„Halo! Tu dźwięk!”
Joanna Guszta, Karolina Jaruszewska, Magdalena Piotrowska, Szymon Piotrowski
ilustr. Maciek Blaźniak, Ładne Halo
Embassy of Sound, 2020
wiek: 9+
Informacja wydawcy:
Czy wiesz, że dźwięk ma supermoce? Jest niewidzialny, wywołuje myśli, potrafi podróżować w czasie i znaleźć się jednocześnie w wielu miejscach. Jak to wszystko możliwe? Czym jeszcze dźwięk może nas zaskoczyć? Poprzez ciekawostki, opowieści i ilustracje książka podsuwa odpowiedzi, ale też zadaje mnóstwo pytań. Uzupełniają ją pomysły na eksperymenty, twórcze zadania i odesłania do ciekawych materiałów w internecie.
Z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Akustycznego (ICA) rok 2020 ustanowiono Międzynarodowym Rokiem Dźwięku. Pomysł na jego obchody miał na celu między innymi rozpowszechnienie wiedzy o dobrych praktykach związanych z dźwiękiem, jakie wszyscy możemy i powinniśmy wprowadzić w życie – w końcu hałas, to według WHO drugie największe zanieczyszczenie środowiska. Nikt jeszcze wtedy nie spodziewał się, że 2020 w wielu miejscach na Ziemi okaże się najcichszym rokiem od dawna. Zaplanowano konferencje, wykłady, publikacje z których wiele zostało odwołanych lub odroczonych. Ale ukazała się nasza książka dla dzieci „Halo! Tu dźwięk!” i gra „Halodźwięki”.
Co to jest?
- „Halo! Tu dźwięk!” to książka w której poprzez miksturę opowieści, ciekawostek ilustracji oraz pomysłów na eksperymenty, twórcze zadania i odesłania do ciekawych materiałów w Internecie przybliżamy dzieciom w wielu 9+ zjawisko dźwięku w szerokim kontekście. Przekazując wiedzę zadajemy jednocześnie sporo pytań.
- Halodźwięki to 9 interaktywnych eksperymentów dźwiękowych, które pozwalają uczyć się przez zabawę. Jak działa studio nagrań? W jaki sposób pomieszczenia wpływają na to co słyszymy? Z czego składa się każdy muzyczny przebój? Gra dostępna jest online bezpłatnie i działa na wszystkich przeglądarkach pod tym adresem: https://embassyofsound.org/halodzwieki/
Jakie tematy mogą zainspirować nasze projekty:
- Według badań 60% dzieci będzie w przyszłości wykonywać zawody, które jeszcze nie istnieją. W jednym z powtarzających się w książce modułów „pocztówka z przyszłości” opowiadamy o kierunkach rozwoju w różnych obszarach związanych z dźwiękiem
- Edukacja szkolna stoi aktualnie przed szeregiem problemów i wyzwań. Zarówno książka jak i gra to nowoczesne narzędzie edukacyjne dla nauczycieli muzyki, które sprawdzi się także w nauce zdalnej.
Oba projekty są wynikiem współpracy na styku edukacji, nauki i sztuki pomiędzy Fundacją Learn How To Sound i studiem graficznym Ładne Halo, przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury.
Dla kogo? Książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku 9+. Gra powstały z myślą o dzieciach i młodzieży w wieku 9-15 lat, ale właściwie każdy znajdzie tu coś dla siebie. Polecamy ją zwłaszcza uwadze nauczycieli muzyki czy animatorom kultury, gdyż mogą być świetnym narzędziem uzupełniającym edukację, które sprawdzi się dobrze w nauce zdalnej.
Kim jesteśmy?
Ładne Halo to studio graficzne i wydawnictwo dla dzieci. Halodźwięki są wynikiem naszego spotkania z naukowcami, edukatorami i muzykami z Fundacji Learn How to Sound. Po więcej informacji o naszych wspólnych projektach edukacyjnych zapraszamy na stronę https://embassyofsound.org/sound