6. Festiwal Piękniej Książki w Piasecznie

0
1046

Jak co roku Biblioteka Publiczna w Piasecznie i Fundacja „ARKA” im. Józefa Wilkonia są organizatorami Festiwalu Pięknej Książki „Piaseczno – Ludzie – Książki”. Tegoroczna, szósta edycja odbędzie się 18 września 2021 roku, tym razem w nowej przestrzeni na rewitalizowanym terenie miasta. Zapraszamy przed Bibliotekę Główną mieszczącą się w nowo powstałym budynku Centrum Edukacyjno-Multimedialnego, przy ul. Jana Pawła II 55 w Piasecznie. Wstęp jest wolny.

Wydarzenie honorowym patronatem objęli:

– Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik,

– Starosta Powiatu Piaseczyńskiego Ksawery Gut,

– Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno Daniel Putkiewicz.

Wydarzenia

Do udziału zaprosiliśmy wyjątkowych wydawców, autorów, ilustratorów i ludzi związanych z książką. Odbędą się spotkania z nimi, a także warsztaty, wystawy oraz koncerty. Na kiermaszu zaprezentują się najważniejsi i najbardziej doceniani wydawcy książek ilustrowanych w Polsce.

Głównym punktem otwarcia festiwalu będzie odsłonięcie rzeźby Józefa Wilkonia pt. „Psie życie”przed Biblioteką. Jest to efekt realizowanej od kilku lat przez miasto polityki wypełniania przestrzeni obiektami sztuki. Ten obiekt nawiązuje do autorskiej książki Józefa Wilkonia pod tym samym tytułem, uznanej za Najpiękniejszą Książkę Roku (2011) i nagrodzonej w konkursie Best Book Design from all over the World (2013).

W trakcie spotkań będziemy mieli okazję posłuchać rozmów z gośćmi specjalnymi: Józefem Wilkoniem, Olgą Bończyk, Janem Kardenem, Lidią Iwanowską-Szymańską i Niką Jaworowską-Duchlińską. Swoją premierę będzie miała także książka wydawana przez Bibliotekę Publiczną w Piasecznie „Opowiadania (bibliotecznym) słowem pisane”, w której znalazły się nagrodzone w konkursie literackim prace przesłane przez mieszkańców powiatu piaseczyńskiego.

Na scenie usłyszymy wspaniałych młodych wykonawców ze szkoły Be Music. Z recitalem piosenek Marka Grechuty, Wojciecha Młynarskiego oraz innych bardów wystąpi Robert Moskwa. Wieczorem natomiast posłuchamy Pablopavo z zespołem Ludziki.

Wystawy

W ramach Festiwalu, już od początku września, zaprezentujemy aż 9 wystaw! Na terenie Biblioteki Publicznej w Piasecznie, ul. Jana Pawła II 55, dostępne będą trzy ekspozycje ilustracji: Piotra Sochy do wydawnictwa „Pszczoły”, Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej do książki „Opowiadania (bibliotecznym) słowem pisane” oraz dziecięcych prac inspirowanych opowiadaniem „Ada i jej cztery przygody”. W głównej sali wystawowej pokażemy portrety fotograficzne przedstawicieli świata polskiej kultury pt. „SztukMistrzowie”. Odbędzie się tu także spotkanie z autorem zdjęć – Maciejem Kłosiem.

Pozostałe ekspozycje będą zlokalizowane w różnych punktach Piaseczna i gminy: „Mistrz w Piasecznie” przybliżająca postać Józefa Wilkonia – w filii biblioteki przy ulicy Kościuszki 49; prac Józefa Wilkonia pt. „Pawie” – przy Skwerze Kisiela; ilustracji do książki „Ada i jej cztery przygody” Piotra Fąfrowicza – w budynku Przystanku Kultura przy Rynku, ilustracji Józefa Wilkonia – w Zakątku Kultury oraz rysunków do wydawnictwa „Psie życie” w punkcie bibliotecznym w Kamionce.

Warsztaty

Nie zabraknie atrakcji dla dzieci – tradycją Festiwalu są już warsztaty z Michałem Malinowskim z Muzeum Bajek MuBaBaO. Dzieci będą mogły wziąć również udział w warsztatach poświęconych własnoręcznemu wykonaniu zakładek do książek, a zespół Multicentrum zachęci je do zabawy ze współczesną techniką, czyli książką w wirtualnej rzeczywistości. Zapewne wiele osób zainteresuje propozycja zajęć pt. „Hiszpański z origami” prowadzonych przez Beatriz Blanco. Na dzieci będą czekały także: bańki, popcorn, wata cukrowa, a na dorosłych – strefa relaksu na leżakach i bookcrossing!

Inne wydarzenia towarzyszące

We wtorek 14 września w bibliotece przy ul. Jana Pawła II 55 odbędą się warsztaty ilustracji dziecięcej z Piotrem Fąfrowiczem. Efekty spotkania artysty z dziećmi zostaną zaprezentowane w trakcie Festiwalu na wspomnianej wyżej ekspozycji w Bibliotece Publicznej w Piasecznie. Tego samego dnia o godz. 18.00 odbędzie się także wernisaż wystawy ilustracji książkowej Piotra Fąfrowicza „Ada i jej cztery przygody” – w Przystanku Kultura przy piaseczyńskim rynku.

Dostępność

Nadchodzącą edycję FPK wyróżnia duży nacisk na szeroko rozumianą dostępność. Bardzo zależy nam, aby w miarę możliwości nikt nie był wykluczony z udziału w nim, dlatego istotnej części wydarzeń będzie towarzyszyć tłumaczenie na Polski Język Migowy, a przy scenie znajdzie się strefa z pętlą indukcyjną dla osób niedosłyszących. Teren, na którym odbędzie się Festiwal oraz budynek biblioteki są dostępne dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Partnerem wydarzenia jest Polski Związek Głuchych oraz Fundacja Polska Bez Barier, a patronatem medialnym festiwal objął m.in. magazyn „Świat Ciszy”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj