Chłopiec z ulicy Niepoprawnej i czarny kucyk

0
996

„Chłopiec z ulicy Niepoprawnej i czarny kucyk”
Sylwia Stano
il. Patricija Bliuj-Stodulska
Hokus-Pokus, premiera 9 grudnia 2023

Kucyk najczęściej kojarzy się z koniem, który występuje w cyrku albo ciężko pracuje, nosząc tabuny przedszkolnych dzieci na swoim grzbiecie w ramach atrakcji na Dzień Dziecka. Mały smutny koń, tak go do tej pory postrzegałam, aż zobaczyłam czarnego kucyka z białą plamką na czole, którym opiekuje się Sylwia Stano. Zobaczyć konie w lesie, na wolności, bez siodła to jest inna bajka. 

Kucyk Sylwii jest słodki, ale ma charakterek. Chodzi za nią krok w krok. Uwielbia jabłka i inne przysmaki. Sylwia poświęciła kucykowi dużo czasu, żeby zdobyć jego zaufanie. Teraz, kiedy na nich patrzę, to myślę, że oddałby za nią wszystkie jabłka świata i poszedł za nią wszędzie. Piękna relacja człowieka i zwierzęcia. 

W książce ważnym bohaterem jest też Janek, chłopiec, który mieszka przy ulicy Niepoprawnej. Uwielbia mówić. Mówi naprawdę dużo. I grać w szachy. Kiedy w domu pojawia się kucyk, Janek ma kompana do rozmów. I to są cudowne dialogi. Jest też Maja, nowa koleżanka chłopca. 

Opowiadania napisane są prosto, lekko, dowcipnie. Jest w nich dużo fajnych scenek z życia rodziny 2+2+kucyk. Z każdą historyjką poznajemy charakter kucyka, jego  upodobania, ulubione menu a ten kucyk jest wyjątkowy, bo… mówi! Jego zdania to złote myśli. 

W podróży chodzi o to, żeby zjeść coś słodkiego!

– Słyszę z daleka, w jaki sposób komu bije serce – mówi Kucyk. – Jankowi bije tak samo jak mi, dlatego tak go kocham.

Czarno-białe ilustracje wykonała Patricjia Bliuj-Stodulska. Patricija bardzo dobrze odnajduje się w rysowaniu flory i fauny. To jej konik.  Kucyk ma boczki jak należy a liście, trawy i ptaki, mimo że czarno-białe prawie, szumią i pachną. 

Po przeczytaniu tych 12 opowiadań też będziecie chcieli mieć kucyka w domu.

Słuchałam opowieści Sylwii o Kucyku i miałam wrażenie, że opowiada mi bajki z mchu i paproci. W końcu pojechałam z Sylwią do stajni Truskawka w Puszczy Kampinoskiej i zobaczyłam TEGO Kucyka na własne oczy. Po raz pierwszy miałam okazję poczęstować konia jabłkiem. Jego chrapy są takie aksamitne! Potem poszłyśmy z Kucykiem do lasu. Szedł za Sylwią jak psiak. To mały koń z charakterem. Poznajcie Kucyka i Janka! To pierwsza książka o ich przyjaźni, o łące i o Mai…

Marta Lipczyńska-Gil, miłośniczka chartów i spacerów po łąkach nad Wisłą

Chyba każdy w dzieciństwie marzył o tym, żeby mieć kucyka. Dlatego musicie przeczytać tę uroczą książkę!

Adam Wajrak, autor książek dla dzieci, Przyjaciel Przyrody

To jest bardzo końska opowieść! Rozczula mnie!

Gosia Rogulska, Naturehorse, zoopsycholożka i trenerka koni

Najfajniejsza książka w tym pokoju. Ciekawa, o przyrodzie i o kucyku! A ja lubię kucyki.

Mariaszka, uczennica pierwszej klasy

O autorkach

Sylwia Stano – kulturoznawczyni, pisarka, absolwentka I edycji Szkoły Ekopoetyki w Instytucie Reportażu i przewodniczka po Puszczy Kampinoskiej. Prowadzi spacery po lesie i popularyzuje dziką przyrodę w mieście. Autorka książek dla dzieci i nie dla dzieci. Jest wnuczką śpiewaczki operowej Niny Stano, której postać zainspirowała ją do stworzenia Gusty Star w powieści „Opera na trzy śmierci” oraz (współ)autorką książek „Chłopiec z ulicy Niepoprawnej i czarny Kucyk”, „Oto jest Kaśka”, „Ada, to wypada!” (z Zofią Karaszewską) oraz „Całe szczęście jestem kobietą” (z Romą Gąsiorowską). Pisze m.in. dla „Przekroju” i „Pisma”.

Patricija Bliuj-Stodulska – litewska ilustratorka, absolwentka ASP w Warszawie. Pracę dyplomową „Rozmowy zwierząt” ”obroniła w pracowni ilustracji Grażki Lange. Ilustrowała dla Codziennika Feministycznego, współpracuje z magazynem WO Praca oraz pismem dla dziewczynek KOSMOS. To jej druga książka zilustrowana w wydawnictwie. Dla wydawnictwa Hokus Pokus zilustrowała także „Dźwięk”. To był jej debiut. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj