Ostatnio dodane

Wystawa Tu czy tam? w Rondzie Sztuki

Poniedziałek, 14 maja 2018

Warszawskie Targi Książki

Niedziela, 13 maja 2018

Nominacje do Nagrody Dobre Strony

Piątek, 11 maja 2018

„Książka to podróż w głąb siebie”

Środa, 9 maja 2018

A może tak do Pacanowa :)

Sobota, 28 kwietnia 2018

 

Ostatnio komentowane

Kim chcielibyście być - marzymy w majówkę

Piątek, 29 kwietnia 2016

Z "Rymsem" w 2016 :)

Czwartek, 31 grudnia 2015

Ptaszki, ptaki i ptaszory - konkurs plastyczny

Czwartek, 7 stycznia 2016

Święta, idą święta...

Wtorek, 22 grudnia 2015

Nagrody i wyróżnienia w konkursie "Trzy/mam/książki"

Poniedziałek, 7 grudnia 2015

Festiwal Literatury dla Dzieci 2017 - podsumowanie

Środa, 14 czerwca 2017

Trzy miasta, 17 festiwalowych dni i ponad siedemdziesięciu gości. Za nami wiosenna odsłona Festiwalu Literatury dla Dzieci! W ponad 100 wydarzeniach wzięło udział blisko siedem tysięcy dzieci. Ale głowy do góry, bo festiwal wraca już jesienią!

 

To był dni pełen emocji, dobrej zabawy i najlepszej literatury dla dzieci, a program festiwalu w Warszawie, Gdańsku i Krakowie szczelnie wypełniły spotkania literackie, warsztaty nie tylko plastyczne, a także koncerty, spektakle teatralne, wystawy, gry miejskie i pikniki.

Gośćmi wiosennej odsłony Festiwalu Literatury dla Dzieci byli między innymi Sarah Forbes, Antjie Krog i Martin Widmark, a także rodzimi autorzy na czele z Jackiem Cyganem, Barbarą Gawryluk, Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, Andrzejem Maleszką, Marianną Oklejak, prof. Joanną Papuzińską, Marcinem Szczygielskim, Adamem Wajrakiem, Wojciechem Widłakiem i Józefem Wilkoniem. Warsztaty plastyczne poprowadzili między innymi Katarzyna Bogucka, Aleksandra Cieślak, Małgorzata Gurowska, Anna Kaszuba-Dębska, Tomasz Minkiewicz, Ula Palusińska, Grażyna Rigall, Joanna Rusinek i Ifi Ude.

Tegoroczne czytanki przed zachodem słońca były ukłonem w stronę chłopców. W rolę ambasadorów czytania, prócz prezydentów festiwalowych miast oraz Henryki Krzywonos, wcielili się panowie, których nazwiska na co dzień nie są kojarzone z literaturą dla dzieci, ba, z książkami w ogóle. Byli to między innymi powstaniec warszawski Włodzimierz Dusiewicz, mistrz kierownicy Krzysztof Hołowczyc, spadochroniarz Leszek Mańkowski, rugbiści z drużyny Seahawkes Gdynia, wiking Jarl Jomsborg Einar oraz krakowscy aktorzy Radosław Krzyżanowski i Krzysztof Piątkowski.

Festiwalowi towarzyszyły również wystawy. W Warszawie można było między innymi zobaczyć prace Emilii Dziubak, w Gdańsku – pokonkursową wystawę "JASNOWIDZE", "TRZY/MAM/KSIĄŻKI" oraz plenerową wystawę "Co to właściwie jest demokracja" Equipo Plantel/Marta Pina, a w Krakowie "Lodorosty i Bluszczary" - prezentującą twórczość poetycką dla dzieci Jerzego Ficowskiego i "Co to właściwie jest demokracja".

Były też spektakle. W Warszawie w ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci można było zobaczyć fragmenty przedstawienia „W pogoni za bajką” Teatru Rampa, w Gdańsku – prapremierę „Turbanu Mistrza Mansura” w Teatrze Miniatura, a w Sopocie „Licho nie śpi” Teatru Uszytego.

Festiwalowi Literatury dla Dzieci towarzyszy konkurs dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci. Od tego roku przyznawane są dwie Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego: ta przyznawana przez Kapitułę Konkursu trafiła do Karola „KaeRela” Kalinowskiego za „Kościsko” (Kultura Gniewu), a Nagroda Czytelników do Barbary Caillot-Dubus i Aleksandry Karkowskiej za "Na Giewont się patrzy" (Oficyna Wydawnicza Oryginały). Fundatorem nagrody jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Tytuły zwycięskich książek poznaliśmy na Gali Nagrody w Krakowie, którą uświetnił koncert Budyń Julka Tuwima - czyli rockowe i żywiołowe parafrazy poezji Juliana Tuwima w wykonaniu m.in. Jacka „Budynia” Szymkiewicza z POGODNO i Czesława Mozila.

A to wciąż nie wszystko, co działo się w trakcie Festiwalu Literatury dla Dzieci 2017 w Warszawie, Gdańsku i Krakowie. W programie znalazła się również gra miejska "Od stóp do głów", olimpiada gier podwórkowych, spacery literackie, widowisko narracyjne i konferencja naukowa dla nauczycieli i bibliotekarzy "Nowocześnie o starociach".

Wiosenna odsłona Festiwalu Literatury dla Dzieci rozpoczęła się 16 maja w Warszawie, następnie od 30 maja do 3 czerwca gościła w Gdańsku a zakończyła się 11 czerwca w Krakowie. Natomiast już teraz zapraszamy do Poznania na jesienną odsłonę Festiwalu Literatury dla Dzieci, który potrwa od 3 do 7 października. Swój udział potwierdzili m.in. Åsa Lind, Grzegorz Kasdepke, Marcin Szczygielski, Andrzej Maleszka, Jacek Cygan, Emilia Dziubak i Grażyna Bąkiewicz.

Więcej informacji na stronie: http://fldd.pl/2017/ oraz Facebooku: https://www.facebook.com/FestiwalLiteraturyDlaDzieci/.

(informacja prasowa)

 

Fot. w galerii: Dawid Prząda i Bartosz Bańka


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o wydarzeniach

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • zbuntowany elektron
 • Arctic
 • maly atlas ptakow
 • ryms w empikach
 • ksiazka za dyche
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • prosiaczek
 • jajo
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook