Ostatnio dodane

Targi Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka

Wtorek, 26 marca 2019

Gdańskie Targi Książki

Wtorek, 26 marca 2019

Niech żyje papier!

Czwartek, 21 marca 2019

Gramy!

Środa, 20 marca 2019

Gdańskie Targi Książki

Środa, 20 marca 2019

 

Ostatnio komentowane

Kim chcielibyście być - marzymy w majówkę

Piątek, 29 kwietnia 2016

Z "Rymsem" w 2016 :)

Czwartek, 31 grudnia 2015

Ptaszki, ptaki i ptaszory - konkurs plastyczny

Czwartek, 7 stycznia 2016

Święta, idą święta...

Wtorek, 22 grudnia 2015

Nagrody i wyróżnienia w konkursie "Trzy/mam/książki"

Poniedziałek, 7 grudnia 2015

Festiwal Filmowy Kino Dzieci już niebawem!

Piątek, 7 września 2018

 

22 września rusza 5. edycja Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. W programie festiwalu będzie można zobaczyć 130 filmów, wziąć udział w licznych spotkaniach z gośćmi i warsztatach w Warszawie i Wrocławiu oraz pokazach ośmiu filmów z Konkursu głównego w 21 miastach w Polsce.

Od 3 września na stronie Kina Dzieci można znaleźć informacje o wszystkich filmach i wydarzeniach specjalnych festiwalu. Bilety w sprzedaży na stronach i w ka- sach kin festiwalowych.

W tym roku festiwal przebiega pod hasłem Ku nowej przygodzie. Oprócz 8 filmów Konkursu głównego czeka nas 5 festiwalowych sekcji: Konkurs filmowych odkryć, Panorama, Krótkie historie, Kino Dzieci z nosem w książkach oraz jubileuszowa sekcja Mam 5 lat – urodziny Kina Dzieci. Jakie tytuły w nich znaj- dziemy?


Konkurs filmowych odkryć

Ubiegłoroczne odkrycia w tym roku przemieniły się w sekcje konkursową, w której zwycięzcę wybierze specjalne jury. Zasiadają w nim Łukasz Kacprowicz, reżyser Basi i współzałożyciel Grupy Smacznego, Pa- trycja Wanat, szefowa działu kultury w Radiu TOK FM oraz Justyna Sobczyk, reżyserka, pedagożka, zało- życielka Teatru 21. O programowej zmianie opowiada dyrektorka FF Kino Dzieci Joanna Żak:

‒ Widzowie świetnie przyjęli zeszłoroczną sekcję Odkryć i dali nam znak, że są gotowi na filmy, które operują nową perspektywą i opowiadają o sprawach istotnych dla dzieci w nieszablonowy sposób. Chcemy wyróżnić te filmy i jeszcze bardziej zwrócić na nie uwagę publiczności.

W Konkursie znalazło się 7 tytułów: trzy filmy dokumentalne: "Brudna robota" ("Tongue Cutters", reż. S. Melkeraaen, 10+), "Ceres" (reż. J. Van den Brand, 12+) i "Liyana" (reż. A. Kopp, A. Kopp, 10+) ‒ dwa pierwsze ukazują tradycyjne role dzieci w wiejskich społecznościach. Brudna robota w ciepłym tonie opowiada o norweskiej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie tradycji, wedle której najmłodsi przyuczani są do pracy przy oprawianiu ryb. Ceres z kolei to subtelny, ale realistyczny portret czwórki holenderskich dzieci żyjących na wsi i pomagającym swoim rodzinom w gospodarstwach. Trzeci z dokumentów, Liyana, to hołd dla afrykańskiej kultury i jej ustnych przekazów – w filmie Gcina Mhlophe, afrykańska pisarka od- daje dzieciom mieszkającym w sierocińcu w Suazi władzę nad opowieścią. W ten sposób powstaje ani- mowana historia dziewczynki, którą czeka wyprawa w poszukiwaniu zaginionego rodzeństwa. W kon- kursie znalazły się też cztery filmy fabularne. Razem z Adym w filmie "Wallay" (reż. B. Goldblat, 11+), na- stoletnim synem imigranta, wyruszymy do Burkina Faso. Tam francuski chłopak trafia do innego świata, w którym przejdzie duchową przemianę i będzie musiał szybko dorosnąć. O świecie jak z szamańskiego rytuału opowiada "Widzialne i niewidzialne" (reż. K. Andini, 11+). W filmie żyjące na balijskiej prowincji, nierozłączne bliźnięta Tantra i Tantri rozdziela choroba jednego z nich. Ogarnięta tęsknotą Tantri ucieka w świat marzeń sennych, aby tam spotkać się ze zdrowym chłopcem. Oswaja nieznane za pomocą tańca, śpiewu, barwnych strojów z liści i trzcin. Do sennej miejscowości pośród złotych pól zaprasza "Królowa Niendorfu" (reż. J. Thome, 9+). Bohaterka filmu Lea bardzo chce wstąpić w szeregi chłopięcego gangu. Żeby tak się stało, musi sprostać niejednej próbie i udowodnić swoją odwagę. Ostatni z tytułów konkursowych to rasowe kino gatunkowe: będzie można się przestraszyć! "Pokój 213" (reż. E. Lindblom, 10+) to historia trójki przyjaciółek na wakacyjnym obozie, które próbują rozwiązać tajemnicę dziwnych, niewy- tłumaczalnych zjawisk i pogłosek o nawiedzonym pokoju.

Kino Dzieci z nosem w książkach

W tej sekcji królują adaptacje literatury dziecięcej. W programie aż 7 zestawów krótkich filmów – m.in. trzy z polskimi serialami zrealizowanymi na podstawie popularnych serii wydawniczych: "Przytul mnie" (4+), "Wiking Tappi" (4+), "Żubr Pompik" (4+). Znajdziemy tu także pięć odcinków ekranizacji popularnego komiksu Emmanuela Guiberta i Marca Boutavanta Ariol (7+), dwa zestawy z filmami na podstawie książeczek Julii Donaldson (wśród nich nowość "Rozbójnik szczur"), zestaw Revolthing Rhymes na podstawie książki Roalda Dahla ("Fantastyczny Pan Lis", "Matylda", "Charlie i fabryka czekolady", "Wiedźmy"), który w zabawny sposób wskrzesza klasyczne bajki i baśnie, osadzając je we współczesnych realiach. Wśród filmów pełnometrażowych druga w tegorocznym programie Kina Dzieci opowieść o przygodach Pettsona i Findusa – "Pettson i Findus – mały kłopot, wielka przyjaźń" (reż. A. Samadi Ahadi, 4+), przygoda w szwajcarskich Alpach na podstawie klasycznej XIX wiecznej powieści Heidi (reż. A. Gsponer, 7+) i klasyczne ekranizacje Astrid Lindgren "Pippi Pończoszanka" oraz "Powrót Pippi". Na koniec przypomnimy so- bie klasykę animacji opowiedzianą na nowo – czyli film "Muminki w pogoni za kometą" (reż. M. Lindberg, 2010). Swoje ulubione cytaty z Muminków, Pippi Pończoszanki i Wiedźm przed wybranymi seansami w Warszawie przeczytają Weronika Wawrzkowicz, Sylwia Chutnik i Anna Dziewit-Meller.

W pierwszy i drugi weekend w festiwalowych kinach w Warszawie swoje stoiska będą miały polskie wydawnictwa: Media Rodzina, Zakamarki, Ene Due Rabe, Zielona Sowa i Egmont. Gościem jednego z pokazu Wikinga Tappiego będzie Marcin Mortka, autor książek o Tappim.

Krótkie historie

14 filmów zobaczymy w dwóch zestawach krótkich metraży "Śmieszna ryba i inne filmy krótkie" (4+) i "Huśtawka i inne filmy krótkie" (7+). Wśród nich, w zestawie dla starszych dzieci, znalazł się odcinek nowego serialu z przygodami niedźwiedzia Ernesta i myszki Celestyny "Gwiazdka dla Celestyny". Poza tym w programie zestaw polsko-słowackiego serialu "Pajęczaki", zestaw dokumentalny 199 małych bohaterów o codzienności uczniów w różnych krajach (reżyser i bohater polskiej części będą gośćmi pokazu w Warszawie). Na koniec pogodna animacja "Jazzoo – Party", po której widzowie jeszcze długo będą nucić chwytliwe jazzowe utwory ze ścieżki dźwiękowej.

Namaste – kino Indii

W ramach corocznego przeglądu wybranej narodowej kinematografii tym razem Kino Dzieci obrało kurs na Indie, skąd wyselekcjonowane zostały filmy, których bohaterowie walczą o swoje małe i wielkie marzenia. W programie obejrzymy "Ishu" (reż. U. Borpujari, 11+) pokazujący z perspektywy dziecka podzielony świat dorosłych, w którym ścierają się tradycyjne wierzenia i nowoczesna nauka; "Village Rockstars" (reż. Rima Das) ‒ przepiękne wizualnie połączenie dokumentu i fabuły, w którym dziesięcioletnia Dhunu marzy o własnej gitarze; "Bilet ulgowy" (reż. S. Kakkad, 10+) – bohaterowie tego filmu również mają proste, ale dla nich wdawałoby się nieosiągalne marzenie. Najmłodsi mieszkańcy slumsów w Bombaju chcieliby zjeść w ekskluzywnej restauracji Pizza Cafe. W filmie "Dzień matki" (reż. A. Shukla, 8+) Vicky i jego młodsza siostra Kaku zbierają każdy grosz na najpiękniejszy prezent na Dzień Mamy. Tytułowy bohater filmu "Gattu" (reż. R. Khosa, 8+) rozwija swoją największą pasję ‒ puszczanie latawców i wytrwale dąży do mistrzostwa. Filmom w Warszawie towarzyszyć będzie szereg wydarzeń specjalnych – wprowadzenia do filmów ekspertów z Muzeum Azji i Pacyfiku, pokaz strojów i carrom, indyjskiego bilarda, warsztaty tańca hinduskiego czy warsztat jogi dla dorosłych i dzieci. Wydarzeniem zamknięcia festiwalu będzie koncert Wacława Zimpla do filmów Przyjaciel i Katputli.

Panorama i Mam 5 lat – urodziny Kina Dzieci

W Panoramie przegląd filmów nagradzanych i znanych z poprzedniego festiwalu filmów (m.in. "Supera- gentka", "Basia", "Villads", "Na linii wzroku") i krótkich metraży ("Chłopiec w skorupce" i inne filmy krótkie, "Pan Hublot" i inne filmy krótkie). To wyjątkowa okazja by zobaczyć dokument "Nic bez nas" (zeszłoroczne Odkrycia). W sekcji znalazły się też nowości: "Wielki zły lis i inne opowieści" (reż. P. Imbert, B. Renner) ‒ pełna humoru animacja od twórców Ernesta i Celestyny, a także Jill i Joy. "Tajemniczy nieznajomy" (reż. S. Cantell, 5+), czyli najnowsza odsłona cyklu o przygodach przebojowych dziewczynek. Tym razem do ich domku na plaży zakrada się tajemniczy uciekinier. Bohaterki nie pozostają obojętne na los pokrzywdzonego.

5 urodziny Kina Dzieci świętujemy urodzinową sekcją – przypominamy ulubione filmy widzów z poprzednich edycji. To doskonała okazja, by zobaczyć hity Kina Dzieci na wielkim ekranie: "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Sekret rodziny von Broms", "Wielką wyprawę Molly", "Niesfornego Brama" czy Sekret Eleonory, a także klasyki w reżyserii Lassego Hallströma na podstawie książek Asatrid Lindgren – "Dzieci z Bullerbyn", "Nowe przygody dzieci z Bullerbyn".

Festiwal Filmowy Kino Dzieci to jeden z największych festiwali filmów dla młodych widzów w Polsce. Piąta edycja odbędzie się w dniach 22-30 września w 21 miastach pod hasłem Ku nowej przygodzie. W programie znalazło się ponad 130 filmów: filmy aktorskie, dokumentalne, animacje oraz krótkie me- traże. Kino Dzieci to także spotkania i warsztaty dla nauczycieli i rodziców, warsztaty dla dzieci, spotkania z gośćmi, pokazy z muzyką na żywo. Opisy filmów i informacje o wydarzeniach specjalnych znaleźć można w broszurach z programem w kinach festiwalowych i warszawskich kawiarniach oraz instytucjach kultury.

Organizator: Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty

Współfinansowanie: Miasto st. Warszawa, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Kreatywna Europa

Partner główny: VOX

Patroni medialni: Co Jest Grane 24, Magazyn Książki, AMS, Wysokie Obcasy, TOK FM, KUKBUK, Nasze Miasto, Ładnebebe, Czas Dzieci, Superbelfrzy, Miesięcznik KINO, Going

Więcej informacji: kinodzieci.pl

 

« wróć na stronę listy informacji o wydarzeniach

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • Amelia i Kuba
 • Wróble na kuble
 • OKO
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • Plasterek
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa