Premiera książki „Bajki o ludziach”

0
626

12 listopada 2022 roku uroczystą premierę będzie miała książka „Bajki o ludziach” Ignacego Krasickiego – księcia poetów polskich z ilustracjami artystów z Warmii i Mazur. Publikacja powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Kobiet „Miej Marzenia” oraz Miejskiej Biblioteki Pedagogicznej Oranżeria Kultury w Lidzbarku Warmińskim. Stanowi ona tom 2. pomysłu wydawniczego na twórczość bajkową Ignacego Krasickiego. W 2021 r. ukazały się „Bajki o zwierzętach” z ilustracjam Józefa Wilkonia.

Ignacy Krasicki na lidzbarskim zamku spędził ponad 30 lat. Nie tylko pełnił wówczas funkcje biskupa i zarządcy „Księstwa warmińskiego”, ale tworzył także swoje niezapomniane i mądre dzieła. Napisał ponad 195 bajek i właśnie one, wraz z satyrami, należą do najbardziej znanych i lubianych jego dzieł.

Książka zawiera ponad 40 bajek Ignacego Krasickiego, które mówiąc o ludziach „nie z ludzi lecz z przywar się natrząsają”.
Posłowie do książki napisał prof. Zbigniewa Mikołejko – urodzony w Lidzbarku Warmińskim filozof, intelektualista i historyk religii, eseista i pedagog. Swymi słowami który opatrywał książki takich autorów jak: XIV Dalajlama, Hans Küng, Margaret Starbird czy Dan Brown.


„Bajki o ludziach” to książka skierowana do wszystkich czytelników – dorosłych, młodzieży i dzieci. Atrakcyjna forma publikacji łącząca treść oświeceniowych bajek Krasickiego z nowatorskimi ilustracjami współczesnych Twórców, przyczyni się do sięgnięcia po literaturę przez młodsze pokolenie i rozbudzenia w nim zainteresowań sztuką współczesną, zaś u starszych wywoła uśmiech a może i nutkę refleksji nad ludzką natura z wszystkimi jej zaletami i wadami.


Podczas spotkań premierowych zaprezentujemy również wystawę oryginałów ilustracji Ity Haręzy, Wioletty Jaskólskiej, Niki Jaworowskiej , Adama Kurłowicza, Anny Stankiewicz, Kasi Kaldowskiej, Mariusza Kaldowskiego, Agnieszki Markowicz, Ewy Pohlke, Weroniki Tadaj, Julity Wiench i Renaty Zimnickiej-Prabuckiej.

Partnerami publikacji są : Fundacja PZU, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Starostwo Powiatowe Olsztyn, Starostwo Powiatowe Lidzbark Warmiński, Gmina Miejska Lidzbark Warmiński, Gmina Lidzbark Warmiński, Gmina Kiwity, Polmlek, Hotel Krasicki, Lasy Państwowe.

(informacja nadesłana)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj