów, które Tan dopiero na koniec złożył w całość, dopisując tekstowe komentarze nakreślające schemat historii. Stanowią one zbiór przedziwnych zasad, w przeważającej części zakazów, które starszy brat mógłby przekazać młodszemu w głębokiej trosce o jego przyszłość. „Nigdy nie łam zasad. Szczególnie jeśli ich nie rozumiesz” – przestrzega na koniec autor, a w tej puencie zamyka cały regulamin. Odtąd każdy młodszy brat musi radzić sobie sam.

Zosia Gwardyś

Informacja wydawcy:

„Nigdy nie łam zasad. Szczególnie jeśli ich nie rozumiesz”. Taką radę znajdziemy na tylnej stronie okładki książki Shauna Tana – „Regulamin na lato”. Tytułowy regulamin jest zbiorem zaskakujących i pozornie mało istotnych wniosków płynących ze wspólnych przeżyć małego chłopca i jego starszego brata. Lakoniczna treść i dopełniające ją wysmakowane ilustracje są zaproszeniem do wspólnej podróży po antypodach dziecięcej wrażliwości i postrzegania świata.
„Regulamin na lato” to najnowsza książka Shauna Tana, australijskiego autora, laureata wielu prestiżowych nagród, a polskiemu czytelnikowi znanego z książek „Przybysz” i „Opowieści z najdalszych przemieść”.
„Regulamin na lato” został wydany przy wsparciu rządu Australii za pośrednictwem Australia Council for the Arts oraz Australian Trade Commission – Austrade.