„Hola, hola, literatura!” to projekt artystyczny, który rozpoczyna się festynem na Polesiu Lubelskim. Hasłem przewodnim pierwszej edycji festynu „Hola, hola literatura!” jest DROGA, bo jak wiadomo na dobrej drodze wszystko po drodze. Wokół tej idei zgromadzili się wspaniali twórcy, artyści i przyrodnicy, ludzie z różnych dziedzin – poezji, botaniki, muzyki, tańca i jogi, m.in. Wojciech Bonowicz, Dariusz Dziektarz, Maria Ekier, Łukasz Garlicki, Julia Hamera, Agata Jabłońska, Jacek Jędrasik, Grzegorz Kasdepke, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Dyba Lach, Mira Marcinów, Kaja Nowakowska, Małgorzata Rejmer, Marta Pilarska, Michał Rusinek, Ewelina Szyszkowska, a także kuratorki festynu Hola, hola, literatura! – Marta Lipczyńska-Gil, Zofia Karaszewska i Sylwia Stano.
Dlaczego festyn a nie festiwal? Wszystkie wydarzenia będą się działy się na łonie natury, pod gołym niebem. Wydarzenie ma charakter przyjazny, zależy nam, żeby celebrować czas wolny, piękno natury i delektować się słowem – liryką, epiką, dramatem, a także muzyką, obrazami z książek i tymi, które namaluje przyroda.
Festyn artystyczny „Hola, hola, literatura!” będzie wydarzeniem regionalnym, z udziałem najbardziej cenionych twórców i artystów z całej Polski. Poprzez spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci i młodzieży, wycieczki przyrodnicze, wystawy, teatr, czytanie wierszy przez aktorów i nie-aktorów, koncerty i kino plenerowe na polanie będziemy promować dziedzictwo kultury, środowisko i unikalną przyrodę Polesia.
„Hola, hola, literatura!” będzie nie tylko wydarzeniem kulturalnym, ale także początkiem projektu o dzikości, ludowości i przyszłości. Od lipca do grudnia będziemy spotykać, rozmawiać o literaturze i poezji. Spacerować, doświadczać i czytać.
RYMS O GZYMS
Podczas festynu „Hola, hola, literatura!” wręczona będzie ogólnopolska nagroda literacka „Ryms o Gzyms”, w której wyróżnione będą teksty interpretujące na nowo dzikość w literaturze.
„Chcemy zachęcić osoby piszące – te doświadczone, jak i stawiające pierwsze kroki, do napisania świeżych tekstów, których motywem przewodnim będzie DZIKOŚĆ. Teksty mają być dzikie w formie i treści” – zaznacza kuratorka nagrody Marta Lipczyńska-Gil.
Nadesłane teksty oceni jury w składzie: Sylwia Stano – wiceprezeska Fundacji Święty Pankracy, pisarka, Zofia Karaszewska – dziennikarka, nauczycielka jogi, Grzegorz Kasdepke – pisarz książek dla dzieci i młodzieży, Roman Kurkiewicz – dziennikarz, wykładowca w Collegium Civitas oraz Marta Lipczyńska -Gil – redaktorka naczelna magazynu „Ryms” i autorka książek. Przewidujemy trzy nagrody finansowe.
Organizatorem festiwalu „Hola, hola, literatura!” jest Fundacja Święty Pankracy, która pomaga dzieciom z domów dziecka oraz rodzin dysfunkcyjnych. Działa na rzecz poprawy ich edukacji, rozwoju talentów i integracji społecznej. Organizuje warsztaty, zajęcia pozaszkolne i projekty edukacyjne, współpracując z różnymi instytucjami, takimi jak domy dziecka i ośrodki pomocy społecznej. Fundacja wspiera także działania artystyczne i kulturalne, angażując się w różnorodne inicjatywy wspierające dzieci i młodzież. Na festynie artystycznym „Hola, hola, literatura!” odbędą się zamknięte warsztaty dla dzieci z pieczy zastępczej, poprowadzą je m.in. Wojciech Bonowicz, Grzegorz Kasdepke i Marta Lipczyńska-Gil.
„Chcemy dzielić się słowami, myślami, wrażeniami. Słuchać odgłosów natury, czytać poezję i prozę wśród traw i drzew. Patrzeć w dal i pod stopy. Słuchać ciała, praktykując jogę. Śpiewać, tańczyć, malować, spacerować. Swobodnie i nie na czas! – podsumowuje Zofia Karaszewska, kuratorka festynu, która poprowadzi w Holi zajęcia z jogi „Czytanie Ciała”.
Zapraszamy na festyn „Hola, hola literatura!”. Znajdziecie tu czystą radość pod gołym niebem! Bo to jest istota tego wydarzenia. Rodziny z dziećmi i bez dzieci, single i pary znajdą coś dla ciała i ducha. Najlepsze są proste przyjemności, zieloność, spokój, widoki, ruch. Wszystko to znajdziecie na Polesiu, a przez kolejne miesiące będziemy z wami online.
Kuratorki projektu „Hola, hola, literatura!”
Sylwia Stano, Zofia Karaszewska, Marta Lipczyńska-Gil
Po więcej informacji zajrzyjcie na stronę festynu. Zapraszamy na Polesie!