Najsłynniejsze powieści Agathy Christie w komiksie

0
1649

W 2020 roku przypada setna rocznica publikacji pierwszej powieści Agathy Christie („Tajemnicza historia w Styles”). Królowa kryminału dzierży berło najlepiej sprzedających się książek, tuż po dziełach Szekspira i Biblii, nieprzerwanie od wieku. Z okazji okrągłego jubileuszu wydawnictwo Egmont prezentuje komiksowe adaptacje jej trzech kryminałów: „Morderstwo w Orient Expressie”, „Noc w bibliotece” oraz „Tajemniczy przeciwnik”. Kolekcja trafiła już na księgarskie półki.

„Morderstwo w Orient Expressie” to jedna z dwóch powieści Agaty Christie (obok „I nie było już nikogo”), które odniosły największy sukces. Orient Express – luksusowy pociąg pasażerski jadący ze Stambułu do Calais – zatrzymuje się w szczerym polu z powodu zaspy śnieżnej, uniemożliwiającej mu dalszą jazdę. Tej samej nocy jeden z pasażerów zostaje brutalnie zamordowany – dwunastoma ciosami sztyletu. Jadący pociągiem Herkules Poirot rozpoczyna śledztwo, które doprowadzi go do zdumiewającego rozwiązania zagadki.

W „Nocy w bibliotece” Miss Marple prowadzi – na prośbę swojej przyjaciółki Dorothy Bantry – śledztwo dotyczące zabójstwa dwóch młodych dziewcząt, z których jedna została znaleziona rano w bibliotece państwa Bantry. Kierując się życiowym doświadczeniem, zawierającym się w dewizie Natura ludzka jest wszędzie taka sama, starsza dama na własną rękę szuka sprawcy, ku utrapieniu, ale i zdumieniu lokalnej policji.

Tommy Beresford i Prudence Cowley znają się od dzieciństwa. Rozdzieleni przez wojnę, spotykają się ponownie w trudnych powojennych czasach i postanawiają założyć spółkę detektywistyczną. Starając się odnaleźć zaginioną po katastrofie morskiej Jane Fish, wplątują się w międzynarodową aferę szpiegowską i muszą stawić czoło organizacji przestępczej kierowanej przez „Tajemniczego przeciwnika” znanego jako Pan Brown. Dzięki sprytowi i fantazji udaje im się przezwyciężyć liczne przeciwności, umknąć przed niebezpieczeństwem i doprowadzić sprawę do szczęśliwego finału.

Pomysły przychodzą mi do głowy w najdziwniejszych chwilach – kiedy idę ulicą albo przymierzam kapelusze. Po prostu nagle pojawia się doskonały pomysł na książkę.
Agata Christie, „Autobiografia”

Agata Christie jest autorką 66 powieści kryminalnych, 14 zbiorów opowiadań, 6 powieści obyczajowych (pod pseudonimem Mary Westmacott), kilku sztuk scenicznych, a także wielu wierszy.

Swoją pierwszą powieść, „Tajemniczą historię w Styles”, Agatha Christie napisała w 1916 r. z… nudów i aby wygrać zakład z siostrą o to, że potrafi napisać książkę detektywistyczną. Jednak na publikację musiała czekać prawie 5 lat. Przyjął ją dopiero czwarty wydawca, zawierając jednocześnie z autorką umowę na napisanie kolejnych 5 powieści. Książka ukazała się w 1920 r. w wydawnictwie The Bodley Head.

Tak narodził się najbardziej znany detektyw na świecie, mały jajogłowy Belg z napomadowanymi wąsami  – Herkules Poirot. Wkrótce po nim pojawili się Tommy i Tuppence („Tajemniczy przeciwnik”, 1922) oraz druga najsłynniejsza postać wymyślona przez Christie – „detektyw z herbaciarni”, bardzo dociekliwa i znająca ludzką naturę panna Jane Marple („Morderstwo na plebanii”, 1930). Oprócz nich bohaterami kryminalnych historii Agaty Christie są: Ariadna Oliver – autorka powieści kryminalnych, wielka miłośniczka jabłek, występująca w kilku powieściach obok Herkulesa Poirot („Tajemnica Bladego Konia”); Parker Pyne – sam siebie nazywający lekarzem dusz („Parker Pyne na tropie”) oraz Harley Quin – tajemnicza postać, pojawiająca się znikąd, aby pomóc w rozwiązaniu trudnych zagadek kryminalnych („Tajemniczy Pan Quin”).

Pisząc powieści, autorka wykorzystywała doświadczenia z pracy w aptece (trucizny!) oraz ze swoich licznych podróży („Morderstwo w Orient Expressie”, „Śmierć na Nilu”, „Morderstwo w Mezopotamii”). W latach trzydziestych Christie pisała 2-3 książki rocznie, okazało się to jednak nieopłacalne ze względu na bardzo wysokie podatki. Dlatego też później poprzestawała na jednej książce rocznie. W czasie II wojny powstała jej jedyna nacechowana patriotycznie antyhitlerowska powieść „N czy M”.

Akcja większości książek Agaty Christie toczy się w zamkniętych pomieszczeniach. Nieliczne dzieją się na zewnątrz, zazwyczaj w egzotycznych miejscach. Bohaterami są zazwyczaj ludzie dość zamożni, a czytelnik otrzymuje dość informacji, aby móc samodzielnie znaleźć rozwiązanie zagadki.

Będąc u szczytu kariery, Christie napisała dwie powieści z dwojgiem swoich najbardziej znanych bohaterów – z zastrzeżeniem, że książki mają się ukazać dopiero po jej śmierci. Opisywały ostatnie zagadki rozwiązane przez Poirota i pannę Marple. W „Kurtynie” belgijski detektyw zostaje uśmiercony, bo – jak wyjaśniła w swojej autobiografii autorka – zawsze uważała go za nieznośnego. Natomiast panna Marple po rozwiązaniu tajemnicy „Uśpionego morderstwa” wróciła do swojego domu w St. Mary Mead.

Powieści Agaty Christie zostały przetłumaczone na dziesiątki języków i wydane w ponad 2 miliardach egzemplarzy na całym świecie (większą sprzedaż osiągnęła tylko „Biblia” i dzieła Szekspira). Jej sztuka pt. „Pułapka na myszy” jest najdłużej utrzymującym się na scenie tytułem na świecie – premiera odbyła się w 1952 r. i jest grana do dziś! Wiele powieści i opowiadań jej autorstwa zostało zekranizowanych, niektóre wielokrotnie („Morderstwo w Orient Expressie”, „Śmierć na Nilu” czy „4.50 z Paddington”), na ich podstawie powstały także seriale telewizyjne i słuchowiska radiowe.

Najbardziej znaną i popularną powieścią Agaty Christie jest „Morderstwo w Orient Expressie”, które zostało przetłumaczone na ponad 30 języków.

(informacja nadesłania)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj