Książkotok – Młody Klub Czytelniczy

0
339

W Warszawie wystartował Książkotok – Młody Klub Czytelniczy. Bezpłatne zajęcia łączące rozmowę o książkach z aktywnościami twórczymi, skierowane do czytelników i czytelniczek z klas IV–VI, prowadzi Magda Majewska, popularyzatorka literatury i kultury dla dzieci działająca jako Mosty z książek. Jest to część projektu realizowanego w ramach stypendium artystycznego m. st. Warszawy. 

Co robimy na spotkaniach Książkotoku – Młodego Klubu Czytelniczego

Co dwa tygodnie spotykamy się, by dyskutować o książkach – i komiksach – poruszających sprawy ważne dla młodych czytelniczek i czytelników. Wspólnie szukamy interesujących tytułów – wszyscy mogą wnosić swoje propozycje. Sięgamy też po twórcze aktywności, które pomogą dotrzeć do tego, co uznamy za najistotniejsze w czytanych książkach. Wspólnie spróbujemy stworzyć listę książek wartych polecenia innym młodym ludziom.

Te spotkania to także okazja do nawiązywania nowych znajomości, słuchania innych i wyrażania swoich myśli bez obawy przed oceną

Dla kogo?

Książkotok – Młody Klub Czytelniczy powstał z myślą o czytelnikach i czytelniczkach w wieku 10–12 lat. To grupa zaliczająca się do kategorii tzw. tweensów, czyli osób pomiędzy późnym dzieciństwem a dojrzewaniem. Jak na łamach portalu wiedzy towarzyszącemu czasopismu „Kosmos dla dziewczynek” pisze psycholożka Agnieszka Wojnarowska: tweensy powoli oddalają się od rodziców i zbliżają do rówieśników. Zaczynają mieć swoje zdanie w różnych sprawach i domagają się, by je uwzględniać. Jednak szkoła czy instytucje kultury nie zawsze widzą te potrzeby. Jednocześnie osoby w tym wieku często aspirują już do polecanej w mediach społecznościowych, przeżywającej obecnie boom literatury young adult, skierowanej zwykle do wyraźnie starszych czytelniczek i czytelników. Wartościowe książki poruszające ważne tematy w dostosowany do wieku tweensów sposób często umykają ich uwadze. Książkotok to pomysł, by odpowiedzieć na charakterystyczne dla tego wieku potrzeby, sięgając po takie właśnie książki.

Spotkania Książkotoku – Młodego Klubu Czytelniczego to szansa na rozwijanie umiejętności zaangażowanej lektury i czerpanie radości z kontaktu z książką, ale też budowanie relacji oraz uważności na siebie i innych. 

Gdzie i kiedy?

Międzypokoleniowe Miejsce Spotkań, Skwer Ormiański
zapisy: tel. 798 438 411 (pn–czw 16–20, pt-niedz 10–13) lub mailowo: mmsadyba@bullerbyn.pl

5 i 19 marca, 2 i 16 kwietnia, 14 i 28 maja oraz 11 czerwca, godz. 17–18.30.

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 37, ul. Kłobucka 14
zapisy: bd37@ursynoteka.pl lub tel.: 22 718 32 82

12 i 26 marca, 9 i 23 kwietnia, 7 i 21 maja, 4 i 18 czerwca, godz. 17–18.30

O projekcie:

Projekt KSIĄŻKOTOK realizowany jest w ramach stypendium artystycznego m. st. Warszawy w dziedzinie upowszechniania kultury. W ramach projektu odbędzie się kilka serii spotkań w warszawskich bibliotekach, domach kultury, miejscach aktywności lokalnej itp., powstaną też materiały dotyczące czytelnictwa w tej grupie wiekowej, m.in. rozmowy z osobami z nią pracującymi czy wydającymi książki dla niej przeznaczone. Na podstawie dyskusji podczas spotkań sforłułujemy również rekomendacje dotyczące konkretnych tytułów, które mają szansę być interesującą i wartościową lekturą dla tweensów. Powstaną też wskazówki dotyczące samoorganizacji tego rodzaju grup czytelniczych. Wszystkie materiały pojawią się online. 

Patronat nad projektem objęły Polska Sekcja IBBY, Plebiscyt Lokomotywa.

Magda Majewska – redaktorka, animatorka kultury, popularyzatorka literatury i kultury dla dzieci aktywna w internecie pod szyldem Mosty z książek, członkini Polskiej Sekcji IBBY. 

Absolwentka studiów podyplomowych poświęconych książce dla dzieci i młodzieży na UW. Redaktorka książek, głównie dla dzieci i młodzieży (m.in. słynnej „Złodziejki książek”). Zajmowała się promocją i PR-em w dziedzinie kultury (m.in. promocją TR Warszawa w latach 2006–2010) oraz animacją projektów społeczno-kulturalnych. Inicjatorka akcji społecznej Warszawa Czyta, której hasło przewodnie brzmiało: „Czytanie jest najfajniejsze wtedy, kiedy jest wstępem do dyskusji i do działania”. W ramach Warszawa Czyta organizowała m.in. warsztaty o trudnych tematach w literaturze dla dzieci. 

Od blisko 11 lat współprowadzi Mokotowski Dyskusyjny Klub Książki. W 2019 roku współprowadziła spotkania Obserwatorium Sztuki dla Dziecka towarzyszące 22. Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu. W 2023 roku we współpracy z Domem Kultury Świt realizowała projekt „Mosty z książek – rodzinny klub czytelniczy” finansowany przez Fundusz Edukacji Kulturalnej m. st. Warszawy. Od października 2023 roku prowadzi spotkania Młodego Klubu Czytelniczego w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXX na warszawskim Mokotowie. Od 2022 roku członkini kolektywu blogerskiego tworzącego plebiscyt „Lokomotywa”, w ramach którego wyłaniane są najlepsze książki dla dzieci i młodzieży minionego roku. W latach 2013–2023 redaktorka strony krytykapolityczna.pl, odpowiedzialna głównie za tematykę kulturalną i społeczną. Obecnie kończy kurs „Arteterapia – kultura przeciw wykluczeniu” w Centrum Kultury Łowicka. 

Wierzy w edukację przez zachwyt, w to, że nie tylko dzieci mogą się uczyć od dorosłych, ale też dorośli od dzieci, oraz w to, że obcowanie z kulturą otwiera nam głowy, a świat niewielu rzeczy potrzebuje dziś tak jak otwartych głów.

Aktualne informacje o projekcie: mostyzksiazek.pl i instagram.com/mostyzksiazek

(informacja nadesłana)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj