IBBY ogłasza nagrody!

0
907

Sylvia Vardell, przewodnicząca jury IBBY ogłosiła zwycięzców nagrody IBBY-iRead Outstanding Reading Promoter Award 2022. 

Zwyciężczyniami w 2022 roku są: Zohreh Ghaeni z Iranu, nominowana przez sekcję IBBY w Kanadzie i Iranie oraz Jane Kurtz ze Stanów Zjednoczonych nominowana przez USBBY.

Zohreh Ghaeni jest ekspertką w dziedzinie literatury dziecięcej, wykładowczynią, badaczką i popularyzatorką czytelnictwa. Studiowała bibliotekoznawstwo i informatykę na Uniwersytecie Otwartym w Teheranie. Pracowała jako nauczycielka na terenach wiejskich Iranu. 

Zohreh współtworzyła Instytut Badań nad Historią Literatury Dziecięcej w Iranie, który jest organizacją pozarządową non-profit. Obecnie pełni funkcję dyrektorki instytutu. Jest współautorką irańskiej historii literatury dziecięcej. Publikacja składa się z 10 tomów.

Zohreh Ghaeni zaprojektowała i opracowała program „Czytaj ze mną”,  który odniósł ogromny sukces w całym Iranie i Afganistanie. Dzięki jej działalności do dzieci żyjących w ubóstwie, na ulicy, pracujących, mieszkających na terenach objętych klęskami żywiołowych (w tym COVID- 19) trafiają książki wysokiej klasy.

Zohreh Ghaeni, zdjęcie za Wikipedia

Jane Kurtz jest autorką ponad 40 książek z literatury pięknej i literatury faktu, książek z obrazkami i powieści. Urodziła się w Portland w stanie Oregon, ale gdy miała dwa lata, jej rodzice przenieśli się do Etiopii. Jane dorastała w Maji, małym miasteczku w południowo-zachodniej części kraju.

Ostatnie 25 lat poświęciła na wspieranie rdzennych autorów i ilustratorów Etiopii. Tworzyła infrastrukturę niezbędną do publikowania książek, szkoliła nauczycieli i bibliotekarzy. 

Współtworzyla organizację Ethiopia Reads. Opracowała koncepcję zakładania bibliotek wspierających rozwój umiejętności czytania i pisania. Na początku 2016 roku Jane zainicjowała warsztaty z artystami, dziećmi i dorosłymi wolontariuszami, podczas których powstały książki Ready Set Go — kolorowe i łatwe do czytania. Każda jest dostępna w języku angielskim i różnych językach etiopskich. Książki te są dostępne w Internecie, a w miarę dostępności środków finansowych są drukowane i dystrybuowane w Etiopii, zapewniając praktykę czytania i szerzenie wiedzy o życiu codziennym, geografii, historii, opowieściach, przysłowiach i tradycjach kulturowych Etiopii.

Praca Jane w zakresie rozwijania umiejętności czytania i pisania wymaga pokonania wielu przeszkód – funkcjonowanie wielu języków urzędowych, brak książek odzwierciedlających kulturę, historię i krajobraz etiopski; trudności w procesie tłumaczenia, wydawania i dystrybucji książek. Jednak dzięki swojej wizji i współpracy z innymi Jane Kurtz zasiała ziarno umiejętności czytania i pisania w całej Etiopii.

Obie te niesamowite kobiety — Zohreh Ghaeni z Iranu i Jane Kurtz z Etiopii — są inspirującymi przykładami promotorek czytania, które pokazują nam, jak jedna osoba może naprawdę coś zmienić!

Jane Kurtz, zdjęcie ze strony autorki

W skład jury w 2022 roku weszli:

Constanza Mekis (Chile), Doris Breitmoser (Niemcy), Elena Pasoli (Włochy), Basarat Kazim (Pakistan), Sophie Hallam (Wielka Brytania), Wen Li (Chiny) i Sylvia Vardell (USA) jako przewodnicząca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj