Wielki ogród

0
561

„Wielki ogród”
Gilles Clément
ilustr. Vincent Gravé
przeł. Paweł Łapiński
Wytwórnia, październik 2023

Gilles Clément, francuski ogrodnik, autor manifestu trzeciego krajobrazu, twórca idei ogrodu planetarnego. Wspólnie z ilustratorem Vincentem Gravé stworzyli książkę ogrodniczą, jakiej jeszcze nie było! Wielki ogród

Wybieramy się w podróż po magicznym ogrodzie. Odkrywamy niespodzianki, podarunki i tajemnice, jakimi natura obdarza nas przez okrągły rok. Autorzy tej książki, niczym czaro-dzieje, zabierają nas tam, gdzie rośliny i zwierzęta żyją w harmonii. Tu życie nigdy nie za-miera, a każdy miesiąc obfituje w cudowne zdarzenia. To miejsce, w którym ludzie i przy-roda współdziałają, tworząc piękny i zrównoważony ogród. 
Wielkoformatowy (30 x 40 cm), ilustrowany album, który łączy artystyczny rozmach z ważnym przekazem edukacyjnym. 

Książka poetycka, na pograniczu albumu i dokumentu o ogrodnictwie, ochronie przyrody. Zdecydowanie przyjemna lektura dla wszystkich! 

Bibliotekarka z Tuluzy

Maj Ogród 
W pierwszym w historii ogrodzie, który założyli ludzie zamieszkujący planetę Ziemię, rosną warzywa i owoce. To ogród spożywczy. 
Pojawił się, gdy ludzie zaczęli się osiedlać. Kiedyś wszyscy bez wyjątku prowadzili życie wę-drowne. Koczownicy pozyskują warzywa i owoce bezpośrednio z natury i nie uprawiają ogrodów. 
Ludność osiadła szuka nasion i roślin, które dają owoce i warzywa, a potem je sieje lub sa-dzi na ogrodzonym i chronionym terenie: to właśnie ogród. 
Dawniej ludzie wyszukiwali nasiona i rośliny w okolicy, w pobliżu swoich wiosek, albo gdzieś dalej, w trakcie podróży. 
Byli zbieraczami. Dziś chodzą do sklepu. Robią zakupy. 
Ogrodnik, który pragnie uprawiać ogród, musi zagospodarować przestrzeń: wyznaczyć grządki i ich obrysy, zaprojektować alejki. 
Sadzi grupami różne warzywa i drzewa, które chce uprawiać. Mógłby zrobić inaczej i wszystko wymieszać. Roślinom byłoby tak samo dobrze, a może nawet lepiej, gdyby rosły tak jak w naturze. Taki ogród byłby jednak trudniejszy w utrzymaniu, niełatwy do podlewa-nia i zbierania plonów. 
Dlatego ogrodnik grupuje rośliny według gatunków. Wtedy wszystko jest prostsze. 
Wybiera konkretne nasiona i zwraca uwagę na to, jakich warunków potrzebują, oraz na pory roku, ponieważ nie można siać ot tak, w dowolnym momencie. Ogrodnik trzyma się kalendarza. 
A potem ciągle grzebie w ziemi i spogląda w niebo. 

Gilles Clément, francuski botanik, ogrodnik, architekt krajobrazu o międzynarodowej sła-wie, twórca licznych ogrodów miejskich. Podkreśla rolę współistnienia gatunków, 
bioróżnorodności, działania w zgodzie z naturą i dla niej. Twórca idei globalnego ogrodu (jardin planétaire), autor manifestu trzeciego krajobrazu.

Vincent Gravé, francuski ilustrator, nauczyciel, twórca komiksów i książek dla dzieci. 
Za książkę „Wielki ogród” zdobył prestiżową, międzynarodową nagrodę Bologna Ragazzi Award. 

(informacja wydawcy)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj