Pod ziemią, po wodą

0
817

„Pod ziemią, pod wodą”
Aleksandra i Daniel Mizielińscy
wiek: 7+
Dwie Siostry, premiera: 2015

RYMSOWY TYP – KSIĄŻKA 2015 ROKU:

To naprawdę niełatwe zadanie wybrać najlepszą książkę mijającego roku. Serce jest pojemne i żywo łomocze przy różnych fabułach i książkach obrazkowych. Tym razem wygrała pozycja, która jest zarazem praktyczna i wizualnie pomysłowa, to jest „Pod ziemią, pod wodą”, encyklopedia tematyczna Daniela i Aleksandry Mizielińskich, wydana przez Dwie Siostry.

Nie przepadam za „azetkami”, encyklopediami dającymi złudzenie zamknięcia całości wiedzy w jednej pozycji. Jestem wielbicielką tematycznych książek edukacyjnych dla dzieci. Zwłaszcza gdy na przekór ograniczającemu tematowi, zawierają tyle wiedzy, co ta.

Pierwsze brawa za niebanalny temat. Do tej pory popularny był raczej kierunek „wzwyż”: samoloty, astronauci, kosmos. Czerwono-niebieskie „Pod ziemią, pod wodą” pozwala dziecku liznąć nieco  (w sumie znacznie więcej niż nieco) wiedzy na temat tego, co znajduje się poniżej naszych nóg, od korzeni roślin, poprzez rury w gruncie, aż do jądra ziemi. Autorzy zwięźle opowiedzieli nam historię Titanica, pokazali kostium pierwszych płetwonurków, narysowali ryby w stawie i te z czarnych głębin oceanu. Jeszcze więcej faktów i ciekawostek znajdziecie w tej grubej, wielkoformatowej księdze.  

Kolejne brawa za intrygujący chwyt: do połowy książki oglądamy niebieskawe „pod wodą”, od przeciwnej strony okładki napoczynamy czerwone „pod ziemią”. Każda rozkładówka to jedno, bardzo pomysłowo przedstawione zagadnienie. Wiedzę podano w postaci czytelnych schematów i dowcipnych rysunków, zwarty i przystępny tekst zamknięty jest w chmurkach.  

Podoba mi się, jak konsekwentnie Mizielińscy torują w wyobraźni konsumentów drogę dla tego rodzaju książek edukacyjnych – bez zdjęć, z rysunkami dalekimi od poczciwego weryzmu. Paradoksalnie, charakterystyczne „grubokościste” rysunki i niebanalna kolorystyka świetnie nadają się do wyrażenia treści popularnonaukowych. Taką książkę wertuje się, otaczając ją całą rodziną, polegując na brzuchu, z namaszczeniem odwracając karty z grubego papieru. 

Alicja Szyguła

****

Informacja wydawcy:

Nowy, dwustronny album Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Po obrazkowej podróży po lądach, morzach i kulturach świata nadszedł czas na książkową wyprawę do wnętrza ziemi i w głębiny mórz i oceanów.

„Pod ziemią, pod wodą” to naładowana informacjami księga pełna ogromnych ilustracji i szczegółowych przekrojów. Poprowadzą was one w głąb naszej planety, pokazując, co kryje się pod powierzchnią lądów i wód. Będziecie schodzić coraz głębiej i głębiej – od cienkiej warstwy gleby tuż pod stopami do gorącego jądra Ziemi, od skąpanych w słońcu raf koralowych do pogrążonego w ciemności i chłodzie najgłębszego miejsca oceanów.

Znajdziecie tam zwierzęta żyjące pod ziemią i dziwne głębinowe stworzenia, najgłębiej sięgające korzenie i plątaniny podziemnych rur, sensacyjne wykopaliska i skamieniałe kości dinozaurów. Zajrzycie do podziemnych nor i norek, zapuścicie się w labirynty jaskiń i zjedziecie na dno najgłębszej kopalni świata. Wypróbujecie zabytkowe okręty podwodne, zanurkujecie w podmorskiej studni i odwiedzicie wrak Titanica. Odkryjecie tajemnice podziemnego i podwodnego świata.

Części „Pod ziemią” i „Pod wodą” zaczynają się po przeciwnych stronach książki, by spotkać się w środku, na rozkładówce poświęconej jądru Ziemi.

Aleksandra i Daniel Mizielińscy (ur. 1982) – graficy, twórcy książek i stron internetowych. Art dyrektorzy studia dizajnerskiego www.hipopotamstudio.pl. Autorzy wielu książek, m.in. „Miasteczko Mamoko”, „D.O.M.E.K.”, „Co z Ciebie wyrośnie?”, „Mapy”, ilustratorzy książek „D.E.S.I.G.N.”, „S.Z.T.U.K.A.” i „Gdzie jest wydra?”. Laureaci licznych nagród i wyróżnień przyznawanych za projekty książkowe i internetowe, w tym prestiżowego międzynarodowego wyróżnienia BolognaRagazzi Award 2010 za książkę „Co z Ciebie wyrośnie?” oraz francuskiej Prix Sorcières 2013 i włoskiej Primo Andersen 2013 za „Mapy”.