Zabić drozda

0
2980

„Zabić drozda”
Harper Lee
adaptacja i ilustracje: Fred Fordham
tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński
Jaguar, premiera: 29 stycznia 2020
wiek: 14+

Informacja wydawcy:

Wspaniała, nowatorska komiksowa adaptacja jednej z najważniejszych powieści literatury światowej, za którą Harper Lee otrzymała Nagrodę Pulitzera.

Kultowa, należąca już do kanonu klasyki powieść Harper Lee zyskuje drugą młodość. Smyk, Jem, Dziki Radley, Atticus Finch i miasteczko Maycomb w Alabamie ożywają przed naszymi oczami w poruszających ilustracjach Freda Fordhama.

Zabić drozda to przejmująca wizja Południa Stanów Zjednoczonych w latach trzydziestych XX wieku. Obrazy konfliktów rasowych i klasowych, hipokryzji i heroizmu, zderzenia tradycji z nieuniknionymi przemianami poznajemy z perspektywy dziewczynki dorastającej wraz z bratem, ojcem i nianią.
Książka jest dziś równie ważna, jak wówczas, gdy ujrzała po raz pierwszy światło dzienne – w roku 1960, czyli w burzliwych czasach walki o równouprawnienie. Autorka przedstawia złożoność ludzkiej natury i głębię ludzkich serc z poczuciem humoru, w bezkompromisowo uczciwy sposób. Zarówno dotychczasowi wielbiciele powieści, jak i obecni czytelnicy mogą podziwiać najbardziej pamiętne sceny tej książki w zupełnie nowej odsłonie.

Komiksowa adaptacja była inspirowana i akceptowana przez spadkobierców dorobku Harper Lee. Warto dodać, że dziś, w dobie narastającej nietolerancji, Zabić drozda zniknęło z listy lektur obowiązkowych zarówno w południowych stanach Ameryki, jak i w Polsce…

Zabić drozda, arcydzieło światowej literatury, powieść nagrodzona Pulitzerem w 1961 roku, została zekranizowana w 1962 roku przez Roberta Mulligana. W roli Atticusa wystąpił Gregory Peck, który odebrał za swoją kreację Oscara (łącznie film zdobył 3 statuetki).

Harper Lee urodziła się w roku 1926 w Monroeville w stanie Alabama. Uczęszczała do Huntingdon College, a następnie studiowała prawo na Uniwersytecie w Alabamie. Jest autorką cieszących się ogromną popularnością powieści Zabić drozda oraz jej kontynuacji Idź, postaw wartownika. Otrzymała Nagrodę Pulitzera, Prezydencki Medal Wolności i liczne inne nagrody oraz wyróżnienia literackie. Zmarła 19 lutego 2016 roku.

Fred Fordham urodził się w 1986 roku i dorastał w północnym Londynie. Studiował filozofię i politologię na Uniwersytecie w Sussex, pracował jako malarz portrecista, tworzył również murale. Jest autorem i ilustratorem komiksów publikowanych przez rozmaitych wydawców, ostatnio ilustrował pierwszą opowieść graficzną Philipa Pullmana.

FRED FORDHAM O PRACY NAD ADAPTACJĄ:

ZAGRANICZNE RECENZJE KOMIKSU ZABIĆ DROZDA

W komiksie pojawiają się te same nurtujące problemy, co w powieści. Komiks to po prostu kolejne medium (tak samo jak film czy telewizja), dzięki któremu możemy dotrzeć do zupełnie nowego odbiorcy. Z pewnością nie należy go postrzegać jako łatwiejszej alternatywy wobec czytania prozy, natomiast jest on innym sposobem zaprezentowania czytelnikowi tej samej wspaniałej opowieści.
Fred Fordham, Entertainment Weekly

W komiksowej adaptacji Zabić drozda Fordham wiernie oddaje magiczny klimat powieści. Stosując ograniczoną paletę barw, przywołuje swoisty vintage’owy nastrój. Dzięki sztywnym okładkom i standardowemu formatowi książkę łatwo utrzymać w rękach, kiedy jest się dzieckiem – i kiedy jest się dorosłym czytający na głos dzieciom (albo dla własnej przyjemności).
Autor pomija dłuższe opisy i komentarze, które znajdziemy w oryginalnej książce, podobnie jak najczęściej to robią dziecięcy czytelnicy, udało się natomiast za pośrednictwem grafiki i dialogów odtworzyć klimat fikcyjnego miasteczka Maycomb z 1933 roku. W gruncie rzeczy Zabić drozda w tym wydaniu może nawet bardziej wzrusza niż oryginał, bo tu narracja bardziej się skupia na postaciach młodych bohaterów, uwydatniając przez to motyw zetknięcia dziecięco niewinnej Scout z brutalnością dorosłego świata.
Graficzna adaptacja Zabić drozda stanowi godne uzupełnienie oryginału, a zarazem jasne opowiedzenie się po stronie życzliwości, równości i sprawiedliwości dla wszystkich.
C.J. Lewis, New York Journal of Books

Fordham spędził dziesięć dni w rodzinnym mieście autorki, Monroeville w stanie Alabama, sporządzając szkice i rysunki miejscowości, którą Harper Lee upamiętniła jako Maycomb. Powieść graficzna Fordhama stanowi swoisty hołd dla autorki, dlatego też sceneria Maycomb w komiksie jest lustrzanym odbiciem Monroeville, a dom Finchów to po prostu dom, w którym dorastała sama Harper Lee.
Elena Goukassian, Poets & Writers

Głęboko przemyślana, kunsztowna interpretacja klasycznej powieści Lee na nowo przedstawia czytelnikom rodzinę Finchów: zadziorną, wygadaną Scout; jej dziarskiego starszego braciszka, Jema oraz Atticusa, ich ojca adwokata będącego zarazem nieomylnym autorytetem moralnym.
Fordham pewną ręką odmalowuje rzeczywistość Maycomb County oraz obowiązujących tam niepisanych praw rasowych, klasowych i rodzinnych. Postacie Fordhama wyglądają jak przystało na swoją epokę, autor we właściwych chwilach spowalnia akcję lub pokazuje ujęcia panoramiczne, nocne widoki tajemniczego domostwa Radleyów i letnie, słoneczne dni oraz błękitnoszare zmierzchy czy sepiowe sceny w sądzie.
Publishers Weekly 17.9.18

Dla wielu młodych czytelników ta książka oznacza pierwsze zetknięcie z zagadnieniami nierówności rasowej, ról płciowych i współczucia wobec ludzi o odmiennym kolorze skóry, klasowym pochodzeniu czy przekonaniach. Fred Fordham wywiązał się z tego trudnego zadania doskonale.
Troskliwie i pieczołowicie zredagowana adaptacja pozostaje zarazem zdumiewająco wierna oryginałowi. Barwne ilustracje Fordhama są pełne życia i szczegółów, znakomicie pobudzają wyobraźnię. Komiksowe wcielenie powieści z pewnością przypadnie do gustu wielbicielom prozy Harper Lee oraz zdobędą jej nowych zwolenników.
Kevin Howell, Shelf awareness

Tak samo jak narracja Harper Lee, graficzna adaptacja Fordhama pozwala nam na rozważania o tym, co niedopowiedziane, niewidzialne, co kryje się w podtekście. Zabić drozda w wersji komiksowej to nowe, dojmujące ujęcie znanej opowieści.
Ada Wolin, Booklist, październik 2018

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj