Ostatnio dodane

Konferencja "Najpierw okładka. Polskie okładki książkowe 1944-1970

Środa, 18 października 2017

Deutscher Jugendliteraturpreis w kategorii non-fiction dla Piotra Sochy

Poniedziałek, 16 października 2017

Ogłoszono nominacje do nagrody ALMA

Czwartek, 12 października 2017

Najpierw okładka!

Środa, 11 października 2017

12. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów

Wtorek, 10 października 2017

 

Ostatnio komentowane

Kim chcielibyście być - marzymy w majówkę

Piątek, 29 kwietnia 2016

Z "Rymsem" w 2016 :)

Czwartek, 31 grudnia 2015

Ptaszki, ptaki i ptaszory - konkurs plastyczny

Czwartek, 7 stycznia 2016

Święta, idą święta...

Wtorek, 22 grudnia 2015

Nagrody i wyróżnienia w konkursie "Trzy/mam/książki"

Poniedziałek, 7 grudnia 2015

Festiwal Literatury dla Dzieci 2017 - podsumowanie

Środa, 14 czerwca 2017

Trzy miasta, 17 festiwalowych dni i ponad siedemdziesięciu gości. Za nami wiosenna odsłona Festiwalu Literatury dla Dzieci! W ponad 100 wydarzeniach wzięło udział blisko siedem tysięcy dzieci. Ale głowy do góry, bo festiwal wraca już jesienią!

 

To był dni pełen emocji, dobrej zabawy i najlepszej literatury dla dzieci, a program festiwalu w Warszawie, Gdańsku i Krakowie szczelnie wypełniły spotkania literackie, warsztaty nie tylko plastyczne, a także koncerty, spektakle teatralne, wystawy, gry miejskie i pikniki.

Gośćmi wiosennej odsłony Festiwalu Literatury dla Dzieci byli między innymi Sarah Forbes, Antjie Krog i Martin Widmark, a także rodzimi autorzy na czele z Jackiem Cyganem, Barbarą Gawryluk, Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, Andrzejem Maleszką, Marianną Oklejak, prof. Joanną Papuzińską, Marcinem Szczygielskim, Adamem Wajrakiem, Wojciechem Widłakiem i Józefem Wilkoniem. Warsztaty plastyczne poprowadzili między innymi Katarzyna Bogucka, Aleksandra Cieślak, Małgorzata Gurowska, Anna Kaszuba-Dębska, Tomasz Minkiewicz, Ula Palusińska, Grażyna Rigall, Joanna Rusinek i Ifi Ude.

Tegoroczne czytanki przed zachodem słońca były ukłonem w stronę chłopców. W rolę ambasadorów czytania, prócz prezydentów festiwalowych miast oraz Henryki Krzywonos, wcielili się panowie, których nazwiska na co dzień nie są kojarzone z literaturą dla dzieci, ba, z książkami w ogóle. Byli to między innymi powstaniec warszawski Włodzimierz Dusiewicz, mistrz kierownicy Krzysztof Hołowczyc, spadochroniarz Leszek Mańkowski, rugbiści z drużyny Seahawkes Gdynia, wiking Jarl Jomsborg Einar oraz krakowscy aktorzy Radosław Krzyżanowski i Krzysztof Piątkowski.

Festiwalowi towarzyszyły również wystawy. W Warszawie można było między innymi zobaczyć prace Emilii Dziubak, w Gdańsku – pokonkursową wystawę "JASNOWIDZE", "TRZY/MAM/KSIĄŻKI" oraz plenerową wystawę "Co to właściwie jest demokracja" Equipo Plantel/Marta Pina, a w Krakowie "Lodorosty i Bluszczary" - prezentującą twórczość poetycką dla dzieci Jerzego Ficowskiego i "Co to właściwie jest demokracja".

Były też spektakle. W Warszawie w ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci można było zobaczyć fragmenty przedstawienia „W pogoni za bajką” Teatru Rampa, w Gdańsku – prapremierę „Turbanu Mistrza Mansura” w Teatrze Miniatura, a w Sopocie „Licho nie śpi” Teatru Uszytego.

Festiwalowi Literatury dla Dzieci towarzyszy konkurs dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci. Od tego roku przyznawane są dwie Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego: ta przyznawana przez Kapitułę Konkursu trafiła do Karola „KaeRela” Kalinowskiego za „Kościsko” (Kultura Gniewu), a Nagroda Czytelników do Barbary Caillot-Dubus i Aleksandry Karkowskiej za "Na Giewont się patrzy" (Oficyna Wydawnicza Oryginały). Fundatorem nagrody jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Tytuły zwycięskich książek poznaliśmy na Gali Nagrody w Krakowie, którą uświetnił koncert Budyń Julka Tuwima - czyli rockowe i żywiołowe parafrazy poezji Juliana Tuwima w wykonaniu m.in. Jacka „Budynia” Szymkiewicza z POGODNO i Czesława Mozila.

A to wciąż nie wszystko, co działo się w trakcie Festiwalu Literatury dla Dzieci 2017 w Warszawie, Gdańsku i Krakowie. W programie znalazła się również gra miejska "Od stóp do głów", olimpiada gier podwórkowych, spacery literackie, widowisko narracyjne i konferencja naukowa dla nauczycieli i bibliotekarzy "Nowocześnie o starociach".

Wiosenna odsłona Festiwalu Literatury dla Dzieci rozpoczęła się 16 maja w Warszawie, następnie od 30 maja do 3 czerwca gościła w Gdańsku a zakończyła się 11 czerwca w Krakowie. Natomiast już teraz zapraszamy do Poznania na jesienną odsłonę Festiwalu Literatury dla Dzieci, który potrwa od 3 do 7 października. Swój udział potwierdzili m.in. Åsa Lind, Grzegorz Kasdepke, Marcin Szczygielski, Andrzej Maleszka, Jacek Cygan, Emilia Dziubak i Grażyna Bąkiewicz.

Więcej informacji na stronie: http://fldd.pl/2017/ oraz Facebooku: https://www.facebook.com/FestiwalLiteraturyDlaDzieci/.

(informacja prasowa)

 

Fot. w galerii: Dawid Prząda i Bartosz Bańka


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o wydarzeniach

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • zbuntowany elektron
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • liczby i kolory
 • Ryms na Facebook
 • ryms w empikach
 • Przed twoimi urodzinami
 • maly atlas ptakow
 • ksiazka za dyche
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Jano i Wito baner
 • OKO