Ostatnio dodane

Ferdynand Wspaniały przyznany!

Poniedziałek, 17 czerwca 2019

Imieniny Jana Kochanowskiego 2019

Środa, 12 czerwca 2019

Spotkanie z Bohdanem Butenką

Środa, 12 czerwca 2019

Konkurs Książka Roku 2019 PS IBBY

Wtorek, 11 czerwca 2019

Laureaci Nagrody Literackiej m.st Warszawy

Poniedziałek, 10 czerwca 2019

 

Ostatnio komentowane

Kim chcielibyście być - marzymy w majówkę

Piątek, 29 kwietnia 2016

Z "Rymsem" w 2016 :)

Czwartek, 31 grudnia 2015

Ptaszki, ptaki i ptaszory - konkurs plastyczny

Czwartek, 7 stycznia 2016

Święta, idą święta...

Wtorek, 22 grudnia 2015

Nagrody i wyróżnienia w konkursie "Trzy/mam/książki"

Poniedziałek, 7 grudnia 2015

Wyniki konkursu "Książka Roku 2018"

Środa, 12 grudnia 2018

 

Informacja nadesłana:

Przedstawiamy tegorocznych zwycięzców w konkursie Książka Roku 2018 PS IBBY!

31. edycja konkursu Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY przyniosła wiele radości i zaskoczeń, z których pierwszym była mniejsza liczba nominacji niż dotąd. Otrzymaliśmy dzięki temu skondensowaną listę 20 najlepszych współczesnych rodzimych książek podzieloną na nagrodzonych, wyróżnionych i nominowanych. Dodatkowo jurorzy stworzyli listę „BIS”, która cieszy niczym najbardziej trafiony prezent gwiazdkowy.

Uroczysta gala, która odbyła się 12 grudnia 2017 r. w XXXI Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Tynieckiej 40a w Warszawie, jak co roku umożliwiła spotkanie wielu osobom związanym ze środowiskiem literatury i książki dla dzieci i młodzieży. Było więc mnóstwo gratulacji i uścisków dłoni, inspirujące rozmowy, podsumowania minionych miesięcy i śmiałe plany na przyszłość.

Oto laureaci:

Tytuł “Książka Roku 2018” w kategorii książka obrazkowa otrzymuje "Beneficio" Krzysztofa Gawronkiewicza, Wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy.

Tytuł “Książka Roku 2018” w kategorii ilustracje i koncepcja graficzna otrzymuje  "Wszystko widzę jako sztukę" w opracowaniu graficznym Roberta Czajki, Wydawnictwo Wytwórnia.

Tytuł “Książka Roku 2018” w kategorii literackiej za książkę dla dzieci otrzymuje "Jaki znak Twój? Wierszyki na dalsze sto lat niepodległości" Michała Rusinka, Wydawnictwo Znak Emotikon.

Tytuł “Książka Roku 2018” w kategorii literackiej za książkę dla młodzieży otrzymuje "Jak ziarnka piasku" Joanny Jagiełło, Wydawnictwo Nasza Księgarnia.

 

Jury graficzne w składzie Krystyna Rybicka (przewodnicząca), Anita Wincencjusz-Patyna oraz Jakub Woynarowski przyznało trzy wyróżnienia honorowe. Otrzymują je:

• Jan Bajtlik za autorską książkę "Nić Ariadny", Wydawnictwo Dwie Siostry

• Edgar Bąk za ilustracje i projekt graficzny do książki "Egaliterra", Wydawnictwo Wytwórnia

• Emilia Dziubak za ilustracje do książki "Horror", Wydawnictwo Gereon.

 

Jury literackie w składzie Irena Bolek-Wiącek (przewodnicząca), Aleksandra Korczak oraz Kamila Kowalczyk także przyznało równorzędne wyróżnienia honorowe. Otrzymują je:

• Cezary Harasimowicz za książkę "Mirabelka", Wydawnictwo Zielona Sowa

• Dorota Suwalska za książkę "Tabletki na dorosłość", Wydawnictwo Adamada

• Marcin Szczygielski za książkę "Leo i czerwony automat", Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego.

 W kategorii szczególnie bliskiej naszym sercom, czyIi upowszechnianie czytelnictwa wpłynęło 15 zgłoszeń. Wszystkie te osoby wykonują na co dzień tytaniczną pracę na rzecz literatury i książki dla dzieci i młodzieży. Wszystkim dziękujemy za tę niezwykłą pasję i niezłomności w działaniach.

Nagrodę główną w tej kategorii otrzymuje Małgorzata Narożna, księgarka dyplomowana, współtwórczyni kluboksięgarni Fika w Szczecinie, w której na tysiące sposobów promuje świetną literaturę dla młodych czytelników, m.in. w ramach projektów: FIKa Czyta, FIKa filozofuje, FIKoplastykon, Klubu Świerszczyka. Organizuje spotkania z osobistościami ze świata literatury i kultury (Åsa Lind, Aleksander Doba, Grzegorz Leszczyński), pokazuje dobrą książkę w środkach masowego przekazu. Jej działalność wykracza poza granice Szczecina. W ramach projektu „Książnica FIKa” wraz z Książnicą Pomorską promuje czytelnictwo w bibliotekach województwa zachodniopomorskiego. Jest wreszcie czytającą mamą, która doskonale rozumie problemy bibliotek szkolnych i pomaga je rozwiązywać.

Konkurs dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

« wróć na stronę listy informacji o wydarzeniach

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Plasterek
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • Ryms na Facebook
 • Amelia i Kuba
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO