Premiera książki Ignacego Krasickiego „Bajki z natury”

0
277

Stowarzyszenie Kobiet „Miej Marzenia” i Oranżeria Kultury w Lidzbarku Warmińskim serdecznie zapraszają na spotkanie z okazji premiery swego najnowszego wydawnictwa bajek Ignacego Krasickiego BAJKI Z NATURY, które odbędzie się w dniu 8.10.2023 r. o godz. 17.00 do letniego pałacyku Ignacego Krasickiego – Oranżerii Kultury, ul. Krasickiego 2.


Już od niemal 250 lat są z nami bajki Księcia Poetów Polskich, biskupa Warmińskiego, Ignacego Krasickiego. I mimo długiego czasu jaki upłynął od ich powstania i publikacji drukiem nieodmiennie zachwycają, wzruszają, skłaniają do refleksji, ale także kształcą i bawią. Pokolenia Polaków uczyły się na nich jak ważny jest śmiech „jeśli się z przywar, nie osób natrząsa” i choć czasem bywa śmiechem smutnym to niesie ze sobą receptę na wiele bolączek nie tylko ówczesnego, ale i współczesnego świata i pokazuje jak z dystansem patrzeć na wydarzenia i ludzi, często przez pryzmat losów zwierzęcych bohaterów bajek Krasickiego. Jego poezja jest więc w najwyższym stopniu godna zachowania dla przyszłych pokoleń a dbałość o to leży jedynie w naszych rękach.


Rozumiejąc tą potrzebę Stowarzyszenie Kobiet „Miej Marzenia” i Oranżeria Kultury w Lidzbarku Warmińskim podjęły, w 2021 roku, trud wydania nowej edycji bajek duchownego – pisarza wzbogacając ich treść o znakomite ilustracje najlepszych, polskich Artystów. I tak, jako pierwszy ukazał się tom BAJKI O ZWIERZĘTACH z ilustracjami Józefa Wilkonia zwanego Malarzem Zwierząt, z 42 utworami.


W roku kolejnym na rynku pojawiły się BAJKI O LUDZIACH, do których grafiki przygotowali Artyści z Warmii i Mazur: Ita Haręza, Wioletta Jaskólska, Nika Jaworowska-Duchlińska, Katarzyna Kaldowski, Mariusz Kaldowski, Adam Kurłowicz, Agnieszka Markowicz, Ewa Pohlke, Anna Stankiewicz, Weronika Tadaj-Królikiewicz, Julita Wiench i Renata Zimnicka-Prabucka ilustrując 43 dzieła.


Bieżący rok przynosi trzeci tom z serii zatytułowany BAJKI Z NATURY a do zilustrowania słów Krasickiego zaproszone zostały najlepsze polskie Ilustratorki: Jona Jung, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Aleksandra Michalska-Szwagierczak Ilustracje, Krystynę Michałowską, Zuzannę Orlińską, Ewa Poklewska-Koziełło, Jola Richter Magnuszewska, Anna Sędziwy, Ela Wasiuczyńska i Agnieszka Żelewska.


W publikacji pomieszczono 50 bajek o treści dotyczącej natury, zwierząt i przyrody. Zaproszone Artystki, dzięki kobiecemu spojrzeniu, wydobyły z treści bajek wrażliwość i delikatność ukrytą w poetyckich strofach i narysowały je Czytelnikom. Ilustracje są także wartością samą w sobie – rzadko zdarza się, aby w jednej publikacji udało się zebrać i pomieścić dzieła znanych i uznanych Autorek, które mają tak bogate portfolio zawierające ryciny do wielu popularnych książek dla dzieci i dorosłych. Książkę posłowiem „Książę bajkopisów” opatrzył prof. Grzegorz Leszczyński (Uniwersytet Warszawski).


Połączenie artyzmu pióra i pędzla pozwoliło uzyskać pełne spojrzenie na przekaz Krasickiego i uwidocznić wszystkie walory jego twórczości literackiej. BAJKI Z NATURY to wyjątkowa książka łącząca mądrość i filozofię tekstu z pięknem i artyzmem ilustracji.


Spotkanie premierowe będzie niepowtarzalną okazją, aby zapoznać się z książką w dniu, w którym oficjalnie zostanie ona zaprezentowana szerokiej Publiczności a także spotkać się osobiście z Ilustratorkami i obejrzeć wystawę oryginalnych egzemplarzy prac. Oprawę muzyczną premiery zapewni duet Iga Wasilewska i Merse Varga.
Serdecznie zapraszamy.

W imieniu Zespołu
Anna Puszcz

Patronami publikacji są: Fundacja PZU, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Starostwo Powiatowe Lidzbark Warmiński, Gmina Miejska Lidzbark Warmiński, Gmina Wiejska Lidzbark Warmiński, Polmlek, Hotel Krasicki, Lasy Państwowe, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

(informacja nadesłana)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj