Nominacje w konkursie Książka Roku 2020

0
1863

W listopadzie 2020 r. obradowały trzy składy jurorskie nagrody Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY.

Jury literackie w składzie Maciej Skowera, Joanna Żygowska i Kamila Kowalczyk, postanowiło nominować do nagrody literackiej Książka Roku 2020 następujących twórców (lista według nazwisk autorów w porządku alfabetycznym):

Justyna BednarekBasik Grysik i wrony, Wydawnictwo Literackie

Justyna BednarekZielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!, Poradnia K

Joanna JagiełłoTo już nie ma znaczenia, Zielona Sowa

Marta KisielMałe Licho i lato z diabłem, Grupa Wydawnicza Foksal, Wilga

Ewa NowakOrkan. Depresja, HarperCollins Polska (dawniej Egmont Polska)

Tina OziewiczCo robią uczucia?, Dwie Siostry

Katarzyna RyrychLato na Rodos, Nasza Księgarnia

Marcin SzczygielskiOczy Michaliny, Oficyna As, Instytut Wydawniczy Latarnik

Katarzyna WasilkowskaŚwiat Mundka, Literatura

Rafał WitekPrzedszkole imienia Barbary Wiewiórki, Bajka

Jury graficzne w składzie Joanna Olech, Anita Wincencjusz-Patyna i Małgorzata Gurowska, postanowiło nominować do nagrody graficznej Książka Roku 2020 następujących twórców (lista według nazwisk autorów w porządku alfabetycznym):

Tomasz Broda za ilustracje i projekt graficzny książki Bookface. Księga twarzy pisarzy, Format

Agata Dudek, Małgorzata Nowak za ilustracje i projekt graficzny książki Wiatr, Muchomor

Basia Flores, Ola Jasionowska, Igor Kubik, Karolina Lubaszko, Julia Mirny, Małgorzata Nowak, Tomasz Opaliński, Urszula Palusińska, Tin Boy (Łukasz Majewski), Marta Tomiak, Łukasz Zbieranowski za ilustracje i Anna Niemierko za opracowanie graficzne książki Elementarz polskiej kultury, Wytwórnia

Gabriela Gorączko za ilustracje do książki Leśna sprawa, Wolno

Marta Ignerska za ilustracje i opracowanie graficzne książki Zamieniam się w słuch, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego

Anna Kaźmierak za ilustracje i opracowanie graficzne książki Turonie, żandary, herody. Wiejska maskarada,Dwie Siostry

Janek Koza za ilustracje i opracowanie graficzne oraz Julita Gielzak za opracowanie graficzne książki Prezent dla dwojga, Format

Maria Strzelecka za ilustracje i opracowanie graficzne książki Beskid bez kitu, Libra PL

Marianna Sztyma za ilustracje i opracowanie graficzne książki Trzecia płeć świata, Albus

Katarzyna Walentynowicz za ilustracje i Beata Dejnarowicz za opracowanie graficzne książki Coś i Nic,Widnokrąg

Jury złożone z trzech „upowszechniaczek” z ubiegłych edycji nagrody, w którego skład wchodzą Danuta Świerczyńska-Jelonek, Małgorzata Narożna i Iwona Haberny, postanowiło nominować następujące osoby do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa w konkursie Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY:

Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz – animatorka kultury, autorka oryginalnych warsztatów, imprez i cykli tematycznych propagujących czytelnictwo m.in. TuCzyTam i CzyTam Świat, Czytanie i Działanie. Pracuje w Fundacji 12 Kamienica w Bydgoszczy.  

Krystyna Rybicka – doktor nauk humanistycznych, historyk sztuki, wykładowczyni w Lubelskiej Szkole Sztuki i Projektowania. Założycielka Ośrodka Książki Obrazkowej OKO w Lublinie. W latach 2012-2015 jurorka konkursu Książka Roku PS IBBY. Popularyzatorka wiedzy o książkach obrazkowych, organizatorka spotkań z polskimi ilustratorami, wystaw i warsztatów z artystami.

Anna Sadowska i Grażyna Sobieska-Szostakiewicz – biblioterapeutki, animatorki działań wspierających czytelnictwo dzieci i młodzieży. Wychowawczynie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 2 w Warszawie, gdzie od 1991 roku prowadzą autorski program zajęć przybliżających wartościową literaturę wychowankom ośrodka – dziewczętom w wieku 14–19 lat. Co roku organizują w swojej placówce Ogólnopolskie Spotkania Małych Form Teatralnych, w których książka i tekst literacki odgrywają kluczową rolę. Prowadzą szkolenia i konferencje metodyczne, podczas których dzielą się swoim doświadczeniem z wykorzystywania książki w pracy z młodymi osobami. 

Gratulujemy wszystkim nominowanym!

Konkurs Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj