Ostatnio dodane

Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego

Czwartek, 18 kwietnia 2019

"Laur im. Joanny i Jana Kulmów"

Piątek, 12 kwietnia 2019

Targi Książki w Białymstoku

Piątek, 12 kwietnia 2019

„Książka na receptę. Recepta na sukces”

Wtorek, 2 kwietnia 2019

Znamy laureata nagrody ALMA 2019

Wtorek, 2 kwietnia 2019

 

Ostatnio komentowane

Kim chcielibyście być - marzymy w majówkę

Piątek, 29 kwietnia 2016

Z "Rymsem" w 2016 :)

Czwartek, 31 grudnia 2015

Ptaszki, ptaki i ptaszory - konkurs plastyczny

Czwartek, 7 stycznia 2016

Święta, idą święta...

Wtorek, 22 grudnia 2015

Nagrody i wyróżnienia w konkursie "Trzy/mam/książki"

Poniedziałek, 7 grudnia 2015

„Książka to podróż w głąb siebie”

Środa, 9 maja 2018

Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci 2018 

Galeria Arsenał oraz Stowarzyszenie "Fabryka Bestsellerów" zapraszają serdecznie na

 Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci

„Książka to podróż w głąb siebie” – to hasło tegorocznej edycji Festiwalu Książki Artystycznej dla Dzieci, w której chcemy kłaść nacisk na to, że czytanie książek z dzieckiem buduje więź i wzmacnia relację z rodzicem. Wynika to bezpośrednio z natury czytania – to czynność intymna, która nawet od najmłodszego czytelnika wymaga skupienia i skoncentrowania się na pojedynczym obiekcie. Kontakt z dobrą literaturą dziecięcą to wspaniała pożywka dla wyobraźni i kreatywności małego człowieka. Dorosły również wiele zyskuje na wspólnym czytaniu – wraca myślami do swojego dzieciństwa, może w świeży sposób spojrzeć na świat dziecka. Kontakt z książką artystyczną wprowadza dzieci w świat estetyki, formy, koloru.

To, co odróżnia nasz Festiwal od innych festiwali literackich, to skupienie na stronie wizualnej książki i promowanie, za jej pośrednictwem, edukacji wizualnej.

Gościem specjalnym Festiwalu będzie Eva Susso, szwedzka autorka książek dla dzieci (partner wizyty – Wydawnictwo Zakamarki). 
W sobotę o godz. 12:00 odbędą się warsztaty taneczno-muzyczne z Evą Susso dla dzieci w wieku 4-6 lat (współpraca: wydawnictwo Zakamarki i Zbyszek Rusiłowicz / Szkoła bębniarska Aro-No)

Szwedzka autorka książek dla dzieci Eva Susso opowie uczestnikom warsztatów o dalekiej Afryce, gdzie ma dom i skąd pochodził jej mąż, a wraz z szefową wydawnictwa Zakamarki, Katarzyną Skalską, nauczy dzieci tańców afrykańskich i zaprosi ich do wspólnej zabawy przy dźwiękach afrykańskich bębnów na wzór bohaterów książek: "Binta tańczy" i "Lalo gra na bębnie".

Ewa Susso weźmie również udział w potańcówce. 

Eva Susso - ur. 1956 r. w Göteborgu. Jest szwedzką autorką książek dla dzieci. W latach 2002-2009 zasiadała w radzie prestiżowej Szwedzkiej Akademii Książki Dziecięcej. Autorka znanych i popularnych w Szwecji i za granicą książek, m.in. "Babo chce", "Binta tańczy", "Yeti". Ma troje dzieci, od 1976 roku mieszka w
 Sztokholmie.

PROGRAM FESTIWALU 

SOBOTA-NIEDZIELA, 12-13 maja, godz. 10-18 

Kiermasz książek artystycznych i o sztuce dla dzieci 

W kiermaszu weźmie udział kilkadziesiąt wydawnictw z całej Polski, również tych niszowych, których książki nie mają ogólnopolskiej, szerokiej dystrybucji, a także autorzy sprzedające swoje książki. Dla rodziców i dzieci biorących udział w kiermaszu, będzie to unikatowa okazja do zapoznania się z nowościami wydawniczymi. Na kiermaszu nie zabraknie książek traktujących o sztuce oraz takich, które przy wykorzystaniu niebanalnej estetyki opowiadają o sprawach istotnych i trudnych nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci: zazdrości o młodsze rodzeństwo, śmierci bliskich, dramacie wojny, odmienności kulturowej sąsiadów, chorobie, czy najnowszej historii Europy. Wydawnictwa zaprezentują zarówno nowości, jak i książki dobrze znane.

Lista wystawców: ALBUS Wydawnictwo
, Wydawnictwo Alegoria
, Białostocki Teatr Lalek, 
BUKA radość słuchania, 
Wydawnictwo druganoga, 
Wydawnictwo Dwie Siostry, 
Wydawnictwo EneDueRabe
, Wydawnictwo EZOP, 
Fantastyczne Światy, Wydawnictwo Hippocampus / Było Sobie, 
Media Rodzina, 
MULTICO Oficyna Wydawnicza, 
My English Bookshelf, Wydawnictwo Niebieska Mrówka, 
Poławiacze Pereł, 
Wydawnictwo Tako, 
Wydawnictwo Tatarak, 
Wydawnictwo Widnokrąg, 
Wydawnictwo WYtwórnia, 
Wydawnictwo Zakamarki, 
Wydawnictwo Znak, 
Kultura Gniewu, 
Centrala
, Timof Comics, 
Wydawnictwo CzyTam
, Wydawnictwo Format, 
Bajkopis, 
Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa
 Mozaika, 
Mamania
, Wydawnictwo MiND, 
autorka Barbara Bielawiec z książką "Opowiem wam..." (Rosikon Press) (sobota), 
Wydawnictwo Jedyne Takie Jolanty Marcolla (niedziela)

 

Wystawa ilustracji Marii Dek "Trąci Myszką?"

 Ale gdzie się podział ten skubany gryzoń?

Zapraszamy na wyprawę w świat ilustracji pełnej absurdu, ciepła i natury. Prace pochodzą z książki "Good Morning, Neighbor", która zawędrowała na trzy kontynenty. A to wszystko za sprawą jednej głodnej myszy.

Maria Dek (ur. 1989r.) - ilustratorka, absolwentka University of the Arts London oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autorka książek: "A Walk in the Forest" (wydanie amerykańskie, francuskie), "When I am Big" (wydanie amerykańskie, francuskie, hiszpańskie, polskie). Artystka stworzyła ilustracje do książek: "Paskudki Słowiańskie", "Czary na Białym" (wyróżnienie graficzne w konkursie Książka Roku IBBY 2017), "Ole! Hiszpania dla dociekliwych" oraz "Good Morning, Neighbor" autorstwa Davide Cali (wydanie angielskie, włoskie, francuskie, koreańskie oraz hiszpańskie).
https://www.facebook.com/dekillustration/
https://www.behance.net/mariadek

W Festiwalu udział weźmie warszawska grupa artystów i propagatorów sztuki ulicy tworząca serwis internetowy vlepvnet (vlepvnet.bzzz.net) oraz prowadząca galerię V9. W jednym z pokoi zostanie zainstalowana pracownia sitodruku, w której każdy uczestnik festiwalu będzie mógł wykonać własną odbitkę festiwalowej grafiki  na papierze lub na przyniesionej przez siebie torbie, lub koszulce.

Marina - pokój twórczej zabawy. 

Kto z nas nie lubi puszczać papierowych statków na wodę? W pokoju zaprojektowanym przez scenografkę Martynę Štěpán-Dworakowską będzie można wykonać tradycyjne statki z papieru lub bardziej złożone formy origami i powiesić na specjalnych klipsach zwieszonych z sufitu lub umieścić w przeźroczystych kuwetach z wodą.

AlgoRytm - pokój spokojnej lektury 

Poczuj się jak w podmorskiej głębinie. Rozgość się na morskiej trawie, obserwuj refleksy rzucane przez żyrandol z rafy koralowej, odpocznij i poczytaj świeżo zakupione książki.

Martyna Štěpán-Dworakowska, autorka scenografii i kostiumów do przedstawień teatralnych w Polsce i w Czechach: „Jasno/ciemno“ (Teatr Lalki i Aktora „Kubuś“, Kielce 2013), „Czarnobyl. Last minute” (Teatr Dramatyczny, Białystok 2013), „Kraina śpiochów“ (BTL 2012), „Emil” (Teatr Baj, Warszawa 2012), „Oskari pani Róża” (Teatr Pinokio, Łódź 2012), „Brzuchatek” (BTL 2010), „Dioptrie różowych okularów“ (Teatr Švandovo Divadlo w Pradze, 2010), „Limonada” (Teatr Petra Bezruče w Ostrawie, 2010), „Calineczka” (Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu, 2009), „Aupairky“ (Teatr Letí, Praha, 2008), „Klonowi bracia” (Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach, 2008), „Extase” (Teatr Hadivadlo w Brnie, 2008), „Wielkoludy” (Teatr Lalek Arlekin w Łodzi, 2008), „Pokojówki“ (Teatr Narodowy w Brnie, 2008), „Amelka, bóbr i król na dachu“ (Teatr Lalki Maski i Aktora Groteska w Krakowie, 2008), „Top Girls“ (Teatr Zapadočeské Divadlo w Chebie, 2007), „Ach jak cudowna jest Panama“ (Teatr Maska w Rzeszowie 2007);
 

Warsztaty z niezawodną Basią Bednarczyk BB's Playground (bez zapisów)

Sobota

Warsztaty na podstawie książki "Shark in the park" dla dzieci w wieku powyżej 3 lat. Będziemy robić własne teleskopy i z ich pomocą poszukamy rekina w parku. A co jeszcze tam znajdziemy? Dowiecie się niebawem.

Niedziela

W niedzielę przeczytamy "T-Veg the story of a carrot-crunching dinosaur" i dowiemy się, co lubią jeść dinozaury, a w szczególności co je taki jeden T-rex o imieniu Reginald. Zrobimy wspólnie dinozaury i je oczywiście nakarmimy. Wyruszymy z nimi w podróż, zagramy w grę na prześcieradle i może poznamy jakieś inne dinozaury? Te warsztaty przeznaczone są dla dzieci powyżej 5 lat i dla fanów dinozaurów.

Sobota, 11:30 - 13:00 - Agnieszka Suchowierska, białostocka pisarka, będzie podpisywać swoje książki - "Ada Judytka i zaginiony tałes", "Milenka, Mat i świat" - na stoisku Szkoły Mozaika

Sobota, 18:00 - Potańcówka z Bintą

 - Binta to jedna z bohaterek książek dla dzieci autorstwa Evy Susso opowiadających o przygodach sympatycznej i bardzo muzykalnej rodziny z czwórką dzieci. Binta zaczyna tańczyć, gdy tylko usłyszy dźwięki afrykańskich bębnów wydobywane przez swojego tatę. Ciekawe, czy spodobałyby jej się dźwięki polskiej muzyki tradycyjnej: oberków, mazurków i walczyków, które w swojej książce "Cuda wianki" o polskim folklorze wspomina inna autorka zaproszona na festiwal - Marianna Oklejak? Postanowiliśmy to sprawdzić i zaprosić ją wraz z uczestnikami Festiwalu na prawdziwą ludową potańcówkę! Kapela Batareja poprowadzi tradycyjne zabawy
ruchowe i proste tańce korowodowe dla dzieci. A może wśród dźwięków cymbałów i skrzypiec zaplączą się jakieś afrykańskie dźwięki?

 Kapela Batareja powstała w 2017 r. Jej członkowie (Mateusz Tymura - akordeon; Zbyszek Rusiłowicz - cymbały rzeszowskie;Julita Charytoniuk - baraban, bębenek obręczowy; z kapelą współpracuje Magdalena Dąbrowska - skrzypce, taniec) zafascynowani są muzyką tradycyjną z różnych stron Polski. Coraz częściej sięgają jednak po repertuar wschodniej jej części - muzykę z Suwalszczyzny, Podlasia, Lubelszczyzny i Zamojszczyzny, a także muzykę wschodnich sąsiadów.

Warsztaty ilustratorskie i nie tylko dla dzieci w wieku od 2,5 do 12 lat m.in. z Evą Susso, Marianną Oklejak, Tomkiem Samojlikiem, Małgorzatą Frąckiewicz i innymi. Rekrutacja na warsztaty została zakończona. 

Sfinansowano ze środków Fundacji PZU

Zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego

« wróć na stronę listy informacji o wydarzeniach

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • ryms w empikach
 • Amelia i Kuba
 • Plasterek
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Wróble na kuble