„Bajki nasenne”

0
1704

„Bajki nasenne”
Marek Niwald i Marta Niwald
ilustr. praca zbiorowa
Tu się czyta, grudzień 2021

W połowie grudnia ukaże się książka BAJKI NASENNE Marka Niwald i Marty Niwald z ilustracjami 22 ilustratorek i ilustratorów. 
Jest to projekt charytatywny: całkowity dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Za pracę, pomoc i cierpliwość przy tworzeniu tego niezwykłego tytułu dziękujemy: 
– Radkowi Stańcowi i Marii Szczodrowskiej (projekt graficzny, przygotowanie do druku),
– Joannie Concejo (koordynacja współpracy z zaproszonymi artystkami i artystami),
– wszystkim artystkom i artystom (ilustracje)

Ada Augustyniak, Katarzyna Bajerowicz, Ewa Beniak-Haremska, Tomasz Broda, Iwona Chmielewska, Joanna Concejo, Maria Concejo Iwankowicz, Maria Dek, Zosia Dzierżawska, Emilia Dziubak, Nika Jaworowska-Duchlińska, Mauko Małgosia Korczak, Magda Koziel-Nowak, Daniel de Latour, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Aleksandra Michalska-Szwagierczak, Pawel Pawlak, Jola Richter-Magnuszewska, Robert Romanowicz, Joanna Rusinek, Marianna Sztyma, Ela Wasiuczyńska


– drukarni Perfekt (druk),
– firmie Europapier Polska (dostarczenie papierów: Munken Polar Rough 150 g/m2 firmy Arctic Paper i Wibalin Natural (nr 500) 120 g/m2).

„Bajki nasenne” Marka i Marty Niwaldów to nie klasyczne bajki, do jakich przyzwyczaiła nas kultura: występujące w nich zwierzęta są w większości realne, a nie ezopowo-alegoryczne (poza muchami w nosie, które przyleciały z języka). Nie ma w nich morałów, nie koń- czą się Beethovenowską codą, nie ma tu też magii ani nadprzyrodzonych mocy. Bohaterowie nie doznają cudownej przemiany i nie „żyją długo i szczęśliwie”. Świat jest piękny, ale bywa okrutny, a my nie mamy na to wpływu. Narrator nie udaje, że jest wszechwiedzący, bo byłby niewiarygodny. Po prostu nie wie, co było dalej. Nie dopowiada, zostawia pole do domysłów, które mogą rozwinąć się w sen.
Ale te bajki nie tylko przygotowują do bycia–w–śnie. One też przygotowują do bycia–w–świecie.

Michał Rusinek

(informacja nadesłana)


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj