Ostatnio dodane

Bałtyckie Spotkania Ilustratorów

Środa, 6 listopada 2019

Dzisiaj premiera "Puk, puk! Otwórzcie drzwi!"

Czwartek, 31 października 2019

Wieczór gwiazdkowy na placu budowy

Środa, 30 października 2019

Sto nasionek, które pofrunęły

Środa, 30 października 2019

Niech żyje komiks 4

Wtorek, 29 października 2019

 

Ostatnio komentowane

Kim chcielibyście być - marzymy w majówkę

Piątek, 29 kwietnia 2016

Z "Rymsem" w 2016 :)

Czwartek, 31 grudnia 2015

Ptaszki, ptaki i ptaszory - konkurs plastyczny

Czwartek, 7 stycznia 2016

Święta, idą święta...

Wtorek, 22 grudnia 2015

Nagrody i wyróżnienia w konkursie "Trzy/mam/książki"

Poniedziałek, 7 grudnia 2015

Nagrody 6. MFF Kino Dzieci rozdane!

Piątek, 4 października 2019

Jury dziennikarzy w składzie: Aleksandra Lubańska-Czubak, Justyna Suchecka, Łukasz Maciejewski nagrodę Kwiatu Paproci przyznało koprodukcji łotewsko-polskiej w reżyserii Edmundsa Jansonsa - „Jakub, Mimmi i gadające psy” (tyt. oryg. „Mimmi un runājošie suņi”). W uzasadnieniu czytamy: „za empatyczne, wrażliwe i atrakcyjne artystycznie ukazanie historii, która zaskakuje oryginalnością a zarazem porusza ważne współczesne problemy kulturowe i cywilizacyjne świata dzieci i dorosłych”. Wyróżnienie od dziennikarzy „za znalezienie nieszablonowego sposobu na ukazanie skomplikowanych relacji rodzinnych oraz rodzącej się przyjaźni i problemu samotności w urzekającej letniej scenerii”, otrzymał film „Niezwykłe lato z Tess” (tyt. oryg. „Mijn bijzonder rare week met Tess”) w reżyserii Stevena Wouterlooda.

Zofia Stanecka, Konrad Dworakowski i Mariusz Palej, czyli tegoroczne Jury twórców, Kwiatem Paproci nagrodziło „Niezwykłe lato z Tess” - „za bogactwo świata przedstawionego, głębię w ujęciu sylwetek wszystkich bohaterów i uznanie nieoczywistej perspektywy Sama i Tess”, czytamy w uzasadnieniu. Wyróżnienie od Jury twórców otrzymał film „Cały świat Romy” (tyt. oryg. „Kapsalon Romy”), w reż. Mischy Kamp – „za wrażliwość i głębię w ujęciu trudnego tematu oraz za wiarę twórców w empatię i inteligencję młodego odbiorcy”.

Ten film doceniło także Jury ECFA (European Children’s Film Association) w składzie: Elisa Giovannelli, Joanna Żak, Gert Hermans, przyznając nagrodę Kwiatu Paproci Stowarzyszenia Europejskich Twórców Filmów dla Dzieci. W uzasadnieniu podkreślało znaczenie obrazu w kontekście prezentacji różnych pokoleń i środowisk społecznych. Doceniono zarówno niezwykłą formę filmu, którą stworzyła reżyserka, grę aktorską oraz wartość samej historii o radzeniu sobie z najtrudniejszymi wyzwaniami w życiu, odchodzeniem i stratą.

Wyróżnienie ECFA trzymała wspomniana już łotewsko-polska animacja „Jakub, Mimmi i gadające psy” w reż. Edmundsa Jansonsa. Jury doceniło historię za obraz mocy głównego bohatera, który staje do walki o swoje marzenia i przyszłość. Jak czytamy w uzasadnieniu: „obecnie nie ma bardziej aktualnego tematu. W czasie, w którym na całym świecie dzieci jednoczą się, film ten wzywa nas do wzmocnienia ich głosu tak, aby został usłyszany”.

Jury Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych swoją nagrodę przyznało norweskiej animacji „Solan i Ludwik – Misja Księżyc” (tyt. oryg. „Månelyst i Flåklypa”), w reżyserii uznanego już na świecie reżysera animacji Rasmusa A. Sivertsena. Jury pod przewodnictwem Bolesława Drochomireckiego doceniło film za: „niezwykłą historię znanych już nam bohaterów, pokazującą w przystępny i niepozbawiony humoru sposób, że nie wszystko co już zaplanowaliśmy udaje się zrealizować. Warto być wytrwałym do końca. Jest to zarazem bardzo ciekawa, niepowtarzalna animacja poklatkowa”. Film otrzymał także rekomendację do rozpowszechniania animacji w Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Jury SKSiL przyznało dwa wyróżnienia, pierwsze „Słynnemu najazdowi niedźwiedzi na Sycylię” (tyt. oryg. „La Fameuse Invasion des ours en Sicile") w reż. Lorenzo Mattottiego. Drugie wyróżnienie przypadło animacji „Szybcy i śnieżni” (tyt. oryg. „Racetime"), reż. Benoît Godbout.

W tym roku Jury konkursu filmowych odkryć najlepszy film wybrało w składzie: Magda Hueckel, Marta Pajek, Anna Serdiukow. Jury podkreśliło, iż „wszystkie trzy (nagrodzone red.) filmy przełamują konwencje, poszukują nowych form (opowieści, języka wizualnego, tematu)”. Nagroda Kwiatu Paproci powędrowała do twórców „Marony – psiej opowieści” (tyt ory. „L’extraordinaire voyage de Marona") w reż. Anki Damian. Jury doceniło „przełamujący konwencje, spektakularny i różnorodny język wizualny, który pozwala wejść w skórę psa. Poczucie humoru dodaje lekkości tej wzruszającej historii”. Wyróżnienie „za dotknięcie tabu i poruszenie delikatnej oraz ważnej tematyki dojrzewania. Film o etapie, przez który wszyscy przechodzimy ale o tym zapominamy, jest dotkliwy a zostaje z nami na całe życie” otrzymał film „Daniel” (tyt. oryg. „Daniel fait face") w reżyserii Marine Atlan. Drugim wyróżnionym filmem został dokument „Dzieci ze Snow Land” (tyt. oryg. „Children of the Snow Land") w reżyserii Zara Balfour i Marcusa Stephensona - „Ta opowieść udowadnia, jak wielką siłę oddziaływania może mieć dokument. Pokazuje trudną emocjonalnie i fizycznie podróż, dzięki której możemy poczuć to, co bohaterowie. Przybliża nepalską kulturę, rozbudza ciekawość i uruchamia w nas gotowość do podróży w każdej formie” – czytamy w uzasadnieniu.

Przygoda z filmami Kina Dzieci nie kończy się wraz z końcem festiwalu. Jeszcze w październiku w dystrybucji Kina Dzieci będzie można zobaczyć pokazywaną na festiwalu animację „Gordon i Paddy”. Jest to ekranizacja znanych w Polsce szwedzkich kryminałów dla dzieci autorstwa Ulfa Nilssona i Gitty Spees. W styczniu 2020 do kin trafi zwycięzca plebiscytu publiczności, film „Szybcy i śnieżni” oraz „Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię”. Te mądre filmy dla młodego widza z pewnością umilą nam odliczanie do kolejnej, siódmej już edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci w 2020 roku.

« wróć na stronę listy informacji o wydarzeniach

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • Lato Adeli
 • OKO
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • Żółwik
 • czaple
 • Wróble na kuble
 • 12 miesięcy