„Wojna skowronków”

0
1650

„Wojna skowronków”
Hilary McKay
przeł. Łukasz Witczak
Dwie Siostry, premiera: 14 kwietnia 2021
wiek: 12+

Informacja wydawcy:

Poruszająca opowieść o przyjaźni, miłości i dorastaniu w cieniu I wojny światowej.

Czy tamte lata w Kornwalii wydarzyły się naprawdę? Pamiętam skowronki. Pamiętam zielone fale. Pamiętam trawę i ciszę. Czy cokolwiek z tego zostało?

Jedenastoletnia Clarry pragnie zdobyć wykształcenie i być niezależna. Nie zamierza zostać po prostu panią domu, choć w Anglii na początku XX wieku nie oczekuje się więcej od kobiety. Oschły ojciec nie rozumie jej marzeń – ani lęków jej brata Petera, który zrobi wszystko, by nie wysłano go do szkoły z internatem. Prawdziwą swobodą rodzeństwo cieszy się tylko na wakacjach u dziadków, gdzie jest słońce, morze i ich ukochany kuzyn Rupert. Ale gdy wybucha I wojna światowa, Rupert idzie do wojska. Jak przetrwają trudny wojenny czas?

 I czy wygrają inną walkę: o prawo do podążania własną drogą?

Ta ponadczasowa powieść została doceniona przez krytyków i nagrodzona Costa Children’s Book Award 2018.

Uwielbiam Wojnę skowronków. Hilary McKay jest geniuszką.
To najlepsza książka dziecięca, jaką czytałam w tym roku!
Katherine Rundell, autorka „Dachołazów”

Postacie stworzone przez Hilary McKay są pełne życia, wzruszające i zabawne, promieniują energią i łatwo stają nam się bliskie niczym przyjaciele albo dobrzy znajomi.
Elizabeth Wein, autorka „Kryptonim Verity”

Autorce udaje się w cudowny sposób zrównoważyć lekki i radosny ton z powagą i emocjonalnym ciężarem tematów, które podejmuje.
The Bulletin of the Center for Children’s Books

Hilary McKay jest genialna. Ta piękna książka jest zarazem złożona i subtelna, piękna i surowa, aktualna i ponadczasowa. Nie chciałam, żeby się skończyła.
Bonnie-Sue Hitchcock, autorka „Zapachu domów innych ludzi”

Hilary McKay (ur. 1959) – wielokrotnie nagradzana brytyjska autorka popularnych książek dla młodzieży, między innymi serii „Casson Family”, „Paradise House” i „Porridge Hall”. Jej powieści były tłumaczone na wiele języków. W Polsce ukazały się m.in. „Wygnanki w domu” (2003), „Róża i wieczne kłopoty (2005), „Na przekór wszystkim” (2007).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj