Banzai. Japonia dla dociekliwych

0
1129

„Banzai. Japonia dla dociekliwych”
Zofia Fabjanowska-Micyk
ilustr. Joanna Grochocka
wiek: 8+
Dwie Siostry, 2015
seria: Świat dla Dociekliwych

Nadszedł ten moment, kiedy słomkowe kapelusze wylądowały w pawlaczach, a z sandałów osypał się nadmorski piasek. I gdy wszyscy zdążyli uwierzyć, że wakacje dobiegły końca, Dwie Siostry zaprosiły nas do dalekiej podróży przez Kraj Kwitnącej Wiśni. Banzai!

To już drugi tom serii „Świat dla Dociekliwych”, w której polscy autorzy i graficy przedstawiają kulturę innych krajów. Z tej propozycji mogą skorzystać rodzice, dziadkowie, nauczyciele, animatorzy kultury. No i przede wszystkim dociekliwe dzieci – zarówno samodzielnie czytające, jak i te, które wolą słuchać. Bo i rozpoczynająca serię „Mamma Mia”, i ostatnia „Banzai” to spójne, bezpretensjonalnie opowiedziane i zilustrowane książki. W tej części zajrzymy do japońskich mieszkań. Przyjrzymy się tradycyjnym zabawom oraz hipernowoczesnym maszynom. Dowiemy się również, że w Japonii jeden Dzień Dziecka stanowczo nie wystarcza – w końcu okazji do świętowania jest bardzo wiele.

Zofia Fabjanowska-Micyk, z wykształcenia japonistka, zachęca do przyjrzenia się krajowi, w którym ciasne, tętniące życiem miasta są otoczone dziką przyrodą, a zatłoczone centra sąsiadują z terenami, na których mieszkać się nie da. Każdy, przejrzyście zaprojektowany rozdział to kolejna cegiełka składająca się na fenomen japońskiej kultury. Rąbka tajemnicy uchyla już tekst z okładki: „Dlaczego Japonię nazywa się Krajem Kwitnącej Wiśni? Co oznacza czerwona kropka na fladze? Czy daj dziobu znaczy daj buziaka? Skąd się wzięła Hello Kitty? Dlaczego w Japonii złodzieje okradający domy zdejmują buty?”.

Warto przy tym zaznaczyć, że Zofia Fabjanowska-Micyk unika nadmiernego egzotyzowania. Subtelnie obrysowuje różnice kulturowe, pokazując, że normy są względne. Dlatego dostajemy trochę praktycznych wskazówek, choćby po to, by na herbatce u tokijskiego przyjaciela poczuć się (prawie) jak u siebie w domu. Co ważne, autorka zachowuje lekkość. Pisze w sposób bardzo przystępny, ale nie upraszcza. „Banzai” jest świetnym wprowadzeniem, po którym możemy się spodziewać lawiny dodatkowych pytań ‒ o wulkany, trzęsienia ziemi, wiśniową falę, gumowe domy czy związki Hello Kitty z wojownikami Ninja.

Równie ważny jak treść jest w „Banzai” projekt graficzny Joanny Grochockiej, która nie ograniczyła się do zilustrowania tekstu. Koncepcja jest przemyślana i wykonana z dbałością o szczegóły. Ilustracje znajdują się na każdej stronie. W tytułach rozdziałów bardzo trafnie dobrano krój liter, który z jednej strony nawiązuje do tradycyjnego pisma, z drugiej jest nowoczesny, co świetnie oddaje charakter samej Japonii. W wielu miejscach znajdziemy też odwołania do malarstwa tuszowego. Wszystkie elementy: od kroju liter, przez zestawienie kolorów, po ilustracje tworzą piękną, malarsko-graficzną całość.

Marta Król-Szczepkowska – z wykształcenia etnografka i pedagożka. Zawodowo czyta/ogląda/pisze/doradza. Gromadzi książki obrazkowe. Czyta sobie, córce, a od niedawna także przedszkolakom. Uważa, że literatura dla dzieci jest w stanie uratować nas od smutnego losu dorosłego normalsa.

****

Informacja wydawcy:

Drugi tom serii „Świat dla Dociekliwych”: przewodnik dla dzieci po znanych i nieznanych osobliwościach kultury i krajobrazu Japonii.

Dlaczego Japonię nazywa się Krajem Kwitnącej Wiśni?
Co oznacza czerwona kropka na japońskiej fladze?
Czy „daj dziobu” to na pewno „daj buziaka”?
Skąd się wzięła Hello Kitty?
Dlaczego w Japonii złodzieje, okradając domy, zdejmują buty?

Ta książka to prawdziwa podróż po Japonii. Przeczytacie w niej o japońskim piśmie i języku, jedzeniu na macie, ceremonii picia herbaty, kimonie, origami, sztukach walki, kreskówkach i komiksach – i wielu innych japońskich ciekawostkach. ひかり のぞみ こだま – szerokiej drogi!

Zofia Fabjanowska-Micyk (ur. 1980) – dziennikarka. Z wykształcenia japonistka. Prowadzi dział kultury miesięcznika „Zwierciadło”. Przez lata związana była z wieloma tytułami prasowymi, pracowała m.in. dla miesięcznika „Pani”, jej artykuły ukazywały się w magazynach „Elle” i „Sukces”, w „Gazecie Wyborczej”, „National Geographic. Traveler” i „Podróżach”. Współautorka książki „Cudowne lata. Opowieści o miejscach, w których dorastaliśmy”. „Banzai. Japonia dla dociekliwych” to jej pierwsza książka dla dzieci. 

Joanna Grochocka (ur. 1981) – absolwentka filozofii na Uniwersytecie Gdańskim. Studiowała także grafikę na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Artystka wizualna, autorka ilustracji książkowych i prasowych, plakatów, murali oraz instalacji. Pochodzi z Sopotu, mieszka i pracuje w Warszawie. 

Seria „Świat dla Dociekliwych” prezentuje kulturę różnych krajów: opowiada o miejscach, postaciach, zabytkach, potrawach i pojęciach, o których prawie każdy słyszał, ale mało kto naprawdę zna kryjące się za nimi historie – a także o tych mniej znanych, które warto poznać.