Jak zwierzęta śpią

0
1104

„Jak zwierzęta śpią”
Jiří Dvořák
ilustr. Marie Štumpfová
przeł. Julia Radziwiłł
Wydawnictwo Muchomor, 2017

Warta uwagi czeska propozycja książkowa na polskim rynku. Okładka może nie należy do tych „od razu wpadających w oko”, ale za to zastosowanie ma tu druga czytelnicza zasada: „nie oceniaj książki po okładce”. W środku jak wskazuje tytuł przeczytacie o tym, w jaki sposób i w jakim środowisku wybrane zwierzęta zasypiają, w jakiej pozycji i jak długo śpią, a nawet o czym śnią, choć akurat to zależy już wyłącznie od wyobraźni autora tekstu. Tekst Jiříego Dvořáka zawiera nie tylko opis faktycznych obyczajów związanych ze snem, ale też fantazyjną, można nawet rzec poetycką puentę.

Pastelowe, całostronicowe ilustracje Marie Štumpfovej przedstawiają zwierzęta śpiące w rozmaitych, czasem zabawnych pozach (vide: pies i wydra). Przyznaję, że nie wiedziałam nawet o takim gatunku jak papugoryba. I tego, że by zasnąć, tworzy ona bąbel ze śliny, który chroni ją przed drapieżnikami. Gdy papugoryba się budzi – przekłuwa bąbel i wpływa do dużo większego bąbla. Możemy go nazwać morzem. Albo światem. A takie jerzyki, gdy zapada noc wznoszą się bardzo wysoko, a potem rozkładają skrzydła i powoli, powoli, drzemiąc szybują w dół… Ciekawe, prawda?

Jak śpi swojski kot, egzotyczny pyton, dumny paw, a nawet mniej znana ogółowi orzesznica – książka przyniesie odpowiedź i rozbudzi apetyt na więcej, czyli samodzielne poszukiwanie ciekawostek o nietypowych zwyczajach zwierząt. 

Ewa Skibińska

Informacja wydawcy:

Jest tak wiele zwierząt. Każde z nich jest inne. Każde wygląda, biega, pachnie i zachowuje się inaczej. A co ze snami? Być może każde zwierzę ma też inne sny. Niektóre zwierzęta śpią prawie cały czas, podczas gdy inne odpoczywają rzadko.

Niektóre potrafią spać pod wodą, podczas gdy inne tylko stojąc na jednej nodze, jeszcze inne wybierają na swoje łóżko śnieg gdy inne wolą gorący piasek.

Ale co im się śni? Być może każdy gatunek śni inaczej.

Czy marzą we śnie tak jak my? A może nic im się nie śni?ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj