To zaćmienie Was oświeci!

0
894

Kiedy zbliża się zaćmienie, nikt nie może spać spokojnie. Kajko i Kokosz, prześladowani przez tajemniczą i groźną zjawę. Mirmił i Lubawa, których odwiedza Wojmił przynoszący niezwykłą wiadomość. Łamignat, próbujący odnaleźć swoją maczugę. Nawet Zbójcerze podejrzewają, że coś opętało Hegemona, bo zachowuje się zupełnie inaczej, niż zwykle. Co będą musieli zrobić Kajko i Kokosz, aby opanować sytuację? Tego dowiemy się z albumu „Kajko i Kokosz – Nowe Przygody: Zaćmienie o zmierzchu”, który wydawnictwo Egmont wprowadzi na rynek już 16 czerwca br.

Dorobek Janusza Christy stał się inspiracją dla znanych polskich scenarzystów i rysowników, którzy podjęli się kontynuacji kultowego komiksu w cyklu „Kajko i Kokosz – Nowe przygody”.  „Zaćmienie o zmierzchu” to drugi pełnometrażowy album przedstawiający dalsze perypetie bohaterów z Mirmiłowa. Stworzyli go – w swoim stylu, ale z wielkim szacunkiem dla ducha oryginału – znani polscy scenarzyści i rysownicy: Maciej Kur (scenariusz), Sławomir Kiełbus (rysunki) i Piotr Bednarczyk (kolor). W tym albumie fani Kajka i Kokosza znajdą wszystko to, za co kochali oryginalną serię – czary, bijatyki i humor. A także wiele nowych pomysłów, zarówno rozwijających stare wątki, jak i poszerzających świat znany z niezapomnianych opowieści Janusza Christy. Po „Królewskiej Konnej”, gdzieś podświadomie czułem, jaka powinna być kolejna historia. Bardziej epicka, tajemnicza, więcej magii, wątki ze słowiańskiej mitologii, jakaś wyprawa w nieznane… Zależało mi, by fabuła była równie dobra, jak nie lepsza, co wcześniejsza, ale zarazem inna i pełna niespodzianek. Przy okazji „ożeniłem” ze sobą kilka pomysłów, które chodziły po mojej głowie od dawna. Scenariusz miał wiele draftów, ale to standardowa część pracy. Każdy komiks piszę po kilka razy modyfikując, szlifując i dosmaczając jego aspekty tak, by w finalnej wersji zostało tylko to, co najlepsze. Ta praca to jednak czysta przyjemność i tym razem przebiegła niezwykle miło – o wrażeniach z pracy nad nowym albumem opowiada scenarzysta, Maciej Kur Sporą atrakcją było dla mnie przywrócenie postaci Wojmiła. Ten bohater pojawił się u Christy raptem dwa razy, ale jak pisałem, to miałem poczucie, że znam go równie dobrze jak resztę obsady i że nigdy z niej nie zniknął. Zresztą, jest cała masa „jednorazowych postaci” z Kajka i Kokosza, które moim zdaniem mają wiele niewykorzystanego potencjału i w przyszłości chciałbym wykorzystać go więcej. Chyba mogę zdradzić, że Wojmił nie będzie jedyną znajomą twarzą, jaką zobaczymy w albumie. Jestem bardzo zadowolony z nowego, czarnego charakteru w tej opowieści. Mam wrażenie, że to zupełnie nowy typ „złola” niż wcześniejsi przeciwnicy Kajka i Kokosza. Interakcje, które ma z innymi postaciami wnoszą coś świeżego, a jednocześnie postać ta wydała mi się 100% w duchu Christy.

Dodatkowe ilustracje do albumu „Zaćmienie o zmierzchu”

Tworzone przez wspaniałego scenarzystę i rysownika Janusza Christę (1934–2008) przygody dwóch słowiańskich wojów są od dziesięcioleci jedną z najpopularniejszych polskich serii komiksowych. Pomysłodawcą cyklu „Nowe Przygody” jest Tomasz Kołodziejczak, Dyrektor Działu Komiksów i Gier oraz redaktor naczelny Klubu Świata Komiksu, który za zgodą oraz ze wsparciem wnuczki autora – Pauliny Christy – podjął się realizacji tego przedsięwzięcia. Znalezienie twórców, którzy potrafiliby zbudować historie tak, aby były lekkie, oryginalne, zabawne, a jednocześnie zadowoliły fanów serii, okazało się nie lada wyzwaniem. Do poszukiwań autorów nowej odsłony przygód Kajka i Kokosza przyczynił się konkurs im. Janusza Christy na komiks dla dzieci, który dał szansę młodym polskim rysownikom i scenarzystom.  Autorzy „Zaćmienia o zmierzchu” – Maciej Kur i Piotr Bednarczyk – to właśnie laureaci tego konkursu (seria „Lil i Put”). Natomiast rysownik albumu – Sławomir Kiełbus – to autor wielu świetnych komiksów, który w swoim czasie był wskazywany przez samego Janusza Christę jako ewentualny kontynuator serii „Kajko i Kokosz”. Praca z bohaterami Janusza Christy to zawsze ogromna frajda, ale też ogromne poczucie obowiązku. Nie chcę zawieść oczekiwań fanów Mistrza i zachować wszystko, za co kochali ten świat i klimat. Na szczęście to tak dobrze scharakteryzowane postacie, że piszą się same. W jaką sytuację się nie wrzuci Kajka, Kokosza, Mirmiła, Jagę, Łamignata czy Zbójcerzy, zawsze uzyska się coś ciekawego i to bardzo ułatwia konstruowanie fabuły. – tak o pracy nad kontynuacją dzieła mistrza Christy opowiada Maciej Kur.

Wydawnictwo Egmont publikuje zupełnie nowe przygody wojów z Mirmiłowa od 2016 roku. Do dziś ukazały się 3 albumy nowej serii.

Janusz Christa to jeden z największych polskich twórców komiksu. Narysował około 4700 komiksowych pasków, 700 plansz i olbrzymią ilość ilustracji. Wydał ok. 40 albumów komiksowych w łącznym nakładzie 10 mln egzemplarzy. Stworzone przez niego serie komiksowe „Kajko i Kokosz”oraz Kajtek i Koko w kosmosie” od pokoleń cieszą się mianem kultowych, a ich bohaterowie znani są chyba wszystkim Polakom. Na początku XXI wieku wydawnictwo Egmont zaczęło wydawać tomy wszystkich jego komiksów w postaci kompletnych albumów. Pełna kolorowa edycja oryginalnego cyklu składa się z dwudziestu tomów.

O AUTORACH

Maciej „Maik” Kur (ur. 1988), z wykształcenia scenarzysta (Akademia Filmu i Telewizji w Warszawie) i magister animacji (warszawska ASP, Wydział Sztuki Mediów). Współtwórca seriali animowanych oraz filmów dokumentalnych. Hobbystycznie malarz abstrakcjonista. Miłośnik komiksu, kina i animacji klasycznej. Pisze scenariusze do serii „Kajko i Kokosz – Nowe Przygody” oraz animowanej adaptacji „Kajka i Kokosza” dla platformy Netflix. Jego komiksowymi idolami są m.in. René Goscinny, Don Rosa, E.C. Segar, Alan Moore i Janusz Christa. Nie trawi cynizmu, kocha spirytualizm i słanie pozytywnych wibracji.

Sławomir Kiełbus (ur. 1969). Ilustrator, rysownik komiksów i czasami scenarzysta. Rysownik serii „Kajko i Kokosz – Nowe Przygody” oraz animowanej adaptacji „Kajka i Kokosza” dla platformy Netflix.  Autor ukazujących się od lat dziewięćdziesiątych pasków Gwidon. Twórca wielu albumów komiksowych i komiksu prasowego. Zdobywca nagrody Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w 2002 roku.

Piotr „Bedyk” Bednarczyk (ur. 1985), absolwent Wydziału Malarstwa na warszawskiej ASP, ilustrator, storyboardzista, koncept artysta, twórca murali. Fan komiksu od małoluda. Po spotkaniu naładowanego pozytywną energią scenarzysty Macieja Kura także rysownik serii „Lil i Put”. Od roku 2016 współtwórca projektu „Kajko i Kokosz – Nowe Przygody”

O ALBUMIE

Kajko i Kokosz – Nowe Przygody.

Zaćmienie o zmierzchu, tom 4

Scenariusz: Maciej Kur
Rysunki: Sławomir Kiełbus
Seria: Kajko i Kokosz Nowe Przygody

(informacja nadesłana)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj