W ramach niezwykłej akcji „Wszystkie kolory świata”, zainicjowanej przez twórców literatury dziecięcej i Wydawnictwo Agora dla dzieci, udało się już zgromadzić ponad 160 tys. złotych. Środki ze sprzedaży książki-cegiełki „Wszystkie kolory świata” wesprą działanie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Akcja nadal trwa – można do niej dołączyć, kupując wyjątkową książkę, która przedstawia oblicza różnorodności.
164 191,49 zł – taką kwotę udało się zebrać ze sprzedaży książki-cegiełki „Wszystkie kolory świata” w zaledwie 3 miesiące od jej premiery 16 lutego br.
Zbiór 20 opowiadań dla dzieci i młodzieży charytatywnie stworzyła grupa cenionych pisarek, pisarzy, ilustratorek i ilustratorów, jako gest solidarności i wsparcia dla dzieci i młodzieży narażonych na dyskryminację ze względu na różnego rodzaju odmienność.
– Miarą sukcesu firmy w dzisiejszych czasach nie powinny być jedynie wyniki, a zdolność do dzielenia się i tak właśnie rozumiem nasz udział w tym projekcie. Dziś nie ma ważniejszej grupy potrzebujących niż dzieci – cieszę się, że tyle osób i organizacji uznało, że to ważna sprawa, także w obliczu tego, co się dzieje wokół nas. „Wszystkie kolory świata” to – po projekcie „Nadzieja” – nasza kolejna charytatywna akcja i na pewno nie ostatnia, powiedziała Małgorzata Skowrońska, Dyrektor Zarządzająca Wydawnictwa Agora.
Dochód ze sprzedaży książki przeznaczony jest na działanie ogólnopolskiej, anonimowej, bezpłatnej i całodobowej linii 116 111 – telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, prowadzonego przez Fundacje Dajemy Dzieciom Siłę.
– Ogromnie się cieszymy! Dzięki finansowemu wsparciu, które przyniosła akcja „Wszystkie kolory świata”, będziemy mogli kontynuować działanie 116 111 – telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. To pomoc dla tysięcy dzieci, które są osamotnione i zagubione – tak, jak bohaterowie opowiadań składających się na tę piękną książkę – skomentowała Monika Sajkowska, Prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Publikacja powstała dzięki ogromnemu zaangażowaniu i charytatywnej pracy wielu osób.
Teksty i ilustracje do „Wszystkich kolorów świata” stworzyli: Mariusz Andryszczyk, Anita Andrzejewska, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Katarzyna Bogucka, Aleksandra Cieślak, Maria Dek, Emilia Dziubak, Joanna Fabicka, Barbara Gawryluk, Andrzej Marek Grabowski, Monika Hanulak, Cezary Harasimowicz, Joanna Jagiełło, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Jona Jung, Grzegorz Kasdepke, Marta Kisiel, Katarzyna Kołodziej, Barbara Kosmowska, Agata Królak, Igor Kubik, Marta Kurczewska, Grażka Lange, Daniel de Latour, Joanna Olech, Anna Onichimowska, Paweł Pawlak, Adam Pękalski, Andrzej Pilichowski-Ragno, Jola Richter-Magnuszewska, Grażyna Rigall, Joanna Rudniańska, Joanna Rusinek, Michał Rusinek, Katarzyna Ryrych, Piotr Socha, Zofia Stanecka, Marcin Szczygielski, Marianna Sztyma, Adam Wajrak, Anna Wielbut, Rafał Witek.
Słowo wstępne do książki napisał Przemek Staroń, projektem graficznym oraz składem zajęła się Dorota Nowacka, a ilustracje do druku przygotowała Daria Szadkowska.
Partnerami projektu są Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar oraz Empik.
– W Empiku wierzymy, że każdy człowiek jest wyjątkowy – promujemy otwartość i celebrujemy indywidualizm. Cieszę się, że razem z Wydawnictwem Agora, Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę i twórcami książki „Wszystkie kolory świata” mogliśmy wspólnie wesprzeć tak ważny społecznie cel, jakim jest walka z dyskryminacją, propagowanie idei różnorodności i budowanie odpowiedzialnych postaw od najmłodszych lat – dodała Ewa Szmidt-Belcarz, Prezes Grupy Empik.
Nieocenione wsparcie zaoferowały przy projekcie firmy Arctic Paper, warszawska Drukarnia Perfekt S.A. oraz Empik. W akcję zaangażowały się także firmy dystrybucyjne (Ateneum, Platon, Azymut, L&L, PH Wietrzyński), księgarnie online (bonito.pl, taniaksiazka.pl, czytam.pl, dadada.pl, drugiewydanie.pl, gandalf.com.pl, merlin.pl, kulturalnysklep.pl oraz publio.pl), księgarnie stacjonarne (Książnica, Świat Książki i 30 niezależnych księgarni lokalnych), jak i biblioteki.
Dzięki życzliwości i zaangażowaniu mediów, osób publicznych, jak i wspierających inicjatywę rodziców, opiekunów i nauczycieli książka trafiła do szerokiego grona czytelników, a kwota otrzymana z jej sprzedaży przyniesie realną pomoc dzieciom w sytuacjach kryzysowych. Przekazany Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę dochód od ze sprzedaży „Wszystkich kolorów świata pozwoli sfinansować dodatkowe dyżury specjalistów i ekspertów w najbardziej istotnym czasie – gdy telefonów od dzieci w sytuacji kryzysowych jest najwięcej.
Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży prowadzony jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę od 2008 r. Od 1 marca 2020 roku działa codziennie, 24 godziny na dobę. Przy telefonie dyżurują wykwalifikowani psycholodzy i pedagodzy, którzy potrafią rozmawiać z młodymi ludźmi o ich problemach i są w stanie udzielić im profesjonalnej porady w sytuacjach kryzysowych, takich jak: samotność, krzywdzenie, kłopoty ze zdrowiem psychicznym, trudności w relacjach z bliskimi i rówieśnikami w tym niepokój oraz pogorszenie samopoczucia ze względu na dyskryminację, agresję czy homofobię i transfobię.
W minionym roku eksperci odebrali blisko 62 tys. połączeń, 12,5 tys. wiadomości oraz podjęli 747 interwencji ratujących życie.
Wydawnictwo Agora pragnie raz jeszcze gorąco podziękować wszystkim osobom i firmom, które na kolejnych etapach akcji wsparły akcję – od powstania „Wszystkich kolorów świata”, poprzez pracę nad ich wydaniem, druk i dystrybucję, sprzedaż, promocję, a wreszcie – nabycie egzemplarza książki-cegiełki, by realnie pomóc dzieciom borykającym się z wykluczeniem i nietolerancją.
W dalszym ciągu można przyłączyć się do akcji kupując książkę-cegiełkę „Wszystkie kolory świata” w wersji papierowej (m.in. na Kulturalnysklep.pl oraz Empik.com) a także w formie e-booka (Publio.pl), w stałej cenie 40 zł.
kulturalnysklep.pl/wszystkiekoloryswiata
empik.com/wszystkiekoloryswiata
(Ebook): publio.pl/wszystkie-kolory-swiata,p726512.html
(informacja nadesłana)