Ostatnio dodane

Bałtyckie Spotkania Ilustratorów

Środa, 6 listopada 2019

Dzisiaj premiera "Puk, puk! Otwórzcie drzwi!"

Czwartek, 31 października 2019

Wieczór gwiazdkowy na placu budowy

Środa, 30 października 2019

Sto nasionek, które pofrunęły

Środa, 30 października 2019

Niech żyje komiks 4

Wtorek, 29 października 2019

 

Ostatnio komentowane

Kim chcielibyście być - marzymy w majówkę

Piątek, 29 kwietnia 2016

Z "Rymsem" w 2016 :)

Czwartek, 31 grudnia 2015

Ptaszki, ptaki i ptaszory - konkurs plastyczny

Czwartek, 7 stycznia 2016

Święta, idą święta...

Wtorek, 22 grudnia 2015

Nagrody i wyróżnienia w konkursie "Trzy/mam/książki"

Poniedziałek, 7 grudnia 2015

"Był sobie król… Poczet królów wybieranych" cz. 2

Piątek, 25 października 2019

Informacja wydawcy:

"Był sobie król… Poczet królów wybieranych" cz.2
Mariusz Wollny
ilustr. Zuza Wollny
JAMA, 24 października 2019

Informacja wydawcy:

Cykl o historii Polski "Był sobie król..." to seria, która w niezwykle przystępny sposób, poprzez przypadki, przygody i wybryki polskich władców, przybliża czytelnikom dzieje naszego kraju. Napisana rzetelnie, z werwą, lekkością i poczuciem humoru, stroni od bombardowania datami, a zamiast tego obfituje w często małe znane historyczne ciekawostki. Równie ważnym elementem książek są kapitalne ilustracje oraz niebanalny projekt i wydanie. Wszystko to powoduje, że cykl nadaje się do czytania przez osoby w każdym wieku, od 10 do 110 lat!

W drugiej części "Pocztu królów wybieranych" dochodzimy do końca epoki królów elekcyjnych, a zarazem do kresu istnienia dawnej Rzeczypospolitej. Koniec był wprawdzie żałosny, lecz po drodze trafiło się jeszcze największe zwycięstwo polskiego oręża, ustanowienie pierwszej w Europie konstytucji, a oprócz momentów tragicznych nie brakowało także komicznych, jak w życiu.

W drugim tomie poznamy sześciu nowych władców, czterech krajowców – „Piastów” oraz dwóch cudzoziemców – Sasów. Tylko jeden z tej szóstki był postacią wybitną – Jan III Sobieski, znakomity wódz, za którego sprawą nastąpił największy tryumf oręża polskiego – wiktoria wiedeńska, czyli rozgromienie potęgi tureckiej zagrażającej światu chrześcijańskiemu. Co nie znaczy, że pozostała piątka nie miała na koncie żadnych godnych uwagi osiągnięć. Miała, tylko innego rodzaju i jakby mniejszego kalibru. Michał Korybut Wiśniowiecki i August III Otyły bili rekordy obżarstwa – ten pierwszy potrafił na jednym posiedzeniu pochłonąć 1000 pomarańczy (!), a umarł objadłszy się korniszonami, zaś ten drugi codziennie spożywał obiad złożony z dwudziestu tłustych dań. August II Mocny lubił popisywać się swoją siłą (łamał w rękach podkowy) i mocną głową (w pijackich pojedynkach przegrywał jedynie z carem Piotrem I), Stanisław Leszczyński pobił wszystkie stare rekordy Łokietka w dziedzinie ucieczek i unikania zamachów na swoje życie, a pseudonimami i przebraniami, których w tym celu używał, dałoby się obdzielić co najmniej kilku tajnych agentów. Z kolei jego imiennik Stanisław Poniatowski zdobył sobie wiele mówiący przydomek „męża stu żon” oraz zasłużony tytuł „najbardziej zadłużonego króla Europy”.

W konkursie internetowym organizowanym przez portale Granice.pl - wszystko o literaturze, oraz Histmag.org "Poczet Piastów" otrzymał nagrodę internautów i został ogłoszony „Najlepszą książkę historyczną 2017 roku” w kategorii „Historia niebanalna”, zaś "Poczet królów wybieranych" cz.1 zakwalifikowano do finałowej piątki III edycji Nagrody Żółtej Ciżemki za najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży w 2018 roku.

Autorem serii jest Mariusz Wollny, pisarz znany czytelnikom z cyklu powieściowego o inwestygatorze (detektywie) królewskim Kacprze Ryksie, który w XVI-wiecznym Krakowie tropi przestępców i rozwiązuje autentyczne sprawy kryminalne, wstrząsające dawną stolicą i całą Rzeczpospolitą. Za przepiękne, zwariowane i pełne poczucia humoru ilustracje odpowiada z kolei jego córka, Zuza Wollny.

« wróć na stronę listy informacji o wydarzeniach

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Żółwik
 • Arctic
 • Ryms na Facebook
 • czaple
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Wróble na kuble
 • OKO
 • ryms w empikach
 • 12 miesięcy