„Nasza mała mama”

0
722

„Nasza mała mama”
Lidia Iwanowska-Szymańska
ilustr. Aleksandra Grzegorek/Olka Grzegorka
Font, 2021

Nasza mała mama ma wiele lat,
ale jest ciągle mała.
Trzymamy mamę mocno za ręce, 
żeby się nie zgubiła. (…)


„Nasza mała mama” to ilustrowana książka dla dzieci małych i dużych. Na świecie żyje wiele małych mam. Spotykacie je co dzień. I znacie ich dzieci. Czy dzieci małych mam są małe?
Czy się bawią? Czy ktoś czyta im bajki na dobranoc? Poznajcie naszą małą mamę.


Lidia Iwanowska-Szymańska, Olka Grzegorka

***

Zostałam tą książką obdarowana przez autorkę – Lidię Iwanowską-Szymańską kilka miesięcy temu. Leżała i czekała. Aż do dziś. Przeczytałam ją po wyjeździe mojej mamy od nas i… bardzo mnie wzruszyła. W ciszy domu po moich policzkach poleciały łzy jak grochy. 

To bardzo osobista książka Lidii o jej głuchej mamie, ale dla mnie to poetycka, uniwersalna książka o przemijaniu, zamianie ról, kiedy to dorosłe dzieci otaczają opieką kurczącą się ze starości mamę.

To może być każda starzejąca się mama – chwilami osamotniona, nierozumiana, zamknięta w swoim świecie, rozczulająca swoją bezradnością a czasami radosna, roztańczona, zajadająca w ukryciu cukierki jak mała dziewczynka. 

Kiedy patrzę na moją mamę, która od niemal roku próbuje się pozbierać po śmierci męża a mojego taty, to czuję dojmujący smutek, nie mogę się pogodzić z faktem, że moja mama, kiedyś aktywna, uprawiająca z pasją zawód lekarki kobieta, staje się znowu „naszą małą mamą” – przygarbioną, zagubioną, pogrążoną w smutku bezradną istotą. Wiemy, że to naturalny proces, ale w kontekście bliskich pogodzenie się z tym jest bardzo trudne. 

Ta książka pomaga zmierzyć się z tym doświadczeniem, ja po jej przeczytaniu pękłam i podziałało to na mnie oczyszczająco.

Warstwa wizualna to abstrakcyjne, bardzo sugestywne grafiki Aleksandry Grzegorek. Rozbudzają wyobraźnię, dają dużo przestrzeni do interpretacji. Dzięki nim osobista historia autorki nabiera uniwersalności.

Przytulcie tę książkę, jak waszą małą mamę…

PS Książka zapoczątkowała serię PoczytajMy. Lidia Iwanowska-Szymańska szykuje kolejne tytuły. Bardzo jestem ich ciekawa.

Marta Lipczyńska-Gil 

***

Lidia Iwanowska-Szymańska – pisarka, opowiadaczka, tłumaczka i instruktorka teatralna, edukatorka w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Pisze książki, teksty piosenek i wiersze. Autorka scenariuszy i reżyserka spektakli interaktywnych dla dzieci, m.inMisja Taurus 1777Codziennie świeże wypieki. Absolwentka Literatury i książki dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności Szkoły Mistrzów na UW. Wydała „Naszą małą mamę” ilu. Olka Grzegorka i „Opowieści z Miasta z Piasku” ilu. Nika Jaworowska-Duchlińska. Publikuje m.in. w Tekstualiach, Wolnych Ptakach. Mieszka w Jesówce.

Aleksandra Grzegorek /Olka Grzegorka – rodowita łowiczanka, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Zajmuje się projektowaniem graficznym z naciskiem na ilustrację oraz warsztatami artystycznymi. Współpracuje z  polskimi wydawnictwami książkowymi oraz prasowymi, m.in.: Wydawnictwem Karta (Wstaje świt. Dzienniki młodych z pierwszych lat powojennych), Wydawnictwem Agora, (Czasem Święta, czasem ladacznica), magazynem „Świerszczyk”, „Newsweek Psychologia”, „Kukbuk”. Prywatnie – miłośniczka książek, psów, gór, roweru, natury i dobrej kawy. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj