„Gen i już! Opowieść o Stefanie Banachu”
czyta: Małgorzata Kożuchowska
muzyka: Stanisław Niewiadomski
wykonanie: Paweł Rydel
projekt graficzny: Grażka Lange
Wydawnictwo BUKA, premiera: 25 listopada 2020
seria: MISTRZOWIE WYOBRAŹNI
2CD AUDIO (146:00) + Książeczka-kalendarium
wiek: 9+
– Ciekaw jestem, kiedy ci się skończą pomysły – zaśmiał się Mazur. – Panowie! Czy jest na świecie jakikolwiek matematyczny problem, którego nie rozwiązałby Stefan Banach? – przemówił głośno do zebranych w kawiarni profesorów.
– Mogę się założyć, że nie – odpowiedział Ulam. – Banach ma tęgą głowę.
Kiedy ujawnił się talent matematyczny Stefana Banacha? Czy był dobrym uczniem ze wszystkich przedmiotów? W co lubił się bawić z rówieśnikami? Czy wykładowca Stefan Banach nosił frak i cylinder tak jak inni lwowscy profesorzy? Gdzie odbywały się naukowe posiedzenia Banacha i jego kolegów? Do czego służyła im Księga Szkocka? Jakie nagrody fundowano za rozwiązanie matematycznych problematów i jaki był największy problem Stefana Banacha?
Posłuchaj opowieści o barwnych losach matematycznego geniusza, którego nazwisko jest drugim po Euklidesie najczęściej przywoływanym nazwiskiem w matematyce powszechnej.
Fragment:
Tymczasem pod znakiem zapytania stanęła kwestia, czy uczeń gimnazjum, Stefan Banach, w ogóle zostanie dopuszczony do matury…
– Grozi mu osiem dwój! – grzmiał dyrektor szkoły. – Nie powinien przystępować do egzaminu dojrzałości!
– Dyrektorze, to prawdziwy geniusz matematyczny – bronił Stefana profesor geometrii.
– Może i matematyczny geniusz, ale z pozostałych przedmiotów osioł! – nie ustępował dyrektor, a pozostali profesorowie przytakiwali.
– Ja bym pomimo wszystko dopuścił chłopaka – profesor matematyki, chociaż osamotniony w walce o Banacha, nie dawał za wygraną.
– Ostatnie słowo i tak ma ksiądz katecheta – orzekł dyrektor. – Niech on zadecyduje, co zrobić z tym gagatkiem.
Ksiądz katecheta, ten sam, któremu Stefan nieustannie zadawał trudne i niewygodne pytania teologiczne, przez chwilę milczał, aż wreszcie się odezwał.
– Banach jest wyjątkowy. To bystry umysł i nieprzeciętna inteligencja. Uważam, że wyrządzilibyśmy mu krzywdę, nie dopuszczając go do egzaminów maturalnych.
– Niech Bóg księdza błogosławi!!! – wykrzyknął matematyk, a pozostali profesorowie oraz dyrektor przyjęli decyzję katechety i dopuścili Stefana do matury.
Publikacja zawiera 2 płyty CD audio i książeczkę – kalendarium z życia Stefana Banacha.
Seria MISTRZOWIE WYOBRAŹNI
Zapraszamy na spotkanie z mistrzami wyobraźni. Kto to taki? Wszyscy ci, którzy potrafili zaczarować codzienność i dzięki swej pasji zdobywać, odkrywać i tworzyć rzeczy, o których nie śniło się filozofom.
W tej niezwykłej podróży odwiedzicie ulicę Korzenną w Gdańsku, gdzie zobaczycie przy pracy Jana Heweliusza, podążycie śladem muzyki Fryderyka Chopina, przyjrzycie się życiu najwybitniejszej polskiej uczonej Marii Skłodowskiej-Curie i wielu innym, którzy zapisali się na kartach historii złotymi zgłoskami.
Seria MISTRZOWIE WYOBRAŹNI przybliża życie i dzieło wybitnych postaci, przedstawiając je w sposób, który zafascynuje i zachęci do własnych poszukiwań i wędrówek śladami nauki. Niech te niezwykłe historie staną się okazją do odkrywania talentów, rozwijania pasji i otwierania się na świat, w którym wiele jeszcze pozostało do odkrycia. Wrota do krainy wyobraźni właśnie się otwierają.
Wydawnictwo BUKA – dba o wartościowe pozycje literatury dziecięcej i młodzieżowej. Oprócz tradycyjnej wersji papierowej proponuje wersję audio, które wzajemnie się uzupełniają i przenikają. Słowo, muzyka i obraz tworzą niepowtarzalną przestrzeń literacko-plastyczno-dźwiękową, w której tekst zyskuje na sile wyrazu i trafia wprost do dziecięcej wyobraźni. W trosce o harmonijny rozwój młodego odbiorcy BUKA oferuje najwyższą jakość artystyczną; piękne brzmienie, nowoczesna szata graficzna oraz doskonałe wykonanie mają za zadanie uwrażliwiać dziecko na otaczający świat i dostarczać wzorców estetycznych.
BUKA ma dar wyszukiwania literackich perełek, pośród których znajdziecie poezję i prozę Nathaniela Hawthorne’a, Ludwika Jerzego Kerna, Danuty Wawiłow, Anny Czerwińskiej-Rydel czy Agnieszki Frączek. Oprawę muzyczną i graficzną tworzą uznani kompozytorzy i ilustratorzy, w tym sam mistrz Józef Wilkoń. AudioBUKI czytają wybitniaktorzy: Anna Dymna, Jan Englert, Adam Ferency, Krzysztof Kowalewski, Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr czy Krzysztof Tyniec.
Najbardziej znane serie BUKI: Mity greckie, Mistrzowie wyobraźni, Mądre bajki.