Mała Czcionka poleca w styczniu

0
1585

Zulusystrar (Siostry Zulu)
Annika Langa, Anna Holmström Degerman, Elin Fahlstedt
Opal Verlag, 122 s.
wiek odbiorcy: 9+

Ebba ze Szwecji i Phumeza z RPA wymieniają się listami w ramach szkolnego projektu. Z początku idzie im to dość opornie, jednak z czasem, obie zdają sobie sprawę, że łączy je znacznie więcej, niż początkowo sądziły. Phumeza nie ma ojca, ale ma wroga w klasie, który ją prześladuje. Stara się też pomóc dwóm biednym przyjaciołom mieszkającym na ulicy. Matka Ebby nie żyje, a Ebba uważa, że zabójcą może być jej sąsiad! Chce też pomóc dziewczynie z dziewiątej klasy, która ma problem, ale brakuje jej odwagi do walki z nim. Dziewczyny z dwóch zakątków świata zaczynają się nawzajem wspierać, a listy nabierają coraz większego znaczenia w ich życiu.

Autorzy ciepło i z humorem opowiadają o tym, że duże i małe problemy wyglądają tak samo dla każdej 10-letniej dziewczynki, niezależnie od tego, gdzie akurat mieszka.



Over the Shop (Nad sklepem)
JonArno Lawson, il. Qin Leng
Walker Books, 48 s.
wiek odbiorcy: 3+

Samotna mała dziewczynka i jej babcia potrzebują wynająć komuś zaniedbane mieszkanie nad sklepem. Niestety zasiedlenie mieszkania będzie oznaczało dla nowych lokatorów gruntowny remont. Żaden z potencjalnych najemców nie potrafi zagospodarować tej przestrzeni, aż do momentu, gdy na horyzoncie pojawia się pewna wyjątkowa para. Dzięki ich pomysłowości, wielkiemu sercu małej dziewczynki i ciężkiej pracy, miejsce w cudowny i zaskakujący sposób zaczyna się zmieniać.

Wzruszająca historia JonArno Lawsona i subtelne ilustracje Qin Leng przedstawiają wszystkie aspekty przemiany budynku, a także zmianę perspektywy patrzenia dziewczynki i jej babci. To książka obrazkowa bez słów, akcentująca siłę społecznych więzi, radość posiadania nowych przyjaciół i magię, która dzieje się, gdy otwierasz swoje serce i wypełniasz swój dom miłością i radością.



When We Got Lost in Dreamland (Gdy utknęliśmy w krainie snów)
Ross Welford
HarperCollinsChildren’sBooks, 416 s.
wiek odbiorcy: 9+

12-letni Malky i jego młodszy brat Seb zostają właścicielami „sennikolotu”. Wkraczają do świata, który przekracza ich najśmielsze wyobrażenia.
 
Od lotów w koronach drzew i hiszpańskich galeonów, po ekscytujące bitwy i sportowe sukcesy – wydaje się, że wszystko jest w zasięgu twoich możliwości, gdy możesz podzielić się z kimś innym swoimi snami.
 
Ale nierealne sny wiążą się z niesamowitym ryzykiem. Kiedy Seb się nie budzi i w stanie śpiączki trafia do szpitala, Malky zmuszony jest porzucić rzeczywistość i wyruszyć w ostatnią, przerażającą podróż do epoki kamienia łupanego, aby obudzić swojego brata…



Leo and the Octopus (Leo i ośmiornica)
Isabelle Marinov
Templar Publishing, 32 s.

Świat był zbyt jasny dla Leo. I za głośny. „Pewnie mieszkam na niewłaściwej planecie” – myśli Leo. Leo zaciekle szuka sensu. Nie rozumie innych dzieci ze swojej klasy, a one wydają się nie rozumieć jego. Ale pewnego dnia Leo spotyka Mayę. Maya jest ośmiornicą. Im lepiej się poznają, tym bardziej zaczyna wierzyć, że być może nie jest sam na tym świecie.



The Graveyard Riddle (Cmentarna zagadka)
Lisa Thompson
Scholastic, 352 s.
wiek odbiorcy: 9+

Melody Bird odkrywa stary opuszczony dom w rogu cmentarza i ukrywającego się tam tajemniczego chłopca.

Hal mówi jej, że jest szkolonym szpiegiem, wykorzystującym dom jako bazę do śledzenia znanego miejscowego przestępcy.

Matthew i Jake, przyjaciele Melody, nie wierzą jednak, że ktokolwiek mógłby powierzyć taką misję nastolatkowi i odwracają role. Kiedy zaczynają go szpiegować, odkrywają kolejne tajemnice i w rezultacie rozwiązują zagadkę.



Out of Nowhere (Znikąd)
Chris Naylor Ballesteros
Nosy Crow, 32 s.
wiek odbiorcy: 3+

Żuk i Gąsienica są najlepszymi przyjaciółmi. Każdego dnia siedzą razem na dużej skale, dzieląc się posiłkiem i spoglądając na las. Ale pewnego dnia Gąsienica znika i Żuk nie może jej znaleźć. Gdy już traci nadzieję, znikąd pojawia się bardzo przyjazny (i raczej znajomy) motyl.

Zamieszczone opisy książek oraz zdjęcia pochodzą z materiałów wydawców. Tłumaczenie: Mała czcionka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj