„Idealna chwila”

0
3438

„Idealna chwila ”
Susanna Isern
ilustr. Marco Somà
przeł. Tomasz Pindel
Tako, premiera: 3 lutego 2020
Seria: Kolekcja OQO
wiek: 3+

Jest takie afrykańskie przysłowie, które mówi, że “samemu idzie się szybciej, ale razem dociera się dalej.” Historia przedstawiona w “Idealnej chwili” pięknie i subtelnie  uczy jego znaczenia.

Pewnego dnia o poranku Wiewiórka otrzymuje list w tajemniczej kopercie. Po jego przeczytaniu wybiega zaaferowana z domu, nie zauważając nawet, że na plecach ma otwarty plecak, a buty założyła na odwrót. Bardzo jej się śpieszy. Jednak, kiedy po drodze spotyka Jelenia, który prosi ją o pomoc w udekorowaniu poroża kwiatami, zatrzymuje się i mu pomaga.  Tak samo reaguje, gdy stara Żółwica prosi ją, by pobiegła do domu Owcy po kłębek włóczki. Żółwica jest stara i zajęłoby jej to dużo więcej czasu. Mimo pośpiechu pomaga również Jeżowi zdjąć dojrzałe brzoskwinie z kolców. Nie mając czasu do stracenia, zatrzymuje się jednak także na prośbę Niedźwiedzia, Wilka, Świstaka, Lisa, Fretki, Żab, Ryb w rzece…

Pod koniec dnia, gdy słońce chowa się już za górami, Wiewiórka w końcu dociera do celu.
I wtedy zdaje sobie sprawę, że zapomniała zabrać z domu jakiś ładny prezent, który w tej chwili bardzo by się jej przydał. Załamana zagląda do swojego plecaka, wiedząc jednak, że niczego tam nie znajdzie. I wtedy, ku jej wielkiemu zaskoczeniu, z plecaka wysypuje się mnóstwo pięknych przedmiotów: bukiecik kwiatów, ciepły szalik, dojrzała brzoskwinia… Okazało się, że przez cały dzień zwierzęta w podziękowaniu za pomoc wsuwały jej do otwartego plecaka prezenty. Wiewiórka jest niezwykle wzruszona ich wdzięcznością. Teraz jest idealnie przygotowana do tego, by odwiedzić przyjaciółkę, do której biegła w tak wielkim pośpiechu. Jaki była przyczyna tej wizyty? Dowiecie się sami. A na koniec zaspokoicie w pełni swoją ciekawość, czytając treść tajemniczego listu, który Wiewiórka otrzymała o poranku.

“Idealna chwila” to piękna i urzekająca historia zarówno na poziomie tekstu jak i ilustracji. Obraz i słowo tworzą w niej poruszającą całość. To opowieść o uważności, wrażliwości na potrzeby innych, bezinteresowności, umiejętności zatrzymania się i okazania wdzięczności. Uczy najmłodszych czytelników, a starszym przypomina, co jest ważne i że tak, jak we wspomnianym przeze mnie na początku przysłowiu, siła tkwi we wspólnocie, wzajemnej pomocy, dbaniu o siebie. Razem zajdzie się dalej, zyska się więcej, a dobro okazane innym, wróci do nas pomnożone. “Idealna chwila” wzrusza, a jej subtelna malarskość oczarowuje. Jest idealna.

Dorota Wojdak

****

Informacja wydawcy:

Kiedy Wiewiórka się budzi, dzień trwa już w najlepsze. W naczyniu z orzeszkami laskowymi znajduje tajemniczą kopertę. Czyta list… i po chwili pędem wybiega z domu. Mknie ile sił w łapkach, ale w drodze przez łąki i las, co chwilę zatrzymują ją przyjaciele, którzy potrzebują pomocy. Co robić? Mimo pośpiechu Wiewiórka nikomu nie odmawia. Zastanawia się tylko, czy zdąży na czas, czy aby nie zjawi się w nieodpowiednim momencie.

Gdy w końcu dociera na miejsce, coś sobie przypomina i zamiera jak sparaliżowana: zapomniała o prezencie! Wsadza łapkę do plecaka, choć wie, że przecież niczego tam nie znajdzie. Ku jej zaskoczeniu z plecaka wysypują się jednak: kwiaty, szalik, brzoskwinia… Wiewiórka aż podskakuje z radości. Przez cały dzień przyjaciele z wdzięczności za pomoc wsuwali jej do plecaka różne cudeńka, a ona, zabiegana, nawet tego nie zauważyła. Ale dokąd właściwie zmierza Wiewiórka? Dlaczego się tak spieszy? I dla kogo ten prezent?
Piękna i wzruszająca opowieść o przyjaźni, wdzięczności i bezinteresownej pomocy. Najnowsza książka autorów innych uwielbianych przez dorosłych i dzieci tytułów kolekcji OQO – „Siedem łóżek malutkiej Popielicy”, „Nie trzeba słów”, „Najlepsza zupa na świecie”, „Niedźwiedź – łowca motyli”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj