„Kocyk”

1
2852

„Kocyk”
Miguel Gouveia
ilustr. Rachel Catlina
przeł. Monika Świda
Kropka, premiera: 20 maja 2020
wiek: 6+

Informacja wydawcy:

Gdy Józef przyszedł na świat, dziadek podarował mu piękny kocyk, który przez wiele miesięcy szył do kołyski pierwszego wnuka…

Tak rozpoczyna się wzruszająca, wywodząca się z tradycji żydowskiej, historia. Kochający i zaradny dziadek wykorzystuje tkaninę do uszycia rozmaitych części garderoby wnuka, aż do momentu, kiedy wystarcza jej jedynie na obleczenie guzika, dzięki czemu kocyk towarzyszy Józefowi w dorastaniu. Kiedy w końcu i guzik przepada, wbrew wszelkiemu prawdopodobieństwu dziadek po raz kolejny zaskakuje chłopca, tworząc coś z niczego i sprawiając, że pamiątkowy kocyk jednak nie zniknie.

Wspaniała opowieść o miłości, czułości, dzieciństwie i upływie czasu, a także o mocy opowieści, która jak stary kocyk może trwać wiecznie…

Czułość: uczucie, które ujawnia się między osobami, które są sobie bliskie, i które nieustannie się o siebie troszczą. Kocyk jest czułością.
Blog Deus me Livro

Kiedy zdarzy się Wam zatęsknić za dziadkiem lub babcią, bądź też za jakąkolwiek bliską Waszemu sercu osobą, która mieszka daleko albo odeszła na zawsze, przeczytajcie tę książkę. To jedna z najbardziej wzruszających historii, jakie w tym roku przeczytałam.
Blog O Palácio da Lua

Poruszająca opowieść, w której nadawanie nowego życia starym przedmiotom nie jest jedynie nudną – choć bardzo ważną w naszych czasach – lekcją, jest przede wszystkim opowieścią o międzypokoleniowych więziach.
Ana Dias Ferreira, „Observador”

Patroni książki: Muzeum POLIN, moi-mili.pl

O autorach:

Miguel Gouveia urodził się w Santo Tirso, a korzenie jego rodziny sięgają regionu Douro. W roku 2001 zaczął uczyć dzieci i od tamtej pory opowiada historie, skromnie udzielając się również na gruncie muzycznym. W 2008 wraz ze swoją drugą połówką założył wydawnictwo Bruaá Editora. W 2010, po obronie pracy magisterskiej „Książki i literatura dziecięco-młodzieżowa” na Uniwersytecie Autonomicznym w Barcelonie, porzucił nauczanie na rzecz pracy twórczej, poświęcając się całkowicie edytorstwu, tłumaczeniu i opowiadaniu historii.

Raquel Catalina studiowała Sztuki Piękne w rodzinnym Madrycie. Naukę kontynuowała w Walencji, gdzie po ukończeniu studiów podyplomowych z zakresu ilustratorstwa rozpoczęła współpracę z licznymi wydawnictwami. W 2018 została wybrana do udziału w Ilustrarte (Międzynarodowym Biennale Ilustracji Książkowej dla Dzieci) i do Iberoamerykańskiego Katalogu Ilustracji. Wystawiała swoje prace na Targach Książek Ilustrowanych w Walencji.




1 KOMENTARZ

  1. Kocyk to opowieść o wielu sprawach – dzieciństwie, miłości i przywiązaniu oraz upływie czasu i przemijaniu.

    Gdy Józef przyszedł na świat dostał w prezencie od dziadka własnoręcznie uszyty kocyk. Chłopiec rósł i z kocykiem się nie rozstawał, był on jego wiernym towarzyszem zabaw. Z upływem czasu niestety ukochany kocyk zniszczył się, ale mimo to Józef nie chciał go wyrzucić (w tej kwestii nie słuchał nawet mamy). Z pomocą przyszedł dziadek, który z kocyka uszył kurtkę. Oczywiście Józef ją pokochał. No ale… Chłopiec przecież rósł, a kurtka z upływem czasu nie nadawała się do noszenia. I tu znowu sytuację uratował dziadek – kurtkę przerobił na kamizelkę. Mijały lata… Kamizelka miała więcej dziur niż tkaniny. Oczywiście Józef nie chciał jej wyrzucić, więc poszedł znowu do dziadka.

    Więcej nie zdradzę i serdecznie polecam Wam tę wzruszającą opowieść. Cudowne i niezwykle ciepłe ilustracje dopełniają całości. Z pewnością jest to jedna z piękniejszych książek, które mamy w swojej biblioteczce. Opowieść ma niezwykłą moc, która jak stary kocyk może trwać wiecznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj