„Postaw się na moim miejscu”
Susanna Isern
ilustr. Mylène Rigaudie
przeł. Tomasz Pindel
Tako, premiera: luty 2021
wiek: 3+
seria: Kolekcja OQO
Marzy nam się świat oparty nie na konfliktach, a na zrozumieniu i szacunku dla różnych ludzi i ich poglądów. Jednocześnie często nie umiemy wczuć się w sytuację innych. Czasami po prostu nie chcemy. Brak nam na to czasu i cierpliwości. Jak pogodzić ten dysonans? Według NVC (Porozumienia bez Przemocy) nie ma złych potrzeb – są tylko złe strategie ich zaspokajania. Jednak nauka rozpoznawania potrzeb i uczuć własnych oraz innych to ciężka praca. Dlatego warto zacząć ją jak najwcześniej na przykład poprzez lekturę książek o empatii.
Książka „Postaw się na moim miejscu” w bardzo prosty sposób wyjaśnia, że dla różnych osób różne rzeczy mogą być bardzo ważne. To, że Pasikonik nie potrzebuje kropek nie oznacza, że ich utrata nie jest tragedią dla Biedronki. Bohater nie używa też skrzydeł, więc trudno mu zrozumieć, o co chodzi pszczole, która nie może latać. Brak nici u Pająka i butów u stonogi też wydają mu się być błahym problemem. Przecież on się świetnie obywa bez tych atrybutów.
Dopiero kiedy traci to, co jest dla niego ważne, zaczyna rozumieć smutek odczuwany przez innych. To opowieść też o tym, że nawet jeżeli nie rozumiemy, dlaczego akurat coś jest dla drugiej osoby ważne, to możemy uszanować i zrozumieć jej ból po stracie. Nawet jeżeli to będzie coś tak „dziwacznego” jak zupełnie nam niepotrzebne czarne kropki. I możemy się różnić. Naprawdę. Zachęcam do przeczytania książki. Warto przerobić lekcję z empatii.
Joanna Obniska
****
Informacja wydawcy:
Biedronka nie może znaleźć kropek, Pszczole żyłka wędkarska wplątała się w skrzydełko, Pająk musi przygotować dużą ilość nici, Stonodze brakuje butów… A Pasikonik? Pasikonik uważa, że to nie są ważne sprawy…
Susanna Isern tak pisze o swojej książce: „Empatia to umiejętność postawienia się na miejscu innej osoby, umiejętność poznania i zrozumienia jej uczuć. Ta zdolność przynosi wiele korzyści nam samym, ale także wszystkim wokół nas. Myślę, że na świecie bardzo brakuje empatii… Ale jeśli sprawimy, by nasze dzieci stały się empatyczne, to nie tylko poprawimy jakość ich życia, ale także uczynimy ten świat lepszym. »Postaw się na moim miejscu« zrodziło się właśnie po to, by spróbować wyjaśnić dzieciom, że to co dla jednych nie jest istotne, może być szczególnie ważne w życiu innych”.