Brune

0
2659

„Brune”
Håkon Øvreås
ilustr. Øyvind Torseter
przeł. Milena Skoczko
wiek: 8+
Dwie Siostry, premiera: 5 lutego 2020

Informacja wydawcy:

Pierwsza część cyklu o młodocianych superbohaterach, którzy niejedno potrafią zmalować.

Za dnia Rune ma dużo zmartwień – niedawno zmarł jego dziadek, dokuczają mu wredne chłopaki z sąsiedztwa… Ale wieczorami chłopiec zmienia się w nieustraszonego superbohatera Brunego. Pod osłoną nocy wykrada się z domu uzbrojony w pędzle i farbę i… Nie zdziwcie się, jeśli rower jakiegoś łobuza rano będzie brązowy!

Wkrótce do Brunego dołączają przyjaciele: ubrany na czarno Svartle i niebieska mścicielka Blåse. Czy razem zdołają pokonać zło?

Dowcipna i wzruszająca opowieść o żałobie, przyjaźni, odwadze i słusznej zemście, wydana w 30 krajach świata i obsypana nagrodami literackimi w Norwegii i na całym świecie:

  • nominacja do Deutscher Jugendliteraturpreis (2017)
  • nagroda Luchs des Jahres przyznawana przez Radio Bremen i dziennik „Die Zeit” (2016)
  • holenderski Srebrny Rysik (2015)
  • nagroda literacka Rady Nordyckiej w kategorii książki dziecięcej (2014)
  • nagroda norweskiego ministerstwa kultury dla najlepszej książkidziecięcej (2013)
  • nagroda Trollkrittet przyznawana przez stowarzyszenie norweskich autorów książek dla dzieci i młodzieży (2013)
  • nominacja do nagrody literackiej Brage (2013)
  • miejsce na liście 10 najlepszych książek wybranych przez nauczycieli publikowanej przez „China Education Newspaper” (2015).

W tej książce znajdziecie i trzymającą w napięciu akcję, i świetne dialogi, i magię. Bohaterowie mają mnóstwo uroku, proste, ale wyraziste ilustracje skrzą się dowcipem. Czarująca opowieść o dorastaniu, superbohaterach i walce o przetrwanie.
„Dagbladet”

Ujmująca książka o trójce superbohaterów uzbrojonych w wiadra z farbą. Piękne rysunki Øyvinda Torsetera pozwalają zrozumieć, jak to jest być małym człowiekiem w dorosłym świecie, ale też pokazują, ile ciepła ma w sobie dziecięca przyjaźń. Polecamy gorąco!
„Aftenposten”

Håkon Øvreås (ur. 1974) – norweski poeta i autor książek dla dzieci. Zadebiutował w 2008 roku tomem wierszy „Avstanden mellom hus”, potem opublikował dwa kolejne. Jego pierwsza książka dla dzieci – wydany w 2013 roku „Brune” – przyniosła mu między innymi nagrodę Trollkrittet, nagrodę Rady Nordyckiej, nagrodę norweskiego ministerstwa kultury, holenderski Srebrny Rysik, niemiecką nagrodę Luchs des Jahres i nominację do Deutscher Jugendliteraturpreis.

Øyvind Torseter (ur. 1972) – norweski pisarz i ilustrator. Uczył się w Merkantilt Institutt i Skolen for Grafisk Design w Oslo oraz w Kent Institute of Art and Design w Maidstone. Wydał dziesięć własnych książek, zilustrował kilkanaście innych. Jest laureatem licznych nagród, w tym międzynarodowej Bologna Ragazzi, niemieckiej Deutscher Jugendliteraturpreis i nagrody Nordic Council, którą w 2014 roku przyniosły mu ilustracje do „Brunego”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj