Ostatnio dodane

Cykl spotkań z twórcami książek obrazkowych w Cocofli we Wrocławiu

Poniedziałek, 12 listopada 2018

Odyseja

Piątek, 9 listopada 2018

Spotkanie z z Ewą Karwan-Jastrzębską i Józefem Wilkoniem.

Środa, 7 listopada 2018

NIech żyje komiks! 3

Piątek, 2 listopada 2018

Nominacje do Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego

Wtorek, 30 października 2018

 

Ostatnio komentowane

Kim chcielibyście być - marzymy w majówkę

Piątek, 29 kwietnia 2016

Z "Rymsem" w 2016 :)

Czwartek, 31 grudnia 2015

Ptaszki, ptaki i ptaszory - konkurs plastyczny

Czwartek, 7 stycznia 2016

Święta, idą święta...

Wtorek, 22 grudnia 2015

Nagrody i wyróżnienia w konkursie "Trzy/mam/książki"

Poniedziałek, 7 grudnia 2015

Festiwal Filmowy Kino Dzieci już niebawem!

Piątek, 7 września 2018

 

22 września rusza 5. edycja Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. W programie festiwalu będzie można zobaczyć 130 filmów, wziąć udział w licznych spotkaniach z gośćmi i warsztatach w Warszawie i Wrocławiu oraz pokazach ośmiu filmów z Konkursu głównego w 21 miastach w Polsce.

Od 3 września na stronie Kina Dzieci można znaleźć informacje o wszystkich filmach i wydarzeniach specjalnych festiwalu. Bilety w sprzedaży na stronach i w ka- sach kin festiwalowych.

W tym roku festiwal przebiega pod hasłem Ku nowej przygodzie. Oprócz 8 filmów Konkursu głównego czeka nas 5 festiwalowych sekcji: Konkurs filmowych odkryć, Panorama, Krótkie historie, Kino Dzieci z nosem w książkach oraz jubileuszowa sekcja Mam 5 lat – urodziny Kina Dzieci. Jakie tytuły w nich znaj- dziemy?


Konkurs filmowych odkryć

Ubiegłoroczne odkrycia w tym roku przemieniły się w sekcje konkursową, w której zwycięzcę wybierze specjalne jury. Zasiadają w nim Łukasz Kacprowicz, reżyser Basi i współzałożyciel Grupy Smacznego, Pa- trycja Wanat, szefowa działu kultury w Radiu TOK FM oraz Justyna Sobczyk, reżyserka, pedagożka, zało- życielka Teatru 21. O programowej zmianie opowiada dyrektorka FF Kino Dzieci Joanna Żak:

‒ Widzowie świetnie przyjęli zeszłoroczną sekcję Odkryć i dali nam znak, że są gotowi na filmy, które operują nową perspektywą i opowiadają o sprawach istotnych dla dzieci w nieszablonowy sposób. Chcemy wyróżnić te filmy i jeszcze bardziej zwrócić na nie uwagę publiczności.

W Konkursie znalazło się 7 tytułów: trzy filmy dokumentalne: "Brudna robota" ("Tongue Cutters", reż. S. Melkeraaen, 10+), "Ceres" (reż. J. Van den Brand, 12+) i "Liyana" (reż. A. Kopp, A. Kopp, 10+) ‒ dwa pierwsze ukazują tradycyjne role dzieci w wiejskich społecznościach. Brudna robota w ciepłym tonie opowiada o norweskiej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie tradycji, wedle której najmłodsi przyuczani są do pracy przy oprawianiu ryb. Ceres z kolei to subtelny, ale realistyczny portret czwórki holenderskich dzieci żyjących na wsi i pomagającym swoim rodzinom w gospodarstwach. Trzeci z dokumentów, Liyana, to hołd dla afrykańskiej kultury i jej ustnych przekazów – w filmie Gcina Mhlophe, afrykańska pisarka od- daje dzieciom mieszkającym w sierocińcu w Suazi władzę nad opowieścią. W ten sposób powstaje ani- mowana historia dziewczynki, którą czeka wyprawa w poszukiwaniu zaginionego rodzeństwa. W kon- kursie znalazły się też cztery filmy fabularne. Razem z Adym w filmie "Wallay" (reż. B. Goldblat, 11+), na- stoletnim synem imigranta, wyruszymy do Burkina Faso. Tam francuski chłopak trafia do innego świata, w którym przejdzie duchową przemianę i będzie musiał szybko dorosnąć. O świecie jak z szamańskiego rytuału opowiada "Widzialne i niewidzialne" (reż. K. Andini, 11+). W filmie żyjące na balijskiej prowincji, nierozłączne bliźnięta Tantra i Tantri rozdziela choroba jednego z nich. Ogarnięta tęsknotą Tantri ucieka w świat marzeń sennych, aby tam spotkać się ze zdrowym chłopcem. Oswaja nieznane za pomocą tańca, śpiewu, barwnych strojów z liści i trzcin. Do sennej miejscowości pośród złotych pól zaprasza "Królowa Niendorfu" (reż. J. Thome, 9+). Bohaterka filmu Lea bardzo chce wstąpić w szeregi chłopięcego gangu. Żeby tak się stało, musi sprostać niejednej próbie i udowodnić swoją odwagę. Ostatni z tytułów konkursowych to rasowe kino gatunkowe: będzie można się przestraszyć! "Pokój 213" (reż. E. Lindblom, 10+) to historia trójki przyjaciółek na wakacyjnym obozie, które próbują rozwiązać tajemnicę dziwnych, niewy- tłumaczalnych zjawisk i pogłosek o nawiedzonym pokoju.

Kino Dzieci z nosem w książkach

W tej sekcji królują adaptacje literatury dziecięcej. W programie aż 7 zestawów krótkich filmów – m.in. trzy z polskimi serialami zrealizowanymi na podstawie popularnych serii wydawniczych: "Przytul mnie" (4+), "Wiking Tappi" (4+), "Żubr Pompik" (4+). Znajdziemy tu także pięć odcinków ekranizacji popularnego komiksu Emmanuela Guiberta i Marca Boutavanta Ariol (7+), dwa zestawy z filmami na podstawie książeczek Julii Donaldson (wśród nich nowość "Rozbójnik szczur"), zestaw Revolthing Rhymes na podstawie książki Roalda Dahla ("Fantastyczny Pan Lis", "Matylda", "Charlie i fabryka czekolady", "Wiedźmy"), który w zabawny sposób wskrzesza klasyczne bajki i baśnie, osadzając je we współczesnych realiach. Wśród filmów pełnometrażowych druga w tegorocznym programie Kina Dzieci opowieść o przygodach Pettsona i Findusa – "Pettson i Findus – mały kłopot, wielka przyjaźń" (reż. A. Samadi Ahadi, 4+), przygoda w szwajcarskich Alpach na podstawie klasycznej XIX wiecznej powieści Heidi (reż. A. Gsponer, 7+) i klasyczne ekranizacje Astrid Lindgren "Pippi Pończoszanka" oraz "Powrót Pippi". Na koniec przypomnimy so- bie klasykę animacji opowiedzianą na nowo – czyli film "Muminki w pogoni za kometą" (reż. M. Lindberg, 2010). Swoje ulubione cytaty z Muminków, Pippi Pończoszanki i Wiedźm przed wybranymi seansami w Warszawie przeczytają Weronika Wawrzkowicz, Sylwia Chutnik i Anna Dziewit-Meller.

W pierwszy i drugi weekend w festiwalowych kinach w Warszawie swoje stoiska będą miały polskie wydawnictwa: Media Rodzina, Zakamarki, Ene Due Rabe, Zielona Sowa i Egmont. Gościem jednego z pokazu Wikinga Tappiego będzie Marcin Mortka, autor książek o Tappim.

Krótkie historie

14 filmów zobaczymy w dwóch zestawach krótkich metraży "Śmieszna ryba i inne filmy krótkie" (4+) i "Huśtawka i inne filmy krótkie" (7+). Wśród nich, w zestawie dla starszych dzieci, znalazł się odcinek nowego serialu z przygodami niedźwiedzia Ernesta i myszki Celestyny "Gwiazdka dla Celestyny". Poza tym w programie zestaw polsko-słowackiego serialu "Pajęczaki", zestaw dokumentalny 199 małych bohaterów o codzienności uczniów w różnych krajach (reżyser i bohater polskiej części będą gośćmi pokazu w Warszawie). Na koniec pogodna animacja "Jazzoo – Party", po której widzowie jeszcze długo będą nucić chwytliwe jazzowe utwory ze ścieżki dźwiękowej.

Namaste – kino Indii

W ramach corocznego przeglądu wybranej narodowej kinematografii tym razem Kino Dzieci obrało kurs na Indie, skąd wyselekcjonowane zostały filmy, których bohaterowie walczą o swoje małe i wielkie marzenia. W programie obejrzymy "Ishu" (reż. U. Borpujari, 11+) pokazujący z perspektywy dziecka podzielony świat dorosłych, w którym ścierają się tradycyjne wierzenia i nowoczesna nauka; "Village Rockstars" (reż. Rima Das) ‒ przepiękne wizualnie połączenie dokumentu i fabuły, w którym dziesięcioletnia Dhunu marzy o własnej gitarze; "Bilet ulgowy" (reż. S. Kakkad, 10+) – bohaterowie tego filmu również mają proste, ale dla nich wdawałoby się nieosiągalne marzenie. Najmłodsi mieszkańcy slumsów w Bombaju chcieliby zjeść w ekskluzywnej restauracji Pizza Cafe. W filmie "Dzień matki" (reż. A. Shukla, 8+) Vicky i jego młodsza siostra Kaku zbierają każdy grosz na najpiękniejszy prezent na Dzień Mamy. Tytułowy bohater filmu "Gattu" (reż. R. Khosa, 8+) rozwija swoją największą pasję ‒ puszczanie latawców i wytrwale dąży do mistrzostwa. Filmom w Warszawie towarzyszyć będzie szereg wydarzeń specjalnych – wprowadzenia do filmów ekspertów z Muzeum Azji i Pacyfiku, pokaz strojów i carrom, indyjskiego bilarda, warsztaty tańca hinduskiego czy warsztat jogi dla dorosłych i dzieci. Wydarzeniem zamknięcia festiwalu będzie koncert Wacława Zimpla do filmów Przyjaciel i Katputli.

Panorama i Mam 5 lat – urodziny Kina Dzieci

W Panoramie przegląd filmów nagradzanych i znanych z poprzedniego festiwalu filmów (m.in. "Supera- gentka", "Basia", "Villads", "Na linii wzroku") i krótkich metraży ("Chłopiec w skorupce" i inne filmy krótkie, "Pan Hublot" i inne filmy krótkie). To wyjątkowa okazja by zobaczyć dokument "Nic bez nas" (zeszłoroczne Odkrycia). W sekcji znalazły się też nowości: "Wielki zły lis i inne opowieści" (reż. P. Imbert, B. Renner) ‒ pełna humoru animacja od twórców Ernesta i Celestyny, a także Jill i Joy. "Tajemniczy nieznajomy" (reż. S. Cantell, 5+), czyli najnowsza odsłona cyklu o przygodach przebojowych dziewczynek. Tym razem do ich domku na plaży zakrada się tajemniczy uciekinier. Bohaterki nie pozostają obojętne na los pokrzywdzonego.

5 urodziny Kina Dzieci świętujemy urodzinową sekcją – przypominamy ulubione filmy widzów z poprzednich edycji. To doskonała okazja, by zobaczyć hity Kina Dzieci na wielkim ekranie: "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Sekret rodziny von Broms", "Wielką wyprawę Molly", "Niesfornego Brama" czy Sekret Eleonory, a także klasyki w reżyserii Lassego Hallströma na podstawie książek Asatrid Lindgren – "Dzieci z Bullerbyn", "Nowe przygody dzieci z Bullerbyn".

Festiwal Filmowy Kino Dzieci to jeden z największych festiwali filmów dla młodych widzów w Polsce. Piąta edycja odbędzie się w dniach 22-30 września w 21 miastach pod hasłem Ku nowej przygodzie. W programie znalazło się ponad 130 filmów: filmy aktorskie, dokumentalne, animacje oraz krótkie me- traże. Kino Dzieci to także spotkania i warsztaty dla nauczycieli i rodziców, warsztaty dla dzieci, spotkania z gośćmi, pokazy z muzyką na żywo. Opisy filmów i informacje o wydarzeniach specjalnych znaleźć można w broszurach z programem w kinach festiwalowych i warszawskich kawiarniach oraz instytucjach kultury.

Organizator: Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty

Współfinansowanie: Miasto st. Warszawa, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Kreatywna Europa

Partner główny: VOX

Patroni medialni: Co Jest Grane 24, Magazyn Książki, AMS, Wysokie Obcasy, TOK FM, KUKBUK, Nasze Miasto, Ładnebebe, Czas Dzieci, Superbelfrzy, Miesięcznik KINO, Going

Więcej informacji: kinodzieci.pl

 

« wróć na stronę listy informacji o wydarzeniach

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • Arctic
 • Ryms na Facebook
 • Amelia i Kuba
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • OKO
 • Kobiety
 • Mały atlas motyli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • maly atlas ptakow
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej