Ostatnio dodane

Wykłady w ramach festiwalu Kino Dzieci

Poniedziałek, 12 sierpnia 2019

Literacki Sopot 2019

Piątek, 2 sierpnia 2019

Retrospektywa Stanisława Jędryki w programie 6. MFF Kino Dzieci!

Piątek, 2 sierpnia 2019

6. edycja Festiwalu Kino Dzieci

Czwartek, 1 sierpnia 2019

Nowa prenumerata "Rymsa"!

Wtorek, 30 lipca 2019

 

Ostatnio komentowane

Kim chcielibyście być - marzymy w majówkę

Piątek, 29 kwietnia 2016

Z "Rymsem" w 2016 :)

Czwartek, 31 grudnia 2015

Ptaszki, ptaki i ptaszory - konkurs plastyczny

Czwartek, 7 stycznia 2016

Święta, idą święta...

Wtorek, 22 grudnia 2015

Nagrody i wyróżnienia w konkursie "Trzy/mam/książki"

Poniedziałek, 7 grudnia 2015

7 WSPANIAŁYCH według Krystyny Romanowskiej, czyli jakie książki zabrać na wakacje!

Wtorek, 29 czerwca 2010

Życzmy sobie, żeby nie padało, ale kiedy już wypadnie nam pozostać w namiotach, bungalowach, przyczepach campingowych, 5-gwiazdkowych hotelach, nadmorskiej kwaterze, czy gdzie tam się uda nam zatrzymać, warto zachęcić dzieci i młodzież do lektury.

Oto moje typy:

"Samuraj Neko", Rosa Liksom i Klaus Haapaniemi, wyd. Kojro

Samuraj po fińsku – tego jeszcze nie było! Książka dla młodych estetów i posiadaczy dużych toreb, bo rozmiary jej są albumowe. Ale warto ją zabrać! Dla historii o dobrym i sprawiedliwym samuraju Neko i walce dobra ze złem oraz dla niesamowitych ilustracji kultowego fińskiego ilustratora Klausa Haapaniemi. Zapierają dech w piersiach i chociaż dorośli uważają, że są straszne, to młode pokolenie jest nimi zachwycone. Nieprzypadkowo bowiem dorośli kompletnie nie znają się na książkach dla dzieci. Nuda przy tej książce – wykluczona, bo na jedną ilustrację można patrzeć około pół godziny.

"Czarna operacja", Agnieszka Błotnicka, wyd. Nasza Księgarnia

Kto uwielbiał książki Edmunda Niziurskiego – ręka w górę! Pan, pan i pani także. I ja również. Mamy więc gratkę dla moli książkowych czytających przy latarce pod kołdrą. Akcja książki zaczyna się – a jakże – podczas pierwszego dnia wakacji w sennej Warszawie. A potem jest tylko ciekawiej, bo w grę wchodzą nowe technologie. Bohaterowie wyraziści, wartka akcja, czegóż trzeba więcej...

"Koniec świata i poziomki", Anna Onichimowska, ilustr. Paweł Pawlak, wyd. Znak

Książka drogi, ale jakiej: drogi na koniec świata! Karolek, mały Józef, mama i tata wybierają się w megaciekawą wycieczkę. Wiadomo, że cel nie jest do końca ważny, bo najciekawsze jest poruszanie się. A ile przy tym przygód! Jest pies Albert, samoloty, statek, balony, tylko... nie ma poziomek. Autorów nie należy przedstawiać – to klasycy. Lektura wyborna.

"Tajemnica człowieka z blizną", Paweł Beręsewicz, ilustr. Olga Reszelska, wyd. Literatura

No tak, każda rodzina ma swoje tajemnice i od tego są 12-latki, takie jak bohater książki Jasiek, żeby dociec, co się kryje za uśmieszkami i półsłówkami najbliższych. Przy okazji odkrywania tajemnicy ćwiczy nie tylko swoją wyobraźnię, ale także dostanie porządną lekcję historii. Książka pisana świetnym wartkim stylem z ciekawymi dynamicznymi ilustracjami.

"Prawda według Niny", Oscar Brenifier, ilustr. Iris de Mouy, wyd. Czarna Owca

Francuski hit sprzed czterech lat nareszcie na naszym rynku! Zważywszy na to, że moje trzyletnie bliźniaczki od niechcenia rzucają uwagi: „Człowiek nie jest łatwy” lub „Czasami tak bywa” oraz mówią: „Na razie jeszcze mam rączki, ale niedługo wyrosną mi skrzydełka”, należy uznać, że to filozofia (a nie arytmetyka, angielski czy kaligrafia), a nie inne nauki – są najbliższe naszym dzieciom. I dlatego znakomite wprowadzenie do filozofii, świetnie ilustrowane i zaopatrzone w mnóstwo ciekawych przypowieści, doskonale się nada w podróż.

"Król i morze", Heinz Janisch, ilustr. Wolf Erlbruch, wyd. Hokus-Pokus

Przyznaję: mam ogromną słabość do tej książki. Mam wrażenie, że zastąpi "Mistrza i Małgorzatę", którego zabieram w każdą podróż. Teraz postanowiłam pakować właśnie "Króla i morze". Jest lżejszy, a emocji i przemyśleń dostarcza mnóstwo. Gwarantuję, że nie tylko nad morzem, ale wszędzie tam, gdzie wakacyjny los państwa rzuci, warto pożyczyć tę książkę od swojej pociechy i zmienić swoje widzenie świata.

"Kinga i jak ją rozgryźć", Melania Kapelusz, ilustr. Jan Ciecierski, wyd. Hokus-Pokus

W tym tomie Kinga wyjeżdża nad morze i dowiaduje się, że będzie miała... rodzeństwo. Co jej nie uszczęśliwia. Ale poznaje tam Romka i razem wesoło spędzają czas. Ta książka to feeria przewrotnego humoru i piekielnie dynamiczne ilustracje. Bezcenna!


Galeria zdjęć:


Zobacz także:

« wróć na stronę listy informacji o wydarzeniach

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • OKO
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • 12 miesięcy
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Żółwik