Reksio szczeniak, Reksio. Zabawa w chowanego

0
1505

„Reksio szczeniak”
Lilianna Fabisińska

„Reksio. Zabawa w chowanego”
Maria Szarf 
Wydawnictwo Publicat, 2017

Choć może trudno w to uwierzyć, w ubiegłym roku mały piesek z łatką skończył pięćdziesiąt lat. Tak, tak mały rezolutny Reksio już od pół wieku bawi kolejne pokolenia polskich dzieci. Z tej okazji nakładem wydawnictwa Publicat ukazała się cała seria przygód Reksia, opatrzona czerwoną naklejką „50 lat z Reksiem”.

Pierwsza z nich „Reksio szczeniak” to, jak się okazuje, niepublikowane dotąd opowiadanie oparte na odnalezionym po latach scenariuszu twórcy rezolutnego psiaka, Lechosława Marszałka, pt. „Reksiowe cyrki”. Ta wyjątkowa pozycja przedstawia nam losy Reksia jako porzuconego szczeniaczka, odnalezionego przez Adasia po drodze ze szkoły do domu. Wkrótce Reksio daje się poznać calej okolicy jako niezwykle pomysłowy piesek, co oprócz sławy, sprowadzi na niego poważne kłopoty. Małego pieska czeka porwanie, ucieczka a potem długa droga do domu. Na szczęście wszystko dobrze się kończy. Wartka akcja, staranny język opowiadania, duże litery i piękne obrazki zachęcają do sięgnięcia po tę książkę.

„Reksio. Zabawa w chowanego” to już klasyka ze znanego wszystkim podwórka. Reksio zostaje animatorem wakacyjnych zabaw zwierząt, a przy okazji zabawy w chowanego, pomaga odnaleźć zagubione gąsiątko. Siła opowiadania tkwi w podkreślaniu wartości przyjaźni, współpracy, ciekawości świata i wzajemnego szacunku. Sięgając po książki o Reksiu mamy pewność solidnej i dopracowanej literatury dziecięcej, niekoniecznie może budzącej zachwyt, ale jakże potrzebnej naszym, niejednokrotnie poddanym nadmiernej ilości bodźców, dzieciom. Na podwórku Reksia czas płynie przecież równie nieśpiesznie jak pięćdziesiąt lat temu.

Anna Wiśniewska-Kocik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj