Nie ma to jak sąsiedzi

0
1622

„Nie ma to jak sąsiedzi”
Agnieszka Taborska
ilustr. Aleksandra Gołębiewska
Debit, kwiecień 2019

W żółtej kamienicy przy kanałku mieszkają przedziwne osobniki. Dzięcioł Przestronny, Mól Książkowy, Pchła Zrozpaczona, Żyrafa Osobna, Sowa Nocna, Suseł Śpioch, Meduzy Miejskie, Kogut Konsjerż, Smok Nieistniejący… Wymieniam tylko niektóre okazy z całej plejady bohaterów stworzo- nych przez Agnieszkę Taborską. Różnie wyglądają, mają różne cechy charakteru, różne upodobania i przyzwyczajenia, np. Żyrafa Osobna uwielbia widoki z okna, Pustułka Zwyczajna jest najwięk- szą marzycielką, Pchła Zrozpaczona – poetką.

Wszystkie osobniki wiodą ciekawe życie pod wspólnym dachem, wymieniając się co jakiś czas lokalami. Na tym m.in polega specyfika tej kamie- nicy nad kanałkiem.

Agnieszka Taborska dodając do znanych, utartych cech niektórych zwierząt autorskie po- mysły, wybija nas ze schematu. Pokazuje, że nie wszystko jest takie, jakim się często wydaje, że pod zewnętrzną paradą piór i kolorów często kryje się coś zupełnie odmiennego. Stwarzając niesamo- wite historyjki o każdym z lokatorów, pobudza wy- obraźnię. Kto wie, może dzieci zaczną szukać we własnym pokoju jakichś mieszkańców?

To książka o odmienności, ale też o tym, że w kupie odmieńcom może być raźniej. Warto być otwartym, ciekawym innych, pomagać sobie, uczyć się od siebie nawzajem, inspirować. To może wzbogacić nasze życie.

Wszystkie okazy narysowała Aleksandra Gołębiewska, młoda artystka po Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Ilustracje z tej książki znalazły się w finale konkursu China Shanghai International Children’s Book Fair CCBF.

Marta Lipczyńska-Gil, recenzja ukazała się w 35 nr. kwartalnika „Ryms”

Informacja wydawcy:

W kamienicy nad kanałkiem mieszkają Suseł Śpioch, Żyrafa Osobna, Kogut Konsjerż, Smok Nieistniejący, Strusie Cierpliwe, Mól Książkowy, Wielbłąd Zapobiegliwy, Pchła Zrozpaczona oraz wiele innych zwierząt. Ekscentryczni mieszkańcy kochają swój dom, większość czasu spędzając na przeprowadzkach – zawsze jednak w obrębie kamienicy. Pochodzą 
z różnych stron świata, mają różne zwyczaje, ale żyć bez siebie nie mogą!

Opowieść pełna ciepła, poezji i humoru, a przede wszystkim życzliwości wobec innych. Pokazuje, jak ważne są różnorodność i poczucie wspólnoty. Lektura dla dzieci i dorosłych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj