Noc Księgarń 2021

0
767

Kilkudziesięciu gości, blisko 100 wydarzeń i kiermaszy w 120 księgarniach. Noc Księgarń 2021 już 22 października! Na czytelników z całej Polski czekają wyjątkowe spotkania autorskie, premiery książkowe, warsztaty, pokazy filmowe, koncerty, dyskusje, spacery literackie i konkursy.

Noc Księgarń to ogólnopolski festiwal księgarń i czytelników, który już po raz trzeci wspólnie z księgarniami organizuje dystrybutor książek OSDW Azymut. Niezależne księgarnie to nie tylko punkty handlowe, ale też lokalne domy kultury, miejsca aktywności społecznej, ulubiona przestrzeń do spotkań, wspólnego czytania, zabawy i rozmów o książkach. 

Kameralni księgarze znają upodobania swoich klientów, czytają książki i wiedzą, co mają na półkach; są kompetentnymi doradcami i aktywnymi animatorami kultury. Jak co roku, w październiku cała księgarska brać jednoczy siły, aby wspólnie zorganizować wielkie święto księgarstwa. Na tę jedną noc 120 księgarń z całej Polski przygotowuje dla czytelniczek i czytelników bogaty program spotkań, debat, warsztatów i koncertów – każdy miłośnik książek, niezależnie od wieku i upodobań czytelniczych, znajdzie w nim coś dla siebie. Ponadto księgarze zapowiadają, że tego dnia książki u nich będzie można kupić w wyjątkowych, przyjaznych cenach.

Dystrybutor książek OSDW Azymut (Grupa PWN), organizator festiwalu, w tym roku miał niełatwe zadanie: musiał wziąć pod uwagę pandemiczną rzeczywistość i ograniczenia sanitarne. Osią wydarzeń będzie więc Program online Nocy Księgarń, który został podzielony na pasma: rozmowy o literaturze dziecięcej, które poprowadzą mali czytelnicy wraz z Katarzyną Stoparczyk, ich gośćmi będą: Grzegorz Kasdepke, Katarzyna Ryrych i Tomasz Samojlik; o języku, w którym Mateusz Adamczyk porozmawia z Agatą Hącią i Michałem Rusinkiem; o reportażu – w dyskusji wezmą udział Mariusz Szczygieł i Katarzyna Tubylewicz; o prozie polskiej, podczas której Natalia Szostak pociągnie do odpowiedzi Grzegorza Uzdańskiego; wspólnie ze Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury Noc Księgarń zaprasza na rozmowę o książkach ze świata z udziałem Agaty Kasprolewicz, Agi Zano, Krzysztofa Cieślika i Justyny Czechowskiej; gościniami Weroniki Wawrzkowicz w rozmowach o książkach ważnych dla kobiet będą Mery Spolsky, Eliza Kącka i Agnieszka Szydłowska. Po północy Adam Szaja zaprosi czytelników na kryminalną Noc Księgarń – wezmą w niej udział Wojciech Chmielarz, Anna Kańtoch, Maciej Siembieda, Ryszard Ćwirlej i Robert Małecki.

Program online Nocy Księgarń to oczywiście nie wszystko! Księgarnie z 50 miast z całej Polski organizują lokalnie blisko 100 wydarzeń i kiermaszy, które odbędą się stacjonarnie. Pełny program znaleźć można na stronie www.nocksiegarn.pl.

Trzecia edycja Nocy Księgarń to także współpraca z partnerami, dzięki której program staje się jeszcze bogatszy. Cykl Literatura Migana, realizowany wspólnie z Literacką Podróżą Hestii, w ramach którego fragmenty książek nominowanych do pierwszej edycji nagrody przeczyta Krystyna Czubówna, a w wersji dla niesłyszących przedstawią ją tłumacze ze Stowarzyszenia Tłumaczy Polskiego Języka Migowego. Fundacja Wisławy Szymborskiej zaprosi czytelniczki i czytelników na weekend do mieszkania Poetki – będzie to nagroda w konkursie poetyckim „Lepiej (być) w księgarni”. Fundacja Poland Business Run mobilizuje czytających biegaczy i organizuje konkurs “Biegiem do księgań!”. Allegro Lokalnie przygotuje specjalne promocje dla księgarń, które w wyniku pandemii musiały zaprzyjaźnić się ze sprzedażą, nie tylko stacjonarnie, ale także online. W tym roku do grona przyjaciół festiwalu dołączył także Facebook – platforma będzie wspierać promocję wydarzeń i księgarń w mediach społecznościowych.

Dystrybutor książek OSDW Azymut jest także organizatorem akcji KsiazkaNaTelefon.pl – kampanii medialnej, która od marca 2020 roku wspierała niezależne księgarnie stacjonarne w czasie pandemii. 

Spotkajmy się w księgarniach. Do zobaczenia już 22 października!

Noc Księgarń 2021

22 października 2021, po zmroku

w Internecie i 120 księgarniach w całej Polsce 

(informacja organizatora)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj