Z Duchem (do) Teatru

0
936

„Z Duchem (do) Teatru”
tekst i ilustr. Nika Jaworowska-Duchlińska
Wydawnictwo Bajka, 2017

Ten leksykon przyda się każdemu początkującemu teatromanowi. Znajdziecie w nim ponad 40 haseł związanych ze sceną. Wszystkie rzeczowo objaśnia scenografka teatralna i jednocześnie autorka i ilustratorka książki Nika Jaworowska-Duchlińska. A pomaga jej w tym postać ducha, który zgodnie z tradycją jest obecny w każdym szanującym się teatrze.

Narysowany delikatną czarną kreską duszek ukazuje się na kartach przewodnika naprzemiennie z hasłami. A to odsłania kurtynę, a to upomina widownię o ciszę, to znów fruwa nad sceną podwieszony na sztankiecie lub też zakłada teatralną maskę. Obok ilustrowanych stron znajdują się przystępnie objaśnione hasła, nierzadko wzbogacone o ciekawostki. Nie są one ułożone alfabetycznie, nie miałabym nic przeciwko temu, by jednak były, dla wygody czytającego. Na końcu znajdziecie za to spis haseł już w porządku alfabetycznym.

Mogę powiedzieć tylko jedno: uwierzcie w ducha teatru, przeczytajcie tę książkę, a potem koniecznie idźcie na spektakl!

Ewa Skibińska

Informacja wydawcy:

Duch zaprasza do teatru…

Niezwykły przewodnik po teatrze stworzony z myślą o najmłodszych widzach. Autorka, która jest scenografem i zna teatr od podszewki (czasem wręcz dosłownie!), snuje fascynującą opowieść o miejscu magicznym, pełnym tajemnic, przesądów i… duchów. Jeden z nich – DUCH TEATRU ‒ występuje w książce w roli przewodnika. Razem z nim zaglądamy za kulisy… i poznajemy rzeczy, o istnieniu których nie mieliśmy pojęcia.

Jeśli i wy nie wiecie, gdzie teatr ma kieszeń, do czego służy sztankiet, co to są butaforia albo czy praktykabel ma coś wspólnego z elektrycznością, a horyzont z umeblowaniem pałacu, koniecznie musicie przeczytać tę książkę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj